Kezdőoldal » Otthon » Kert » Érdemes 100 m2-es kertbe...

Seila kérdése:

Érdemes 100 m2-es kertbe ültetni Nordmann facsemetéket, karácsonyfának?

Figyelt kérdés

Kertünk 100 m2-es területén évek óta lucerna volt, ami ősszel fel lett szántva ill. kiadtuk bérbe egy embernek, csak hogy ne legyen parlagon.

Gondoltuk hogy most fenyőfa facsemetékkel ültetnénk be.

Persze tudjuk hogy azt is gondozni kell, de nem igényel olyan nagy munkát és kb. 7-8 év múlva el lehet adni mint karácsonyfát, amire lenne igény, akár a környékbeli vállalkozók köreiben is, akik átvennék egyben.


márc. 18. 17:50
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
4 szavazat
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%

100 nm-en gondolom nem könnyen fordult meg a traktor ami felszántotta.

Mennyiért lehet bérbeadni egy 100 nm-es területet?

Kb 20-25 db fával kalkuláltok? Egy szűk havi fizetés kijön belőle 7-8 év múlva, szerintem megéri.

márc. 18. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
87%
Ja, 7 év múlva lesz belőle valami. Talán. Ültess évente egyet-egyet, így legalább nektek ingyen lesz minden évben a karácsonyfa egy idő után. A többi részére meg inkább valami gyümölcsfát, amivel nem kell sokat foglalkozni, lesz lekvár vagy pálinka, jól eladhatóak és elállnak, ha épp nem kellenek.
márc. 18. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Biztos hogy 100nm? Mert az egy 10x10méteres terület! Még konyhakertnek is kicsi..
márc. 18. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

3


Bocsi, elnéztem és 1000 m2-ert akartam írni!

Köszi az észrevételt. :)

márc. 18. 18:51
 5/12 A kérdező kommentje:

2


Van egy másik kertünk, ott vannak a gyümölcsfák, zöldség.

Pálinka nem érdekel.

márc. 18. 18:52
 6/12 anonim ***** válasza:

Nekem volt nordmann fenyő. 6-11 éves kor közt adtam el a többséget, mert nagyon különböző módon nőttek. Dán magból voltak állítólag, 2+2-es csemetéket ültettem, így a legjobb. És tényleg szépek voltak, hosszú és dús levelekkel. Itt a Duna-Tisza közén nem nagyon termelnek már fenyőt, úgyhogy a faárusok vagy külföldit vesznek, vagy Zalába mennek érte, de úgy meg a fuvar drága. Tavalyelőtt vagy 80-at eladtam egy szomszéd városban lakó árusnak, úgy örült, mint majom a farkának. De ő csak felét fizette, mint amennyiért én adtam darabra (nagyon olcsón), és még így is háromszor ment el, mire rábólintott az általam kért árra...

Lucra is komoly kereslet lenne, és az fele idő alatt eladható. Csak van egy betegsége, ami ellen elég nehéz védekezni.

A lucot lényegesebb könnyebb alakítani, mert ha a csúcsa nem hajt ki, felhajlítok egy erős oldalágat egy bot mellé, és két év múlva nem lehet észrevenni, hogy az nem rendes csúcs. A nordmann erre nagyon ritkán hajlandó, a felhajlított ág általában nem nő, és lapos marad. Úgyhogy - ha sűrűn vannak ez emeletek - levágom a felső szint oldalágait, és akkor a csúcsrügy melletti alvórügyek kihajtanak, ezekből lehet válogatni. Így viszont túl kövér lesz a fa, de hát úgy is elkel egy bizonyos határig, ha olcsóbban is.

Az eléggé jellemző a nordmannra, hogy a csúcsrügy, vagy valamelyik oldalág hegye elhal. 10-ből legalább 2 fa így járt nálam, aztán kínlódni kellett vele. De metszéssel, oldalágak madzagos összehúzásával, vagy bothoz kötözésével általában helyre lehet hozni valamilyen szinten. Ami végleg ronda lesz, azt pedig a koszorús átveszi 3000-ért.

Hogy megmaradjanak, az első 2 évben csepegtető csővel csepegtettem. (Utána már nem, még aszályban se.)

Mivel csőből 1 m a legnagyobb lyukkiosztás, ezért ilyen távolságra tettem őket, és a sortávot növeltem meg helyette. Elvileg 120x120-ra kellene telepíteni (lucot elég 100-ra vagy esetleg 110-re, ha 2 m felettinek akarod).

Viszont mint az ország nagy részén, nálam is meszes a talajvíz, ami a nordmannoknál erős sárgulást okozott. 2-3 év locsolásmentesség kellett, hogy nagyjából helyrejöjjenek.

Aránylag jó pénz, aránylag kevés munkáért. De fokhagymával ugyanazon a területen 2 év alatt több bevételt lehet csinálni, mint a normann fenyővel 12 év alatt.

márc. 18. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

6


Köszi szépen! Nagyon hasznos volt. :)

márc. 18. 19:26
 8/12 anonim ***** válasza:

Kérdező

Az utca másik oldalán az eredeti tulajdonosa a területnek megtartott magának pár telket, amikor a többit felparcellázták és eladták. 5 x kb. 1000nm-es telek volt (a mienk 1100nm, ott meg volt 2 nagyobb meg 3 kisebb U alakban).

A felén (3 kisebb telek) ők is fenyőfákat ültettek, pont hogy ne kelljen vele semmit csinálni. Amíg csemeték voltak akkor kellett a füvet vágni körülöttük meg locsolni őket időnként, de 2 év után erre se volt gond. Évente kétszer elég volt használni a fűnyírót közöttük.

Amikor méteresre nőttek akkor kitettek a közelbe táblákat, hogy élő fenyőfa eladó. Volt pár amit eladtak földlabdával, párat kivágva. De mivel nem ezzel foglalkoztak, így a legtöbb fa ott maradt amíg el nem adták ezeket a telkeket is. Az építkezés előtt a kivitelező meg simán kivágta, akkor kb. 3 méteresek voltak - 2 éve.

Ha tényleg felesleges a terület akkor ültesd be fenyővel nyugodtan, de a fenyőtű a talajt alaposan megváltoztatja, savas lesz, utána építkezéshez lesz csak jó, konyhakertnek, fűnek, gyümölcsfának már nem igazán. De persze a talaj kémhatását vissza lehet később rendezni. Csak legyen kapcsolatod olyannal aki valóban árul karácsonyfát a szezonban és neki add el egyben a fáidat, ne várj külön vevőkre!

márc. 18. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
77%
Úgy tudom a dióval is kevés munka van.
márc. 18. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
#9 Csak annak később lesz termése, a fáját meg évtizedek után érdemes csak eladni. De akkor jó pénzt adnak érte.
márc. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!