Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mikor lehet kezdeni a márciusi...

Mikor lehet kezdeni a márciusi vetést? (Saláta, répa, borsó, hagyma.)

Figyelt kérdés
A tasakokon az van, hogy március. Ilyenkor még hideg van hozzá? Meddig várjak? Ez lesz az első évem a kiskertben. :)
márc. 2. 17:00
 1/10 anonim ***** válasza:
80%
Már bőven lehet vetni ezeket.
márc. 2. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
93%
Már lehet. Igazából ez mind olyan (borsóból is van fagytűrő), amit akár már ősszel elrakhatsz a földbe, nem fagy el, kihajt magától tavasszal.
márc. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
72%

Akkor lehet kezdeni, amikor megfelelő lesz hozzá a talaj. Nálunk pl. most csupa ragacs. Eddig is az volt, most meg még esett rá pár mm. Majd ha a felszín porhanyós lesz, és ha rálépsz, nem fogsz bokáig belesüllyedni a felásott földbe se, akkor lehet veteményezni.

De egyébként is árnyaljuk egy kicsit a kérdést.

A saláta kibír kisebb fagyokat, már mehet a földbe, amikor az alkalmas lesz.

A borsó is hasonlóan. Annak van egy hőigénye, hideg földben lassan fejlődik. Lehet persze, hogy kelés után bejön egy nagy hideg, amikor károsodik, de márciusi vetéssel azért aránylag kicsi ennek az esélye.

A répát is lehet elvileg, de gyakorlatilag azt kelés után már egy -2 is el tudja vinni. Nálam már többször előfordult ilyen, hogy a szépen soroló répát elvitte a fagy. Úgyhogy március 20-25. táját szoktam inkább megcélozni. A zöldséggel dettó, hiába teljesen téltűrő felnőtt korban, de kelés után az se bírja a hideget. A későbbi vetésnek az a hátránya, hogy némely évben be kell öntözni, mert porból nem kel ki, ha száraz a tavasz. De egyelőre nem úgy néz ki, hogy idén ez fenyegetne.

A hagymát vetni akarod? Azaz, magról szaporítani? Ha dughagymát akarsz nevelni, azt elég április elején, mert túlfejlődik.

Ha vöröshagymát akarsz főzőhagymának, azt is elég március végén, április elején. Mivel a hideghatástól könnyen magszárba megy.

De amit zöldhagymának akarsz, az már mehet. Úgyis kiszeded, mire magja lenne.

A fokhagymának viszont nem létezik olyan, hogy túl korán. Azt már februárban is lehet duggatni, ha alkalmas rá a talaj.

márc. 2. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Nálunk nem süpped most sem a talaj. Ősszel felástam, most meggereblyéztem, lehet rajta szépen járni. Látszik a lábnyom, de nem süpped. Hagymának póréhagymát vetnék magról.
márc. 2. 20:15
 5/10 anonim ***** válasza:
15%
Mi az, hogy el lehet kezdeni? Már most késő. Nálam már bújik a spenót, borsó, saláta. Dukhagyma és fokhagyma is a földben van már.
márc. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Az van a csomagoláson, hogy március. Tegnap kellett volna? :D
márc. 2. 20:19
 7/10 anonim ***** válasza:
72%
Ha azt írja, március, nem késtél még vele, megcsinálhatod holnap is, és még néhány hétig. Az időjárás alakulását kell figyelni.
márc. 2. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, szerintem holnap akkor nekilátok! :) Locsolni csak akkor kell, ha nagyon száraz? Vagy jót tesz neki, ha minden nap kap kis vizet?
márc. 2. 22:37
 9/10 anonim ***** válasza:
80%

Ilyen időben nem kell locsolni.


Én salátát (Május királya), spenótot (Matador), retket, metélőpetrezselymet már február második felében elültettem. Pár napja a fokhagymát és a dughagymát is.

Korai borsót is lehetne már, de nekem nem olyan van és nem akarom elkapkodni. Talán jövő héten. Sárgarépát se látom értelmét, hogy vessek. Jó lesz az március végén.

A tasakokon levő ajánlásokat nem szabad mereven értelmezni, hanem hozzá kell igazítani az aktuális éves időjáráshoz. Idén február elejétől kora tavaszi idő volt. De volt olyan évünk is, amikor március 20-án még egybefüggően állt a hó a veteményeskertemben.

Az viszont hülyeség, hogy el vagy késve. Semmivel se vagy még elkésve.

márc. 3. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, lehet, hogy még néhány fokhagymát teszek én is. :) Jó lesz amúgy is a későbbi paradicsomok helye köré.
márc. 3. 07:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!