Kezdőoldal » Otthon » Kert » Van az az ajanlas hogy 3...

Van az az ajanlas hogy 3 évenként új helyre kell telepíteni az epret. Ez megállja a helyét v nem kőbe vésett dolog? Egyébként azért tanacsoljak átültetni hogy új, tápanyagban dús talajban legyen?

Figyelt kérdés

máj. 13. 17:41
 1/5 anonim ***** válasza:
47%
Már az 1 x letermett epret átszokták ültetni.
máj. 13. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
mi az oka?...amit fentebb írtam hogy új földbe kerüljön?
máj. 13. 18:38
 3/5 anonim ***** válasza:

Az új föld nem annyira fontos, mert a tápanyagokat lehet pótolni, műtrágyával. Esetleg azért fontos az új föld, mert ha nagyon kötött, akkor letömörödik, és ilyenkor egyrészt nem levegőzik a talaj, a gyökerek befulladnak a sok víztől, másrészt meg gyorsan kiszárad a tömör föld. Kellő mélységben nem lehet kapálni, ugye, hogy élő maradjon a talaj.

De 3 év után már az egyes tövek elöregszenek, sarjakat meg a termő töveken nem szoktak hagyni a profik, legfeljebb az utolsó évben annyit, hogy tudjanak mit átültetni.

És mivel nem egyszerű gyommentesíteni az eperföldet, így nem is nagyon szokták. Hanem nyár végén, mikor nagyra nő az eper közt a gyom, lefűnyírózzák az egészet, aztán új, egészséges levelek nőnek a gombafertőzött öreg levelek helyett. De ez az egész azzal jár, hogy a gyomok elszórják a magjaikat, és pár év után már olyan sűrűn kelnek, hogy nem lehet velük bírni. Egy gyommagvaktól nagyjából mentes új terület ezt is megoldja.

És persze, azért se árt az új hely, hogy a betegségek nehezebben fertőzzenek. De ez nem vonatkozik a házikertre, ahol csak 50 m-rel tudod távolabbra ültetni, hanem mondjuk egy km-rel ültetik távolabbra. (Aki teheti, és mondjuk földet bérel 3 évre.)

Természetesen nem ültetik át évente. Egyrészt, mert felesleges munka (nagyobb területen költség), másrészt meg az ültetés utáni évben még nincs akkora termés, mint a következő két évben.

Házi kertben, ha karbantartod, kapálod, műtrágyázod, permetezed, stb., akkor nyugodtan hagyhatod egy helyben 6-8 évig is. Kivéve, ha a talaj már ránézésre se jól néz ki, mert betonkeménnyé vált.

máj. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Simán kibír többet is csak kevesebb lesz a mennyiség es roszabb a minőség de akár 10 évig is lehet ugyanott, láttam már ilyet. Attól nem pusztul ki, hogy mindig ugyanott van. Össze fog folyni túl sűrű lesz igyekezni kell az öreg töveket kiszedni, ritkítani, kapálni.
máj. 13. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Nekem 3 tövem volt csak. 2 tő szaporította magát és így van most 5 tövem.



Az eredeti 3 tő az két éves és ezért érdeklődtem emiatt.

máj. 13. 20:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!