Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfákat mivel lehet/kell...

Gyümölcsfákat mivel lehet/kell permetezni? Birsalma szilva őszib. sárgab. cseresznye meggy. Arra gondoltam hogy rézszulfáttal és kénnel kellene permetezni. Kellen tudni hogy rügypattanásig, virágzáskor és virágzás után mivel és hogyan kellene.

Figyelt kérdés

Tavaly a szilva mind moniliás lett, az őszinek megzsugorodott a levele és idén nem szertném, hogy elvigye a termést, de nem tudom mivel kéne permetezni.

Kb 80 fáról van szó így nem kis mennyiség. Jó lenne ha nem kerülne 40e ft-ba a permetezés.



2015. febr. 16. 20:34
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Most februárban olajos lemosó permetezés kell, aztán február végén jöhet a téli hígítású mészkénlé. Ezek a növénybetegségek sokszor a nem megfelelő agrotechnika ill. talajművelés miatt is jelentkezhetnek: a lehullott leveleket mind el kellene égetni, hasonlóképpen a moniliás mumifikálódott gyümölcsöket és moniliás farészeket (mert ugye már eljött a tél végi metszés ideje). A tavaszi ködös, párás időjárás okozza a nagy monilia fertőződést virágzáskor, az ellen konkrétan akkor lehet védekezni (meggy és barackfélék esetében eltérő szerekkel), hasonlóképpen a tafrinás levélfodrosodás ellen kén-alapú készítményekkel.
2015. febr. 16. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Most februárban olajos lemosó permetezés kell, aztán február végén jöhet a téli hígítású mészkénlé. Ezek a növénybetegségek sokszor a nem megfelelő agrotechnika ill. talajművelés miatt is jelentkezhetnek: a lehullott leveleket mind el kellene égetni, hasonlóképpen a moniliás mumifikálódott gyümölcsöket és moniliás farészeket (mert ugye már eljött a tél végi metszés ideje). A tavaszi ködös, párás időjárás okozza a nagy monilia fertőződést virágzáskor, az ellen konkrétan akkor lehet védekezni (meggy és barackfélék esetében eltérő szerekkel), hasonlóképpen a tafrinás levélfodrosodás ellen kén-alapú készítményekkel.


A mészkénléhez használhatok euroként és oltot meszet? Ha igen mennyit érdemes az eurokénből és a mészből keverni 10 literhez? Ezt fújhatom rügypattanás előtt virgázáskor és virágzás után is? Már rájöttem hogy tavaly a gyümölcsmúmiák okozhatták a fertőzést így azt eltávolítom idén tavasszal állítólag ez a leghatékonyabb első lépés. A rézszulfátot édesapám is fújta a fákra, de nem tudom hogy virágzáskor vagy rügypattanás előtt. A barack esetében levélfodrosodásra is megoldás lehet az eurokén és mész kombinációja? A baeackot is lehet virgázás előtt közben és utána is fújni?

2015. febr. 16. 21:29
 3/13 anonim ***** válasza:

Ahol dolgozok 8 hektár almást kezelünk. Első lépésben olajos rézkén van ráfújva, aztán ami marad a tartály aljában úgyis csak pocsékba megy így elkértem belőlle 20 litert mert itt is van minden féle fa alma szilva birs barack megy cseresznye, még szőlő is ezekre egyidőben mikor onnan elhoztam lefujtam meg aztán minden más szerrel így minden tök egészséges volt, annyi hogy azért néztem mire alkalmazható és csak arra fujtam a továbbiakban a szereket.amire nem volt jó arra néztem magamnak szert. a barackra a tafrinás betegség elle ha megjelenik és időben észre van véve az a leghatásosabb hogy le kell vágni azokat az ágakat ami betegek de csak a betegség tövéig fölösleges többet aztán meg mi topassal jó vastagon átkezeltük az egészet de a levágott végeket különösen mindenhol alaposan, aztán az megszünt így. és olyan termés volt tavaly hogy támaszgatni kellett a fát mert összeszakadt volna ígyis járt úgy néhány ág.

A baracknak jó azis ha tiszta fahamúval jól megszórod az alját mert fertőtlenítő hatása is van a sok mész miatt meg a fa is érzékeny a mész hiányra vagyis csak jó.

2015. febr. 17. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ilyenkor még csak a réznek van értelme, a hidegkedvelő baktériumok ellen. (Ezt őszi lemosással is meg lehetett volna tenni.)

Az atkák, rovarok ellen való olaj meg a gombák ellen való réz és kén majd közvetlenül a rügyek szétfeslése előtt kell, mikor a rügypikkelyek már széttolódnak, az állatkák életfunkciója felgyorsul.

Akkor majd szórj Vegesol eReS-t, abban van réz, kén, olaj is, egy menetben elintézel mindent.

De a lemosás nem elég a betegségek megelőzésére, csak a fertőzési nyomást csökkenti.

