Kezdőoldal » Otthon » Kert » Egy kecske meddig él, hány nm...

Egy kecske meddig él, hány nm kell neki és mennyi tejet ad naponta vagy hetente? Ehhez mit és mennyit kell ennie? Kb. napi 10 tojáshoz mennyi csirkét kell tartani, nekik min. Mennyi nm kell, mit és mennyit kell enniük?

Figyelt kérdés
Az érdekelne megéri-e önnfenntartani, ráadásul nem nagy falusi, hanem csak kisebb kertben,tehát a takarmányt is vennem kéne, nem tudok kaszálni, füvet szedni. Olcsóbb lenne így, vagy jobban járok a szupermarketes nagybevásárlásokkal, főleg ha akció is van? Csak a tojás és tej érdekelne, húst vennénk.

#önnfenntartás
2014. ápr. 20. 09:54
 1/4 anonim ***** válasza:
25%
Nem az árban hanem a minőségben van a különbség úgy hogy ne számolgass. Amit otthon előállítasz még drágább is lehet a boltinál.
2014. ápr. 20. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Sajnos jobban jársz.. Ha nagyban csinálnád, nagygazdaságban, akkor már lehetne mérlegelni, de így nem. A takarmány drága. A tejhozam fajtától és időszaktól is függő (mekkora, hány gida van). Akik azt mondják, hogy kicsiben jajj de jó és saját és még olcsóbb is, azok hazudnak, elsősorban maguknak, így neked is. Ez a szomorúságos hírem van. De ha telik rá, akkor érdemes kísérletezgetni, mert izgalmas időtöltés. Ebből már rájöttél, hogy vagy szerelemből csinál ilyet az ember vagy vásárol egy multinál.
2014. ápr. 20. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Megéri önellátni, ha tudod hogyan kell és nem vagy lusta. Sok munkával jár, és a kezdetekben sok pénzt kell belefektetni. A kis kert pont azért nem kifizetődő, mert az állattartás minden kellékét vásárolnod kell. Úgy az igazi, ha az állat takarmányának minél nagyobb hányadát magad termeled meg. Elsőként fejben kellene felokosodnod, nem mások véleményére hagyatkozni. Ha mindent a pénz szemszögéből nézed, akkor semmi nem éri meg. Azt mondod, hogy a tej,tojás érdekel, de a húst vásárolni akarod.Na most ez egy jó alkalom újra gondolni a kijelentésedet. Ha a tejet kecske adná, a tojást meg csirke, akkor mit csinálsz velük ha már a tyúk nem tojik vagy ha sok bak kecske születik? Válasz egyszerű: Levágod őket és megeszed/megeszi a család. Egyáltalán ettél már kecske húst vagy hajlandó lennél megenni? A szupermarketben kapható húsok minősége nincs annyira jó, mint amit magad termesztesz. Bár ezt hiába mondom egy olyan embernek, aki még soha nem tapasztalhatta meg a különbséget. Lehet olcsón, akciósan vásárolni,de az igazán jó soha sem akciós vagy olcsó.
2014. ápr. 21. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Sziráky Lúcia ***** válasza:
100%

Olcsóbb, ha tartasz állatokat! Saját tapasztalatomat írom le.

Az elején nagy befektetés, zárható tyúkól kell, mert a ragadozó állatok (nyest, menyét) ellen védekezni kell, ezek sajnos képesek megölni az egész állományt is. Ahol a fejük befér, ott már vérengzenek, tehát 2x2 cm-es lyuknál nagyobb sehol se legyen.

Tojóhelynek egy doboz vagy láda megfelelő ki kell bélelni szénával vagy szalmával. A tyúkoknak éjjelre jó a rúd, a létra, szeretnek ezeken aludni és így az alomköltségét meg tudod spórolni, nem kell szalmára költened, az aljuk könnyen takarítható. El kell keríteni a területen egy részt, ahol az ólból ki tudnak jönni, mert a veteményest kiirtják és összepiszkítják az egész kertet. Ahogy sötétedik maguktól beülnek.

Reggel ki kell engedni őket és este bezárni.

Tyúk sok mindent megeszik: a takarmányon kívül füvet, konyhai maradékot, száraz kenyeret, almacsutkát, de vissza tudod etetni még a tojáshéjat is. Szerezz egy fedeles vödröt és otthon rakj össze minden olyan maradékot, amit eddig kidobtatok. Akár szólj a szomszédoknak is, biztosan szívesen odaadják, közben pedig ajándékozz nekik tojást, aminek örülni fognak.

10 tyúknál átlag napi 6-7 tojással számolhatsz, ha nem adsz nekik tojótápot.

