Kezdőoldal » Otthon » Kert » Amirekai tulipánfa magról...

Amirekai tulipánfa magról ültetése. Hogyan csináljam?

Figyelt kérdés
Rendeltem 10 db tulipánfa magot. Reménykedtem, hogy lesz valami ültetési útmutató, de semmi. Mikor ültessem? Most vagy tavasszal? Elő kell csíráztatni a magokat? Kintre ültessem, vagy télre hozzam be a magoncokat?

2012. okt. 3. 13:09
 1/9 anonim ***** válasza:
52%

Én már több helyről is szedtem magokat, de még egyikben sem volt embrió. (vagyis a termésben nem volt mag).


Hol rendelted?

Egyébként most nedves homokkal elkevered, és berakod a hűtőbe, pincébe egy zacsiban, és tavasszal veted, akkor talán, de nem sok jót jósolok.

2012. okt. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Hmm, köszi a választ. Kicsit lelombozó, de hátha sikerül valamit össze hozni belőle.


Innen vettem:

[link]


És így néz ki:

[link]

2012. okt. 3. 14:45
 3/9 anonim ***** válasza:

Igen, ilyen a magja.

Én biztosan felbontanék egy-két magot, hogy van-e "bele".


Mert ha nincs, akkor kár próbálkozni.

2012. okt. 3. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Egyet szét trancsíroztam, úgy néz ki, hogy van. Majd tavasszal meglátjuk mi lesz. Ha egy is ki fog nőni én már örülök. :)
2012. okt. 3. 18:01
 5/9 anonim ***** válasza:

Akkor bocsi!

Így még van esély.

A szakirodalom szerint ha van közte 10-15%-os életképes mag, az már elfogadható....


"A mag október végén érik."

(lehet hogy tavalyi mag, rosszabb a csíraképessége, mint a frissnek)


"A magvak egy része elfekszik."

(vetés utáni évben csírázik)

2012. okt. 3. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
7%

Liliomfa/Magnólia szaporítása


"A magnóliát magvetéssel és bujtással lehet szaporítani, de mindkét módszer igen nehézkes és hosszadalmas. A magok csírázási aránya sajnos igen kicsi, a bujtványnak pedig két évre van szüksége ahhoz, hogy meggyökeresedjen.


Magról


A magnólia fajok termése nyár végén, ősz elején érik, és a magvakat akkor kell begyűjtenünk, amikor a termés héja felpattan és a színes magköpennyel fedett magvak láthatóvá válnak. Annak érdekében, hogy a magok ne essenek a földre, érdemes a termést körbekötni (pl. egy zacskóval), még mielőtt az felnyílna.


A magnólia magvakat három réteg borítja. A külső színes, olajos húsos, réteget képez. Ezen belül egy kemény borítást találunk; ez a külső maghéj amely mechanikai védelmet nyújt az embriónak. A legbelső borítást egy vékony membrán jelenti; ez a belső maghéj. A magköpenyt el kell távolítanunk a magról, különben csak nagyon elhúzódó csírázást kapunk.


A magokat 2-3 napig vízben áztatjuk. Ezután átpréseljük a magvakat egy nagy szemű szitán. A külső burkától eltávolított magvaknál ügyeljünk, hogy azok ne száradjanak ki. A tavaszi vetés előtt érdemes a magvakat még egyszer átmosni, hogy a külső burokból ne maradjon olaj a magvakon. A magvak ugyanis hajlamosak az elfekvésre, néha 3 évre is szükség van a csírázásig.


A magvakat vethetjük ősszel is, bár ez csak a melegebb klímájú helyeken ajánlott. Mindig fontos, hogy a vetéshez használt közeg jó vízelvezetésű legyen. Érdemes a magvakat nedves tőzegben (4 rész tőzeg, 1 rész mag arányban) rétegezni, majd ezt a „keveréket” polietilén zacskóban, hűtőszekrényben 0,5 – 4,4 °C-on 2 - 4 hónapig a vetés előtt tárolni. A tárolás előtt jó, ha a magvakat fungicides vagy klóros vízben megmossuk. A vetést 20 - 30 cm sortávolságra, 0,6 cm mélyre végezik.


A magvak 18 - 24 °C-on csíráznak. A kis növényeket az első valódi levelek megjelenése után lehet átültetni. A magoncok az első nyáron félárnyékos védelmet igényelnek. A magról szaporított magnóliák többsége csak 10 - 15 vagy akár 25 év múlva hoz először virágot. Az is gyakori jelenség, hogy a virágzás első pár évében eltérő méretű és színű virágot hoznak."

2012. okt. 4. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Kedves 6. válaszoló!


Látom lövésed sincs, hogy a liliomfa (Magnolia sp.) és a tulipánfa (Liriodendron sp) tök különböző növények.


A kérdéshez semmi köze a 6. válasznak.

2012. okt. 4. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Igen, elnéztem, de a stílussal viszont nem érek egyet!

Biztos te soha nem nézel el semmit, vagyis tökéletes vagy.

Viszont:

"A tulipánfa (Liriodendron tulipifera) a liliomfa-virágúak (Magnoliales) rendjébe tartozó dísznövény."

2012. okt. 5. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha megnézted volna a kérdező magokról készült képét, és láttad volna már valamelyiknek a magját, akkor tudtad volna, hogy miről van szó.


Én vetettem már tulipánfát is (ahogy írtam sikertelenül) és liliomfát is (ebből néhány magoncom is van) és a magjaik alakja nagyon különbözőek.

2012. okt. 8. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!