Kezdőoldal » Otthon » Kert » Cserepes jácint elvirágzott,...

Cserepes jácint elvirágzott, mi a teendő?

Figyelt kérdés

A virágszárat már levágtam. Most már ne is öntözzem? Várjam meg, míg leszárad minden levele?

Kétféle verziót olvastam: 1. szárazon tároljam és csak ősszel ültessem kertbe 2. most ültessem ki - melyik a jobb?


Ha utóbbi, akkor is abbahagyjam az öntözést és megvárjam, míg leszáradnak a levelek? Ez több hét is lehet...


2013. márc. 24. 12:52
 1/6 klopusz ***** válasza:
90%

Szia!


Öntözd nyugodtan, mert a hagymáját erősíted vele. Várd meg, hogy az összes levele leszáradjon, aztán tedd félre.


A kiültetést egy "népi bölcsesség" alapján szoktam csinálni: amikor vége van a tanítási évnek - kiveszem, amikor elkezdődik - visszaültetem. Ez nekem eddig mindig minden hagymánálé bejött.

Ha most ültetnéd ki, semmi nem lenne belőle, idén már nem hajtana ki.

2013. márc. 24. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, akkor ősszel megy a kertbe!

Amúgy nem is azért ültetném ki, hogy még idén hozzon újra virágot, beérem én minden tavasszal is vele :) Csak kell-e pihentetni, vagy jobb neki, ha rögtön kikerül a földbe, ahol jobban tud erősödni a követező tavaszig.

Most nagyon pici cserépben van, alig nagyobb, mint a hagyma, valami tőzeges föld van körülötte, az is kevés. A vízből meg túl sok tápanyagot nem hiszem, hogy nyerne...


De amit nem értek: ha folytatom az öntözést a cserépben, akkor így hogyan száradna le a levele? Akkor egész nyáron át is zöld marad, nem??

2013. márc. 24. 13:21
 3/6 A kérdező kommentje:

Ha még olvasod (vagy bárki más), amarillisz hagymákkal is hasonlóan járjak el?

Eddig nem kertes házban laktunk, minden évben cserépbe ültettem, de soha nem hoztak virágot, csak leveleket. Idén szintúgy, most nőnek a levelek (kb 15cm-sek). Ezeket is valamikor nyáron hagyjam abba locsolni, várjam meg, míg leszáradnak a levelek és ültethetem ki a kertbe erősödni? És az amarillisz maradhat a kerti földben télen? Vagy késő ősszel fel kell szednem? Hol teleljen és hogyan?


Köszönöm :)

2013. márc. 24. 13:25
 4/6 anonim ***** válasza:
3%

Jácint gondozása, igényei, szaporítása, betegségei, kártevői

Latin neve: Hyacinthus

A jácint hagymás növény és kb. 10-30 cm. magasra nő meg. Kerti dísznövény, de néhány fajtája szobai hajtatásra is alkalmas. A hajtatását már októberben el kell kezdeni. Kerti földdel töltött cserepekbe helyezzük a hagymáját úgy, hogy a csúcsa kb. 1 cm-re álljon ki a földből. 12 C° alatti hőmérsékleten sötét ládába helyezzük el. Az első hajtások megjelenése után néhány napig még tartsuk a hűvösen, sötétben a virágokat, majd fokozatosan szoktassuk a világosabb melegebb helyhez.


Elvirágzás után érdemes eltávolítani a virágszárat, hogy az esetleges termés nevelése ne vonjon el tápanyagokat a hagymától. Normál vízigényű, virágzás után pedig ültessük ki a kertbe, ahol évekig maradhat. Fiókhagymákkal szaporítható.


Ha az ősszel megvásárolt jácint hagymákat 3 hónapra a hűtőbe tesszük száraz papírzacskóban (5 fok körüli hőmérsékletre), akkor ezzel előre tudjuk hozni a jácint virágzási idejét és már januárban/februárban virágzó, illatos jácint lehet a lakásunkban. Az ültetés után tegyük a cserepet hűvös, sötét helyre és tartsuk földjét nedvesen. 3-4 hét elmúltával megindul a rügyképződés, ekkor vigyük a cserepet világos, szobahőmérsékletű helyre és locsoljuk rendszeresen. A virágzás azonban annyira kimeríti a hagymát, hogy ha azt akarjuk, hogy túlélje ezt a beavatkozást, akkor elvirágzás után ültessük ki azonnal a kertbe, ahol újból erőre kaphat.


A jácint hagymája hároméves korig növekszik, ezután erősen sarjadni kezd. A sarjhagymákat leválaszthatjuk, és ültessük ki a kertbe, szép virágok fejlődnek ki belőlük. 16–18 °C-os hőmérsékleten és mérsékelt öntözés mellett körülbelül három hétig virágzik.


Csodálatos illata mindenkit elvarázsol, elég pár szál a vázába és máris belengi az illata az egész lakást.


A jácint ellenáll a hideg hőmérsékletnek, de szüksége van fényre. Könnyű, napos, humuszban gazdag talajt igényel. A rendszertelenül öntözött föld káros, mert a növény nem viselik el a túlzott nedvességet.


A jácint leggyakoribb betegsége, kártevője, pusztulásának főbb okai:

A gumók rothadása (Xantomonas hyacinti) a legelterjedtebb betegsége a jácint családjának.


Figyelmeztetés:


A jácint hagymájában és a leveleiben található anyagok miatt nem érdemes otthon tartani vagy óvatosan kell bánni vele gondozása során. Méreganyagai a kalcium-oxalát kristályok és alkaloidok főként a hagymában találhatók, melyek - akár csak a kézről - a szervezetbe jutva kellemetlen gyomor- és bélpanaszokat okoznak, hiszen irritálják a nyálkahártyát. Mérgezés esetén az első panasz a hányinger és az émelygés, de a vérnyomáscsökkenés is előfordulhat. Előbbieket azonban ne elmulasztani igyekezzünk, a hánytatás célravezetőbb. A szájüreget öblögessük vízzel, adagoljunk a betegnek aktív szenet, segíthet néhány pohár tej elfogyasztása is, annak kalciumtartalma ugyanis részben kicsapja az oxalátkristályokat. Súlyosabb mérgezés esetén - például, ha kisgyermek szervezetébe került a méregből - gyomormosásra is szükség lehet. Vérnyomáscsökkenés és súlyos folyadékvesztés esetén folyadék-, és elektrolitpótlás szükséges .

2013. márc. 24. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
kedves utolsó, köszi, ezt én is olvastam... és éppen a kérdésemre nincs benne a válasz! (kiültetés előtt meg kell-e várni a levelek leszáradását, kell-e öntözni stb)
2013. márc. 24. 14:46
 6/6 klopusz ***** válasza:

Szia!


Első vagyok megint.

Ha belegondolsz, a kertben lévő virág is folyamatosan kapja a vizet (locsolás, eső), mégis elszárad a levele.

Onnan, hogy elkezd száradni, már a hagymáját "erősíti", vagyis raktározza a szükséges dolgokat a következő évi virágzásra.

Sajnos amarillisz-ügyben nem vagyok kompetens, nekem sohasem volt, még azt sem tudom, ki lehet-e ültetni.

Bocsánat!

2013. márc. 25. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!