Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfát ültetnék. Alma,...

Gyümölcsfát ültetnék. Alma, körte, barack, cseresznye. Milyen távolságra, mennyire vegyesen ültessem, hogy működjön a porzás?

Figyelt kérdés

Illetve van istálóból származó trágyám tehetem-e közvetlen a gyökerek alá vagy mennyi föld legyen a trágy-gyökerek közt?

Köszönöm ha valaki útbaigazít.


2014. nov. 2. 18:34
 1/7 anonim ***** válasza:
Számos szakkönyv van a témában, az interneten is találsz útbaigazítást. A tőtávolságokat nagyon komolyan kell venni, mert pár év után besűrűsödik a kert. A porzást a méhek végzik, amíg ők ki nem halnak, addig egy kertben ez nem igazán szempont. Lényegesebb a fajta megválasztása, adott termőhelyen nem minden fajta megfelelő, mert a kitettség, a hőmérséklet, a tavaszi moníliás fertőződés eltérő lehet.
2014. nov. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Én az alma, körte, szilva, fákat két sorban ültettem a sorok távolsága 6,5 méter a sorokon belül a fáké 5 méter. A cseresznyéket 8 méterre raktam egymástól és a többi fától. Elvileg lehetne 4*4 méterre sőt talán sűrűbbre is, de nálam volt hely bőven és így adta ki a telek méret (2 sor kényelmesen elfért, 3 már szűk lett volna).

50*50*50-es gödröt ástam az aljára került a marhatrágya, rá 5-10 cm föld, utána a fa.

2014. nov. 2. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Igen, ezek jó adatok. Bár fajta és alany is nagyon sokat befolyásol.

Cseresznye 40 m2, sárgabarack átlagban 50, őszi 20, alma-körte 30.


Megporzás kb. 50 m-en belül működik nagyon jól, de még 200 m-ről sem kilátástalan.


A trágya ne érintkezzen a gyökerekkel, 10 cm nagyon elég, ha nagyjából már érett a trágya. Ha teljesen földszerű, nincsenek benne felismerhető növényi maradványok, akkor érintkezhet a gyökerekkel.

2014. nov. 3. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az ültetésre, fa választásra érkezett válaszokat.

Holnap ha minden igaz megejtem a dolgot.

Öntözni mennyire kell ültetéskor?

Csak fentről a tövébe vagy a gödörbe is öntsek vozet?

2014. nov. 3. 17:45
 5/7 anonim ***** válasza:
Ültetés közben öntöttem bőven, be kell iszapolni. Túlöntözni szerintem úgysem tudod. Inkább több legyen mint kevesebb.
2014. nov. 3. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Gödörbe nem kell, mert akkor nem tudod a porhanyós felső talajt a gyökerek köré/közé szórni, mivel összeáll.

Szárazon ültesd, aztán mikor már a gyökerek találkozásáig betöltötted, annyi vizet önts rá, hogy már lassan igya el, az sem baj, ha kicsit megáll a víz, hogy iszap legyen a gyökereknél. Ekkor tegyél még rá egy kicsit, hogy ne ragadjon a cipődre, és bakanccsal mozgasd a híg iszapot, hogy minél jobban körülvegye a gyökereket. (Később úgysem lesz túltömörödve, mert a víz kimegy a föld közül.)

Betöltöd rendesen vízszintesre a földet, a tetejét lábbal tömöríted, hogy ne dőljön el a facsemete, beállítod a törzset függőlegesre, és nekifogsz a következőnek. Mikor azzal is végzel, az előzőt megnézed, nem dől-e valamerre, akkor még vissza tudod igazítani: amerre dől, oda lépsz, így megtolod egy kicsit.

2014. nov. 3. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Ültetés közben öntöttem bőven, be kell iszapolni. Túlöntözni szerintem úgysem tudod. Inkább több legyen mint kevesebb.

5 métereket hagyjál ki a fák között!

2014. nov. 25. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!