Takarmányvásárlásnál a legolcsóbb, ha termelőtől közvetlen veszed meg, így nincs ÁFA, nincs adó, tehát csaknem kétharmad-féláron van a kereskedésekhez képest. Felénk a kereskedőnél a búza 7700/mázsa, a malomban 6000/mázsa, hirdetésben találtam egy közeli faluban pedig 4000/mázsa veszem a búzát és a kukoricát. Ezeket is el kell zárnod, fedeles hordóban, mert ezt meg az egerek vagy netán a patkány is fosztogathatja, ezt zsákban nem jó tartani.

Nem ismerem a környezeted, de füvet azt bárhol lehet szedni, sőt ha kiskert szólhatsz a szomszédoknak, hogy szívesen elhozod a karfiol-káposzta leveleket, a kiszedett füvet, a kiegyelt sárgarépát és sorolhatnám... Örülni fognak, mert nem kell nekik elégetni vagy elszállítani. Ha van a közeledben kisbolt vagy zöldséges onnan is elhozhatod a rothadt zöldséget, gyümölcsöt, a saláták-káposzták leveleit..., még örülni is fog, hogy nem neki kell a kukába elcipelni és kidobni. A távolabbi rokont, barátot, kollégát vagy ismerőst is megkérheted, hogy a szárazkenyeret tegyék félre.

Fontos dolog, hogy minden, amit nem veszel pénzért meg, az ingyen kaja a tyúkoknak!

Ha sok maradékot össze tudsz a környezetedben szedni, akkor alig kell majd takarmányt vásárolni.

Szerintem először a tyúkkal próbálkozz. Idő, mert az állatnak enni kell hétvégén, karácsonykor is, akkor is, ha esik az eső vagy hóvihar van. Napi kétszer menned kell, reggel kiengedni, etetni vizet adni, és este bezárni a tojásokat összeszedni. Legyen előttük mindig víz (napi egyszer elég friss vizet adni), ez soha ne fogyjon el. Mi öntetetőt használunk, ebbe tesszük bele a búzát és a kukoricát, a maradékot ahogy van folyamatosan adjuk nekik (sok ismerős összerakja nekünk és egy zöldséges is) egyébként ezeket imádják a tyúkok. A "zöldségesünktől" néha ládaszám hozzuk el a maradékot és nem fogad el semmit sem, mert azt mondja ez neki nagy segítség, hogy ezzel nem kell bajlódnia, de a névnapjára és karácsonykor veszünk neki egy üveg bort.

Ha lesz saját tojásod tudni fogod, hogy mit eszel és ennek a tojásnak más lesz az íze, mint amit a boltban veszel!

Tyúkvásárlás: vigyázz a hirdetésekre, mert leginkább letojt lábát megmosott tyúkokat árulnak 20-25 hetesként. Inkább menj el egy közeli faluba érdeklődj, és ott vegyél csirkét. A tyúk fajtától függően kb. 22 hetesen fog elkezdeni tojni. Egy tojás 20 óra alatt érik meg a tyúkban ehhez szükséges neki elegendő fény és változatos kaja.

Ha visszaeteted a tojáshéjat, akkor lesz elegendő mésztartalma a tojásnak, de ha könnyen törik a héja, akkor kell venned mészkőlisztet is, amit a takarmányhoz kell keverni. 5 kg kb 400,- Ft, én "Futor"-t veszek, és heti 2-3 alkalommal teszek a takarmányba bele. Kell kevés apró kavics is a tyúkudvarba, hogy a zúzájában össze tudja zúzni a takarmányt. 10 tyúknak egy vödör apró kavics évekig folyamatosan elegendő, mert utána a saját piszkában visszakerül, eső-hó és újra meg tudja enni.

Saját tapasztalat: nálunk gazdaságos a tyúktartás, 50 tyúkunk van és eladjuk a felesleges tojást. Egy dobozba félre szoktam tenni a tojás árát és abból a dobozból veszem a takarmányt, úgy, hogy 4 tagú családként napi szinten főzök, kb heti 2szer sütök, esszük is a tojást, emellett is bőven pluszban vagyunk az eladott tojások árából!


Kecske - hát ezt én is tanulgatom még. 2 kecskénk van kb fél éve tartjuk őket. Napi egyszer fejem őket, a tej az nagyon finom és saját részünkre készítek sajtot és túrót is.

2-3 hónapig olvastam a kecsketartást és elmentem egy helyre, hogy megismerjem a kecskét és megtanuljam fejni. Innen vettük a kecskéket is. Tudatosan készültem, mire megvettük őket kész volt a helyük, elegendő szénával, takarmánnyal, nyalósóval vártuk őket. Alakítottunk ki fejőállást, de nem kalodát, ez 2 betonlapon egy régi szekrény alja, ide maguktól felállnak és szépen türelemmel megvárják, míg lefejem őket. Ez a tenyészet érdeme, mert ők szoktatták őket így. 2 kecske fejése kézzel kb fél óra, de ebben az etetés is benne van.

Kedves ragaszkodó állatok, nagyon szeretjük őket! Mi úgymond kézhez szokott állatokat vettünk, amiket már fejtek előtte is. Elegendő hely kell nekik, nem feltétel, hogy tudjon legelni, de mivel kérődző állat mindig eszik, tehát sok szénának kell előtte lenni.

