Kezdőoldal » Otthon » Kert » Halott a bonsaiom?

Halott a bonsaiom?

Figyelt kérdés
Vettem egy hónapja egy bonsai fácskát, de már akkor is gyanúsan száraz volt az egész. Én akkor, mivel baromira nem értek a növényekhez, megvettem, gondolván, ez normális. De azóta sincs semmi, közben realizálódott bennem, hogy nem tűlevelű, tehát nem normális, hogy ilyen száraz. A levelei szárazak, fakók, már jó ideje, hiába öntözöm. Olyan kb., mint a szárított petrezselyem... Lehet, hogy meghalt?

2013. jan. 11. 23:58
 1/7 anonim ***** válasza:
76%
Nem értesz a növényekhez és vettél egy bonsai fát amihez TÖBB törődés kell mint bármelyik más növényhez? Király....
2013. jan. 12. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Előbb nézz utána a bonsai gondozásának...
2013. jan. 12. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 zakos ***** válasza:
Nem könnyű a bonsai tartás, de a teleltetése még nehezebb. Én 3 éve tartok növényeket, azóta sok tapasztalatom van, de egy bonsait nem merek bevállalni. Kezdj valami egyszerűbbel.
2013. jan. 12. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Azért ennyire nem bonyolult egy bonsai tartása, mint ahogy az előttem szólók leírták. Hogy a teleltetése bonyolult lenne? A legtöbbet nem is kell teleltetni! Léteznek szobai bonsai-ok, léteznek kültériek, amik vagy őshonos fajból készülnek, vagy ugyan nem őshonosból, de klímánkat jól bírják (pl. kínai boróka, nyugati tuja). És valóban léteznek mediterrán bonsai-ok, amiket teleltetni kell, ami nem bonyolult, csak nem mindenhol tudják biztosítani a feltételeket hozzá, mivel nem mindenkinek van olyan helysége télen, ahol 10 fok körüli hőmérséklet van. Akinek nincs, az ne ilyet vegyen.


Kertészmérnök vagyok, évek óta a szakmámban dolgozok, bonsai-okkal is foglalkozom, publikációm is van ebben a témában. A bonsai-ok ugyan valóban több odafigyelést igényelnek, de alapvető igényeikben megegyeznek az "alapnövénnyel". Amire jobban oda kell figyelni bonsai tartásakor:

1. Mivel kis cserépben van, és annak is jelentős részét a gyökerek töltik ki, a földje hamarabb kiszárad, gyakrabban kell locsolni. Kültéri bonsai esetében nyáron például akár naponta.

2. Szintén a kis cserép miatt a tápanyag hamarabb kiürül a talajból, különösen oda kell figyelni a tápoldatozásra. A speciális bonsai tápoldatokat nem javaslom, mivel más az igénye egy azálea bonsai-nak, és más egy szilfa bonsai-nak. Az alapnövényhez kell megválasztani a tápoldatot, például boróka bonsai-hoz örökzöld tápot. Az előírtnál valamivel gyengébb oldatot készítsünk.

3. Általában kész bonsai-t árulnak, ami további alakítást nem, csak fenntartást igényelnek. Ez azt jelenti, hogy fajtól függően egy évben 1-3 alkalommal metszeni, nyírni kell, időnként gyökérmetszést végezni. Lehet kapni olcsóbb félkész bonsai-okat is, ezek tovább alakíthatóak vagy alakítandóak. Ez már több szakértelmet igényel.

4. A kültéri bonsai-okat hónyomás ellen védeni kell.


Körülbelül ennyi. Persze a bonsai-okat is ugyanúgy megtámadhatják kórokozók és kártevők, amik ellen védekezni kell.


Rátérve a kérdésedre, így nehéz megmondani, hogy él-e még. Ha a levelek tényleg fakók, szárazak, mint a szárított petrezselyem, akkor annak annyi, de nem kizárt, hogy kihajthat még, így látatlanban nem tudok mit mondani rá. Kapard meg egy kicsit a kérgét, nézd meg a rügyeit, és ha zöld, akkor nincs minden veszve. Azt még egyszer kiemelném, hogy a bonsai-ok több öntözést igényelnek! Az is elképzelhető, hogy kültéri bonsai-t próbáltál lakásban tartani, vagy fordítva. Legközelebb előbb tájékozódj róla, hogy milyen, mik az igényei stb.

2013. jan. 12. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
Sokáig tarthatott begépelni a fentit.:D
2013. jan. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, de talán többet is ér, mint annyit ideböfögni, hogy hülye vagy hozzá, minek veszel bonsai-t :-)
2013. jan. 12. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon megörültem, mikor megláttam egy üzletben, ezért hazavittem, de igen, valóban nem értettem hozzá semmit, csak később olvastam utána. De a bökkenő az, hogy már akkor ilyen volt. Valószínűleg csúnyán benéztem. Köszönöm a válaszokat, különösen a 90%-os válaszadóét.
2013. jan. 13. 02:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!