Kezdőoldal » Otthon » Kert » Veteményes tetejére kiszórható...

Veteményes tetejére kiszórható a lenyírt fű? Ha ültetés lesz bele, akkor utána le kell szedni és újra a tetejére szórni?

Figyelt kérdés
Hétvégén férjem lenyírta a füvet, összegyűjtöttük. Idén szeretnék mulcsolni a levágott fűvel. A veteményes nagy részében még nincs ültetve. Arra a területre érdemes kiszórni a talaj felszínére vagy majd csak akkor, ha már kikel benne a növény?

márc. 25. 11:17
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Tegnap sok eső esett. Kicsit szárad a föld, hogy rá lehessen menni, akkor majd szeretnék krumplit ültetni. Várjam meg az ültetést vagy hogy ki is keljen és utána tegyen rá a füvet?

Szombaton ültettem dughagymát és sárgarépát. Annak a tetejére szórható a fűből vagy inkább bújjanak ki a növények és utána mulcsoljak a levágott és szárított fűvel?

márc. 25. 11:21
 2/14 anonim ***** válasza:
53%
Ha már tettél oda valamit, akkor várj amíg kikel. Krumpli előtt kiszórhatod, mert az úgyis a földbe kerül és legfeljebb beforgatod ültetéskor, amúgy meg gyűjtsed külön és majd ha a növények kijönnek és nőnek picit, akkor mulcsolj. Fűvel ilyet biztos nem csinálnék, mert nem sokáig lesz a felszínen viszont klasszul terjeszti a gombás betegségeket.
márc. 25. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
A legjobb, ha gyakran nyírjátok a füvet és nem szeditek össze. Ekkor visszakerül a tápanyag oda, ahonnan eredetileg is ki lett véve.
márc. 25. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
91%

Én is próbáltam így takarni a talajt, de kb 10-12 cm-es volt az ültetett zöldbab, mikor a sorok közé szórtam, és bevált.

Mindenképpen várd meg, amíg kikel amit elültettél, és a környékére, csak a tövéhez szórd a füvet, ne rá, mert ha betakarod nem fejlódik, elpusztul.

márc. 25. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
mulcsos talajba palántázhatsz, elvetett magra ne mulcsolj. ahogy a többiek írták, várj vele amig kinő.
márc. 25. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

A mulcs azt jelenti, hogy a talaj nem kap fényt, így a fényre csírázó gyommagvak nem kelnek, a sötétben csírázók felett meg van egy olyan vastag réteg, hogy nem tudnak rajta átnőni, ezért elpusztulnak.

Tehát a veteménynél is pont az lesz, hogy ha érdemi módon mulcsolsz, akkor az elvetett mag nem tud rajta keresztülnőni, ha meg kevés füvet szórsz, akkor csak a kapálást teszed lehetetlenné, de ugyanúgy kelni fog a gyom.

A legalább valamennyire megszikkasztott füvet olyan növények köré rakd (zöld állapotban kb. 8-10 cm vastagságban), amik már elég nagyok hozzá, hogy ennyi fű ne zavarja őket. Tehát mondjuk 25-30 cm-es palánták. Ha kevesebb füvet használsz, akkor gyakrabban kell rá újat rakni, mert az alja elkorhad, plusz a giliszták lehúzzák a föld alá, és egyszer csak azt látod, hogy a takarásod átlátszó, és nő benne a gyom. Ha 8-10 cm-t teszel le, akkor elég 2-3 alkalommal újat rakni rá őszig.

Én sok éven át mulcsoztam, és úgy tapasztaltam, hogy kb. 10 m2-ről lenyírt fű elég 1 m2 terület takarására. Amit május végéig, június elejéig leraktam, a később vágott fű ennek a területnek a folyamatos felújítására elég.

Azt azért tudni kell, hogy bár munkát takarítasz meg a gyommentességgel, de a száraz fűben millió meztelencsiga meg egyéb kártevő fog megtelepedni, szóval ezekre oda kell figyelni. És az öntözéssel is problémák lesznek. Szóval legjobb csepegtető szalagot tenni a mulcs alá, én azt csináltam.

márc. 25. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

4-es vagyok

Én nem olyan szakszerűen csináltam, mint 6-os írja, és tkp a talajnedvesség megőrzése volt a célom, kb 2-3 cm vastagon tettem, és minden főnyírásnál újból raktam rá valamennyit. Kánikulában is nedves volt a talaj, sokkal kevesebbet kellett locsolni. Nem kapáltam, de nem is nagyon gazosodott.

márc. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Nekem leveles mulcsom van de úgy, hogy abban termesztek. 2. év, remélem jobb lesz mint az első év. A legnagyobb probléma a meztelen csiga. Az idén már felvettem velük a harcot.
márc. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Mivel vetted fel a harcot a meztelen csigák ellen?
márc. 25. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Nekem is eszembe jutott a csiga kérdése. Sajnos tavaly elég sok volt a kertemben. Legnagyobb rekordom 394 db összeszedése volt szinte az egész udvarban körbejárva. Ha fűnyesedékkel mulcsolnék, az alatt még több csiga lenne?


Köszönöm a hasznos válaszokat! Nagy segítség számomra.

márc. 25. 18:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!