Nemhiába a mondás, hogy "igénytelen, mint a hegyi-kecske". Hát valóban nem sok igényük van. Kell nekik fedett egy részén zárt egy részén nyitott lak, fontos, hogy jól szellőzzön. Kell egy nagy vödör friss vízzel (mi felkötöttük lánccal, nehogy véletlen belepiszkítsanak) és jászol, ahova a napi szénájuk kerül. Esznek folyamatosan. Kicsit pazarló állatok, mert ami a földre leesik, azt már nem eszik meg, tehát rácsos szénatartó kell (a párom fából készítette). Ami leesik széna, azt az alomba alájuk húzzuk, mi úgymond mélyalmos tartásban tarjuk őket, évente háromszor almolunk. Egy helyre piszkítanak, így ezt könnyen ki lehet takarítani.

Mivel nem értettünk hozzá a kecsketenyészetbe jártunk tanulni. Ott 3 féle takarmánnyal etették őket: árpa, zab és tritikálé, ezt terménydarálón ledarálva összekeverve tárolták. Heti egyszer darálunk és ebből a darából egy kisvödörben vízzel összekeverjük, nem túl híg állapotúra, ezt adjuk nekik a reggeli és az esti fejésnél. Úgy szoktatták őket, hogy fejésnél kapnak enni. Nem nehéz fejni sem, (vannak a neten videók is), de mi a tenyészetben tanultuk meg. Nem nagy ördöngösség, kell hozzá víz lemosni a tőgyét, tiszta ruha megtörölni, edény, amibe fejed és edény, amibe tárolod, le kell szűrni, sűrű szűrőn, és fedeles edény, amibe a hűtőbe teszed (3 napig eláll, én a 4. napon csinálok sajtot). Azt a kecskét fejtük, amit megvettünk, tehát rajtuk tanultunk. A tenyészetben nagyon kedvesek voltak és minden kérdésünkre válaszoltak.

A takarmányukat szintén termelőtől vesszük 4000/mázsa áron, a nyalósó mérettől függően kb 1500 Ft. Szénát kell venni rendesen, egy nagy bála kb 2 hónapig elég a 2 kecskének. A fejések után mindig adunk nekik valami csemegét, almadarab, sárgarépadarab, káposztalevél, krumplihéj vagy ami van, ezt kézből adjuk nekik. Különösen szeretik az akáclevelet szoktunk nekik szedni. Mi elvisszük közben legelni is őket, de vigyázni kell, mert a fáknak bokornak nekiesnek. Alapban mindent megesznek, de nem lehet nekik moslékot adni (ez menjen a tyúkoknak), a minden a zöldségre és a gyümölcsre vonatkozik és a fűre, a levelekre és az ágakra.

A nevükre hallgatnak, szeretik a gazdájukat, de nem szófogadóak, mint pl. a kutya. Nálunk van laza nyakörvük és erre teszünk vezetőkötelet, ha visszük őket legelni, de beszállnak maguktól a kisfurgonba, pár alkalom után megtanulták.

Szükséges féregteleníteni őket félévente, mi állatorvost hívunk és injekcióban adja be.

Szükséges őket úgymond körmöltetni félévente, hozzánk el fog jönni az úr, akitől vettük őket.

Nekünk azt javasolták, hogy 2 kecskét vegyünk, mert egyedül unatkozik és sírni fog és depressziós lehet. Szóval így lett 2 lánykecsként, akik a tenyészetben is úgymond barátnők voltak. Az egyik kiválasztott minket, amikor mentünk tanulni szaladt oda hozzánk, tehát az biztos volt, hogy egyiknek őt vesszük meg.

Tej, az akkor van, ha a kecskének kicsinye volt, tehát el kell vinni egy fiúkecskéhez vagy hozni kell hozzájuk. Nézz körül hol van erre lehetőség, mi visszük őket pasizni a tenyészetbe.

Évente egyszer ellenie kell, 150 napig vemhes a kecske és kb 2,5 - 3 hónapig ilyenkor nem ad tejet, elapad fokozatosan.

Fiúkecskét felesleges tartani, pár lánykecskéhez, jobban megérni, ha megoldod külsőssel ezt a részét. A fiúkecske büdös, a lánykecskék nem. Átlag 2 gidát ellenek, megoldják és szépen nevelik őket. A kicsiket el tudod adni vagy le lehet vágni.


Olcsóbb? - hát persze, hogy olcsóbb a saját tojás és a tej. Sőt, ha van tejed, akkor már lesz túród és sajtod is. Viszont van vele munka is és azt ne feledd, az állatnak minden nap enni kell, ünnepkor is és ha nyaral a család, akkor meg kell oldani, hogy el legyenek látva.

Először kezd a tyúkokkal.


Ha van kérdésed szívesen válaszolok.

2015. dec. 25. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!