Kezdőoldal » Otthon » Kert » Avart, lehullott falevelet...

Avart, lehullott falevelet össze kell szedni vagy hagyni ott ahol van?

Figyelt kérdés
Mind a kettőre olvastam már érveket, pl.: lehullott falevelet össze kell szedni, különben kiirt maga alatt mindent; ott kell hagyni, gazdagítja a talajt, a giliszták bedolgozzák. Most akkor melyik legyen? Nekem egy nagyon kellemes, puha, sokféle füvekből, meg mindenfélékből álló talajtakaróm van, szóval nem pázsit. Vélemények, tapasztalatok?

2013. nov. 8. 14:15
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
51%

Nekünk füves az egész udvar így összeszedtem.

Anyukám azt mondta a diófa alatt elvileg nem kellenne összeszedni,mert védi a füvet a tél során.

Tavaly és tavalyelött nem szedtem össze,és sajnos az avarban át telelt valami bogár ami aztán szépen megfertőzte a fát.A leveleket megrágta.

Most ezért elégettük,bár már tegnap én is olvastam,hogy az égetéssel járó füst meg stb is milyen káros.

Igazából sokkal rendezetebbnek tünik az udvar ha nem tiszta leveles minden,nem fújja szét a szél,és ha tényleg van az avarban a fákra nézve káros bogát akkor az már nem eszi meg tavasszal a fát.

2013. nov. 8. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
76%

Attól függ mi a célod, de a természetnek az lenne a legjobb, ha otthagynád, vagy ha összeszeded, akkor sem égeted el, hanem inkább komposztálod, vagy elviteted oda, ahol komposztálják. Ez utóbbi meg nem mindenkinek kivitelezhető, ha meg nincs szüksége komposztra, akkor nem fogja komposztálni...


Ha nem szeded össze:

-Betakarja a talajt, és ha valamit ültettél a földbe, akkor annak a növénynek kellemesebb lesz a tele, mert az avar hőszigetel és nehezebben fagy ki alóla bármi.

-Igen, a giliszták is bedolgozzák, és ahogy bomlik, valóban jó tápanyag a talajnak.

-A levelek között menedéket találnak a katicák, és más hasznos rovarok. De egyúttal a haszontalanok is, bár azok még a csupasz földben is áttelelnek, pl. cseresznyelégy...

-Ha kupacra van kissé halmozva és valamelyest fedett, nem ázik el, akkor a sünök is menedéket találnak az avarban télire. Most már a legtöbbjük megkezdte téli álmát, vigyázni is kell rájuk, nehogy megsértsük gereblyével, vagy rágyújtsuk a kupacot...

-Ha gaz van a kertben, akkor azt a sűrű avar képes megtizedelni.

-A diófa levele meg olyan a csersavai miatt, hogy ha ott van hagyva egy télen át a talajon, akkor mindent kiirt maga alatt!!! Úgyhogy ha pl azt szeretnéd, hogy kidögöljön a gaz a diófa alatt, akkor hagyd ott télire, vagy még tovább! A siker garantált. De mást is kiirt simán, szóval ha ültetni akarsz ott, akkor ne hagy ott. Úgy se, ha csak tavasszal ültetnél, amikor már összegereblyéztél, mert a talaj is átveszi a diófa levélből a cuccot... Na de a diófa külön téma...

-Ha vannak növényeid, és védeni akarod a fagy ellen, akkor a köré halmozott avar, nagyon hasznos!


Ha meg nem kertészkedsz és rendet akarsz, akkor szedd össze és vidd megfelelő helyre.

2013. nov. 8. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
34%

A füvön össze kell szedni, mert azt kipusztítja. A konyhakertbe potyogott leveleket nem szedtem fel, hiszen növény abban a földben most már nincs, így ki nem irt semmit, viszont gazdagítja a talajt.

Ha nem szeretnéd, hogy a talajtakaród károsodjon, akkor szerintem szedd össze. Olyan területen érdemes otthagyni, ahol momentán nem nő semmi.

