Kezdőoldal » Otthon » Kert » A karógyökér tovább nő ha...

A karógyökér tovább nő ha elvágják?

Figyelt kérdés

Ha veszek gyümölcsfát azokat mind a faiskolából ássák ki és a karógyökere minden nagyon rövid a fához képest.

Nevel a fa újabb karógyökeret vagy beáll a helyére egy másik? Vagy talán többet nem is lesz karógyökere?

Azt olvastam, hogy azok a fák amiknek megvan a karógyökere ellenállóbbak, szívósabbak! Főleg a szárazsággal szemben.

Meg azt is, hogy a konténeres fák sem a cserépben keltek ki hanem a kiásottakat ültetik be. Tehát karógyökere azoknak sincs.

Próbálkozzak meg magam nevelni és oltani?

Csak mire azok teremni fognak? Ha veszek akkor előbb ehetek a fáról!

Esetleg nincs is olyan nagy különbség a fák között ha megnőnek?



2014. nov. 22. 16:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Minden földből kiásott fának a gyökérzetét vissza kell vagdosni,beleértve a karógyökeret is .

Ne kisérletezz,ha nincs gyakorlatod,mert csak éveket veszítesz .

2014. nov. 22. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy olvastam, hogy a főgyökér rendszerű kétszikűek általad karógyökérnek nevezett főgyökere csak a növény fiatal korában megfigyelhető, mert a későbbiekben egyes oldalgyökerek túlnőhetik ill. a főgyökér növekedése redukálódik, esetleg el is pusztul. Nem hinném egyébként, hogy tudományos mélységben valaha is vizsgálták volna a dolgot, hiszen rendkívül nehéz lenne egy sokéves fát úgy kiásni, hogy közben a gyökérzet egy része ne szakadna bele a földbe. Aztán nem lenne elég egyetlen fa, hanem a statisztikai vizsgálat egzaktsága érdekében sokat kellene megvizsgálni. Kinek van erre pénze és milyen gazdasági eredményt hozna ?
2014. nov. 22. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A fa oda nevel gyökeret, ahol megfelelő vizet és tápanyagot talál. 10 éves korára már teljesen mindegy, hogy melyik gyökere mennyire volt visszavágva kicsi korában, mert teljesen "belakja" az elérhető talajrétegeket, olyan mélységig, amennyire ezt jónak látja, azaz, ahol talál valami felvenni való anyagot.
2014. nov. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Amit olvastál, ott olyasmiből indulhatott ki valaki, hogy pl. egy paradicsomnál nagyon jó, ha megvan a főgyökér, mert az sokkal gyorsabban lehatol a mélyebb rétegekbe, mint egy szabad gyökerű palánta, aminek minden gyökérszála el van tépődve. És egy egynyárinál nagyon sokat jelent egy hónap előny, a hőség beköszöntére már vagy lent van a gyökér a nedves alsó rétegben, vagy nincs, onnan már nincs pardon, a növény egész éves fejlődése múlik ezen.

De egy fánál nem sokat számít, legfeljebb veszít a fa egy évet, aztán valamikor csak odaér valamelyik gyökérszál, ahová a főgyökér ment volna.


Második:

Csak érdekességként.

Láttam már tankönyvi ábrákat különböző gyümölcsfafajták gyökérrendszeréről, ahol fel volt tüntetve, a gyökérzet mekkora része milyen mélységben van.

Fognak egy szivattyút meg egy tűzoltótömlőt, és elkezdik kimosatni az adott fa gyökereit, aztán 10 centis talajrészek után leállnak, és megnézik, mennyi gyökér volt abban a mélységben. Lemennek mondjuk 2 m-ig, az alatt már nem sok minden szokott lenni.

Más hasonló mosatásokon azt figyelik meg, milyen módon helyezkednek el egymáshoz képest a szomszédos fák gyökerei.

Nem keverednek, hanem egy adott részt elfoglal az egyik fa, a másik abba a részbe már nem megy. A gyökerek hormonokat bocsájtanak ki, és ahol egymás "szagát" megérzik a gyökerek, ott leállnak, és más, üres részek felé indul a növekedés.

Ezen alapul a talajuntság jelensége is, ahol a kivágott öreg fa hormonjai még nem bomlottak le (pár évig), ott a csemete nem képes beindulni.

2014. nov. 22. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Tehát ha szabad gyökeres gyümölcsfát veszek az semmivel sem lesz gyengébb 10-20 év múlva, mint ami helyben kelt ki és oltottak rá?

Máshol meg hangsúlyozzák a szabd gyökeres és a konténeres közti különbséget már az eredés szempontjából is. Valahol meg a minél sértetlenebb gyökérzetet dicsőítik. Ez ennyire nem is számít a fáknál?

Azt szokták tanácsolni, hogy sok gyérrel rendelkező fát vegyünk a kertészetben.

Akkor bátran vehetek nem leszek hátrányban?


Amit nem értek ,hogy miért nem keverednek a fák gyökerei?

Mi a helyzet az erdőben? Vagy csak a háziasított gyümölcsfák ilyen civilizáltak,kulturáltak és finnyásak? :-)

2014. nov. 23. 11:51
 6/6 anonim ***** válasza:

Ültetésnél nagyon nem mindegy, hogy milyen a gyökérzet. Minél több a gyökér mennyiségileg, meg főleg a föld fölötti részhez képest arányaiban, annál jobb lesz az eredés. (Ha minden más körülmény azonos.) Nem mindegy, hogy pl. egy körtefán az első rekesz körte a fa 4 éves korában terem, vagy 7 éves korában.

De ha megfelelő távolságra vannak téve, és nem kell egymással viaskodniuk, akkor a rosszabb gyökérzetű fa is utoléri a jobbat az idők során. Rendes földben egy 10 éves fa már elég jól beszőtte a környezetét.


Ahogy sok állat, úgy a fák is felosztják maguk között a területet. Úgy képzeld el, mint egy 3D-s puzzle-t, a körülvett területet aztán saját maguk szövik be gyökérrel.

Gondolom, ez a módszer azért alakult ki, hogy adott faj egyedei minél jobban ki tudják használni a rendelkezésre álló földterületet. Ne a fajtárs által már beszőtt talajt szőjék át ők is gyökérrel, hanem a még üres talajrész felé fejlődjenek erősebben.

Az állatok is - többek között - ilyen meggondolás alapján osztják fel a területet. Hogy pl. ne 3 farkascsalád vadásszon ugyanott, a szomszéd területen meg egy se, ezért felosztják a vadászterületet, aztán jelölik és védik a saját revirt.

Ez csak fajtársra vonatkozik tudtommal, tehát mondjuk egy körte meg egy barack gyökerei keverednek. (De ebben nem vagyok teljesen biztos.)

Ez a dolog nyilván erdei fáknál is megvan, nemcsak gyümölcsfáknál, de én konkrétan gyümölcsfákról olvastam, ezt vizsgálták valamikor a '90-es években.

2014. nov. 23. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!