Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szeretnék konyhakertet, de...

Szeretnék konyhakertet, de nem tudom hogyan kezdjek nek, melyik növény melyikkel jön ki jól, mikor kell ültetni, mi után?

Figyelt kérdés
Nemrég költöztünk kertes házba. Eddig panellakó voltam, fogalmam sincs, hogyan kezdjem. Olvastam, hogy nem mindegy melyik növény mellé melyiket vetem, illetve hogy melyik után mit vetek. De sajnos nem találtam posntosabbat. Szeretnék kb borsót, parit, paprikát, cukkinit, répát, gyökeret, újhagymát mit szoktak még? Epret? Melyiketmi után kell?pl elvetem a borsót leszedem és a helyére mehet a ..?Vetésitervet szeretnék készíteni, de nem tudom, hogyan kezdjek hozzá. köszönöm

2015. febr. 22. 16:53
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:

Amit kérsz, az kb. sok oldal..

Mondjuk indulásnak: paradicsom termesztése, nézd meg a neten.

Szépen le van írva, hogyan kell, mivel lehet, illetve nem célszerű társítani.

Aztán növényenként ha megnézed, kialakul benned, mit hogyan. Lehet olvasgatni Bálint gazda oldalát is...

Nekem most kelt ki az egy hete vetett paradicsom, jó 2 hónap, megy ki a szabadba.

2015. febr. 22. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:

Először is beszerzed a hozzá való szerszámokat .

Ha mindent venned kell ,már a kedved is alább hagyott .

A tervek nagyon szépek ...

2015. febr. 22. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
100%

A neten nézd meg pl. Bálint gazda tanácsait.

De ahogy előttem írták, venned kell ásót, gereblyét, kapákat a föld megműveléséhez.

De legokosabb, ha a szomszédaidtól kérsz tanácsot. Vannak növények, amik nem szeretik azt a földet, ami nálad van.

Nálam pl. a sárgarépa és a zöldség nem terem rendesen.

2015. febr. 22. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:

Szerezz be néhány könyvet, és nézegesd a netet.

Pl.:

[link]

2015. febr. 22. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
100%

Március elején május királya saláta a sorközébe dughagyma. Én ugyan ekkor szoktam petrezselymet és sárgarépát is vetni.

A saláta helyére mehet a paradicsom és paprika.


A többiről a szomszédokat kérdezd meg, akinek szép kertje van. Hidd el szívesem fog mesélni.


A különböző területeken eltérő fajták teremnek jól. A talaj előkészítés is talajfajta függő. Homokos talajon nehéz vele hibázni.


A trágyázáshoz, ha teheted tehenészetből szerezz érett trágyát, ha jobb nincs a "bolti" is jó.


Ha a vetési tervet gondosan állítod össze, áprilistól (saláta, hónapos retek) januárig (bimbóskel) folyamatosan szedhetsz finom növényeket.


A kedvenceim (nekem eddig mindig bejött)

Újhagyma (3 ujjnyi mélyre duggatva, amikor a szára araszni magas egy kicsit felhúzni mellette a földet)

Saláta (március elején sorba vetve)

Sárgarépa, petrezselyem, pasztinák A petrezselyem és a pasztinák zöldje allergiát válthat ki

A paprika néha bejön rengeteg vizet kér, én árasztani szoktam

Paradicsom (a paprikához hasonlóan árasztom). A paradicsom oldalhajtásait folyamatosan le kell tördelni.

A paradicsomot és paprikát karó mellé ültetem, és nem karót verek mellé (a gyökerek védelme miatt)


Ha az időjárás nagyon nedves nekem a gomba megeszi a paradicsomot (nem permetezek)

2015. febr. 22. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:

Bocs kimaradt: A peti borsó (Rajnai törpe) helyére mennek a káposztafélék, esetleg krumpli.

Sokat olvastam a növénytársításokról. nekem a saláta/hagyma páros jött be (pont elférnek egymás sortávolságában, tehát egy helyen elfér a kettő).

A krumpli közé szoktam egy pár tő karós babot tenni, a fokhagyma elvan az eper között (eddig egyszer volt szép, de akkor nagyon)

2015. febr. 22. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
100%
Mekkora területed van a kertészkedésre, hány m2? Vannak-e fák amik árnyékot vetnek erre a területre? Gyümölcsfák vannak e?
2015. febr. 23. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:

Igen, ezek az előzőek nagyon fontos kérdések.


Másodnövényként kevés dolog ad rendes termést, ha túl későn jön ki az első, úgyhogy inkább a korán lekerülőket ritka sorokba tedd, és közéjük még kiszedés előtt mehetnek a palánták egy másik sorba.


Ha a növényeket nem egymás hegyére-hátára ülteted, hanem meghagyod nekik a szükséges teret, akkor nem kell azzal törődnöd, hogy bármi bajt okoznának egymásnak. Csak arra figyelj, hogy ne nyomják el egymást, azaz egy nagyra növő növényt ne tegyél közel egy kicsinek maradóhoz.


Általában én is március első felében kezdem a veteményezést, de most már a múlt héten nekifogtam. Vannak olyan növények, amiknek semmi bajuk nem lesz a túlzott koraiságtól, mert akár ősszel is el lehetne tenni őket (szokás is helyenként), viszont a koraiság nagy előny tud lenni.

Pl. a tavaszi fokhagymát már érdemes volt elduggatni, meg a zöldhagymának való nagyobb hagymát (a fejesedni valót még nem, mert felmagzik a hideghatásra), a zöldséget és sárgarépát is érdemes korán, mert az eső kellőképpen rátömöríti a talajt (későn vetve gyakran rosszul kel), a kifejtőborsóknak se lesz már bajuk a földben, és az átlagosnál korábbi termés lehet a jutalom.

Elraktam a tépősalátát is, azt inkább még 2 héttel később kellett volna, de ennyi reszkírt megér a korai termés, ha bejön, a mag meg 39 Ft volt. A hónapos retekkel még várok, meg a velőborsóval.

2015. febr. 23. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat. Szerszamaim vannak mar! Kb 40 nm lenne es egy almafa van ott. Van furt kut is. A fold fekete meg ragacsos. A szomszedaimnak nincs kertjuk. Azaz az egyiknek egy kicsi epre. Meg sok tyukja. A szembe szomszednak lovai ill.tehenei. Onnan lenne tragya. A hetvegen szeretnem kialakitani a helyet. Azt olvastam, hogy amig ragad a szerszamra a fold addig nem szabad vetni, mert berohad a mag. Akkor most meg nem vethetem semmit? Bocsi az ekezetek miatt de telefonrol irok.
2015. febr. 23. 19:42
 10/24 A kérdező kommentje:
Az almafa a terulet szelen van.
2015. febr. 23. 19:46
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!