A tafrinát (ha olyan veszélyes a területed, hogy nehéz megfogni), akkor felszívódó gombaölővel kezeld. (Kén nem ér ellene semmit, réz kell a nem felszívódóból.) Szóval, amint az őszi levélkéi elérik a 2 cm-t, lehet rá nyomatni a Folicurt, vagy egyéb erre való felszívódót, mert olyankor már javában fertőz a tafrina. Ezt 10 naponta meg kell ismételni kb. 3 alkalommal, esős, hideg időben gyakrabban, száraz melegben ritkábban. Ennél többet nem tudsz tenni.

A Cuproxat nem égeti le semelyik őszibarackfajtát, úgyhogy ezt is közbe lehet iktatni mint rezet virágzáson kívül. A felszívódó blokk előtt is lehet ezzel kezdeni.


A szilva nyilván nem virágmoníliás lett, hanem gyümölcsmoníliás. A lemosó hatása nyárra már elment, ez nem sokat ér a monília ellen. Furcsa dolog, de a gyümölcsmonília ellen rovarölővel kell védekezni, érés kezdetén valami rövid ÉVI-jű szerrel. Mivel a gyümölcsmonília a levéltetvek, poloskák és egyéb szurkálódók szívásai helyén támadja meg a gyümölcsöt.

Ha van poloskaszagú szilvadarazsad, akkor az ellen virágzás vége felé kell permetezni, pl. Mospilannal.


Sárgabarack virágmonília ellen (amire azt szokták mondani, hogy elfagytak a virágok, mikor pedig nem is volt fagy), szóval erre is jó a Folicur, egyszer nyílás elején, egyszer nyílás közepén. Ennek garantáltan meg kell fogni a moníliát.

2015. febr. 17. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
A kén csak a lisztharmat típusú gombák ellen jó, meg az atkákat gyéríti valamennyire. Semmi más ellen nem hat.
2015. febr. 17. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Az olajos rézkén amúgy nagyjából az, mint a Vegesol eReS, csak viszonylagosan (területre számítva) drágább.
2015. febr. 17. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Azért írtam a rézszulfátot és a ként mert ezek olcsó dolgok. Tavaly tavasszal és ősszel nyomattam olajos rézként lemosónak, de elég drága így azt kéne kiváltani egy kis házi pancsolással.

Rézszulfát és mész keverékével esetleg egy kis kén is hozzáadva szerintme kiváló lemosó nem? Így lényegesebben olcsóbban jövök ki a lemosózással. Tavaly a gyümölcsmonilia okozta a legnagyobb bajt. Megölt egy frissen ültetett cseresznyét, elvitt 3 szilvafa termést és egy meggyfa termését. Ezenkívül megjelent a barackfán is és pluszba még a tafrina is a barackon. A tafrinát dithane-al kezeltem nagyjából megfogta. De a monilia a barackot is megviselte. Tafrinára érdemes felszívódó célpermet fújni de minden másra ki szeretném váltani a bolit szereket házi pancsolással. Arra is gondoltam hogy a jobb tapadás végett étolajat teszek a szulfát + kén + mész keverékhez az jó lehet így atkák ellen is?

2015. febr. 17. 14:19
 8/13 A kérdező kommentje:
A fahamus ötlet is tetszik. Még azt hallotam egy falubeli öreg elkeveri a meszet sok vízben és azzal locsolja a barackot mert mészhiányos a föld felénk.
2015. febr. 17. 14:21
 9/13 anonim ***** válasza:

Az étolaj jó atkák ellen, viszont rézzel nem keverhető a kicsapódás végett. Ugyanígy a legtöbb réz a legtöbb kénnel nem keverhető, de vannak kivételek, a neten keresgélhetsz. Általában a modernebb készítmények között akadnak keverhetőek, a régi egyszerűeket nem lehet. Ezeket egy nap különbséggel kell szórni.


A Dithane tafrinára gyakorlatilag hatástalan, mivel az kontakt szer. Tehát ezzel szórni a tafrinás fát nagyjából olyan, mint a teáscsészét kívülről bekenni mézzel, és várni, hogy édes legyen a tea.

Rügypattanástól hetente szórni vele, az akár még érhet is valamit.

Tavaly nem nagyon volt tafrina, ezért hathatott nálad a Dithane. :) Én nem is permeteztem direktben a őszijeimet, csak véletlenszerűen kaptak némi szert, pl. a sárgabarack permetezésekor nyomtam rájuk egy spriccentést.


Az őszibarack nem igényli a meszet.

Régebben volt divatban keserűmandulára szemezni, az nem bírta az erősebben savanyú talajokat, de ma már általában vadőszi alanyt használnak, az meg se a szélsőségesen savanyú, se a szélsőségesen meszes talajt nem kedveli.

Ameddig nem nézed meg konkrétan a kerted talaját, addig nem javaslom a meszezést, klorózist okozhat.

2015. febr. 17. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Mi az a kicsapódás?
2015. febr. 17. 18:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!