2013. nov. 8. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 zakos ***** válasza:
46%
Gratulálok annak, aki felgyújtja a leveleket.
2013. nov. 8. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Mint írtam az első kommentemben is tavaly és azelött nem szedtem össze a leveleket,viszont mivel tele van gyapjaslepke petével,ami tavasszal szépen feléled és elkezdi rágni az új hajtásokat leveleket,még szép hogy elégetem.Sajnos a növényvédőszerrel sem mentünk sokra,igy más választás nem volt.

Diófa levél marad ahol van,a többi pedig megy a komposztba.

Amúgy a falukban városokban(közterületen) lévő leveleket is elégetik.

2013. nov. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
0%
Ausztráliában nyaranta többszáz négyzetkilométernyi növényzet ég le, néha komoly tűzviharok alakulnak ki. Pár éve a fél földrész lángokban állt. Kalifornia környékén is rendszeresek a hatalmas bozóttüzek, ott is sok-sok négyzetkilométernyi növényzet szokott égni, de nem ritkák Dél-Amerikában és Afrikában sem a bozóttüzek, erdőtüzek. Kuvaitban olajkutak égtek hónapokon keresztül, az araboknál, Indiában pedig gyakran autógumi-hegyeket gyújtanak meg. Kínában naponta több szenet égetnek el, mint amennyit hazánkban egész év alatt sem. Ezekhez képest az a néhány fányi falevél elégetése csepp a tengerben.
2013. nov. 8. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
64%

csepp a tengerben, de néha nem lehet megmaradni a kertben a szomszédok füstjétől.


A biomasszát elküldeni a levegőbe, mert csúnya tőle a kert és utána műtrágyát venni, na az okos ötlet ugye skeptic.


és az ausztráliai bozóttüzek meg a többi le vannak ...

2013. nov. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
35%

Ezért találták ki a tüzelőnapot, egy héten egy nap, amikor mindenki kedvére füstölögheti az avarját, gazát. Nem tudom felétek mennyire ismert ez, nálunk péntek ez a nap. Ilyenkor mindenki tudja hogy füstveszély várható, és aznap nem szellőztet senki - vagy csak okosan, óvatosan.


Műtrágyáról pedig szó sem volt, nem muszáj belekeverni, csak hogy kötözködhess.

2013. nov. 8. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
78%

Nálunk az avarégetést 50e ft-al büntetik minden nap. Képzeld mi lenne ha mindenki véletlenül egy napon gyújtaná meg. Az akkora szmoggal járna, hogy ezek a lombjukat vesztett fák már képtelenek lennének pótolni ezt az oxigént, illetve megszűrni. Vannak pl. nálunk 280 ft-os zsákok amibe bele lehet tenni és elviszik, de pl. a 16. kerületben meg tök ingyenes.


A kerti tó miatt és a fű miatt hetente fűnyírással egybekötve összeporszívózom a leveleket. Amibe diólevél van azt bár lehetne komposztálni 2 év alatt, inkább kirakom az említett zsákba, a többi meg majd tápanyag lesz. A füvet megfojtja, berothasztja a falevél tavaszig, nem védi. Egyébként is a csapadék,pára miatt az avar általában nedves, így égetéskor +gőz keletkezik, illetve takarni meg nem jó vele, mert befülled a szerencsétlen növény rügyezete alatta mintha komposztra vágták volna. Száraz avar lenne jó leszigetelve.

2013. nov. 9. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

"Anyukám azt mondta a diófa alatt elvileg nem kellenne összeszedni,mert védi a füvet a tél során."


Ez gyakorlatban nem így működik. Gyakorlatban a diólevélben levő méreganyagok és növekedésgátló hormonok a gyepet (is) szép lassan kiritkítják, tenyérnyi üres lyuk lesz tenyérnyi ritkás fűcsomó mellett 3-4 év alatt. Ráadásul nagyméretű levél, tökéletesen elzárja a fű elől a fotoszintézis lehetőségét májusig amíg valakinek nem jut eszébe lenyírni amiatt mert pár helyen már hosszabb. Viszont a diólevél továbbra is ottmarad betaposva a fű felett és terjeszkedik évről évre a kiölt terület. Ha valamit össze kell szedni az pont a diólevél.

2013. nov. 9. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!