Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szeretnék konyhakertet, de...

Szeretnék konyhakertet, de nem tudom hogyan kezdjek nek, melyik növény melyikkel jön ki jól, mikor kell ültetni, mi után?

Figyelt kérdés
Nemrég költöztünk kertes házba. Eddig panellakó voltam, fogalmam sincs, hogyan kezdjem. Olvastam, hogy nem mindegy melyik növény mellé melyiket vetem, illetve hogy melyik után mit vetek. De sajnos nem találtam posntosabbat. Szeretnék kb borsót, parit, paprikát, cukkinit, répát, gyökeret, újhagymát mit szoktak még? Epret? Melyiketmi után kell?pl elvetem a borsót leszedem és a helyére mehet a ..?Vetésitervet szeretnék készíteni, de nem tudom, hogyan kezdjek hozzá. köszönöm

2015. febr. 22. 16:53
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Nem lesz a magnak semmi baja a földben (kivéve, ami egyébként is melegigényes), csak nem tesz jót a növénynek, ha eleve egy nedvesen betonkeményre taposott talajba kerül.

Jól írták, amikor már száraz a teteje és porhanyós, akkor kell kezdeni a veteményezést. (Nálam már másfél hétig ilyen volt a mostani eső előtt, rotával elsimítottam a szántást, és nekifogtam a veteményezésnek.)

Úgyhogy én kétlem, hogy hétvégén tudnál valamit csinálni, addig kitart az esős idő az előrejelzés szerint, és még utána kell legalább 4-5 nap ilyen hűvös időben, vagy több.


Hát, ez a terület kb. arra elég, hogy a macska el tudja kaparni valahová... :)

Így nagyon meg kell gondolnod a dolgokat.

Pl. cukkinit és más tököt én nem tennék, az így mélyművelés és trágyázás nélkül elég bizonytalan, kár a helyet foglalni vele. (Trágyázás: ilyenkor tavasszal már csak kizárólag földszerűvé érett trágyával. Ha nem ilyen, akkor majd ősszel, most égetne, inkább vegyél levéltrágyát.)

A zöldborsóra is rászánsz 5 m2-t, hogy két borsólevesre való teremjen? A helyén teremne három vödör cékla. (Persze, csak ha szereted, és ezt egyébként is másodnövényként érdemes, különben őszig kétkilósra nőnek.)

De egyébként is, ezen a darabon terem 3-5 kg fokhagyma, ez 3-5 E Ft, a megtermő borsó lenne mondjuk 3x300 Ft.


Az almafa lombja alá semmit nem érdemes tenni, de ezen kívül is még egy darabon nem lesz jó termésed.

A lomb átmérőjét leléped a törzstől, ezen belül még a kör széle felé is csak sok öntözéssel lesz valami. Ugyanis a fa gyökerei ellepik a talajt, és kiszednek minden tápanyagot meg vizet a földből.

2015. febr. 23. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
100%

nekünk az almafa alá beterjedt a földieper magától, igaz nem annyit de terem

ekkora kerthez meg olyan fölösleges vetési tervet készíteni

tényleg az éri meg ami nem foglal sok helyet és kicsit drágább megvenni. mert mint írták kár a helyet foglalni mondjuk a borsóval mert nagy a hely igénye és néhány száz forint. De ottvan mondjuk a foghagyma vagy a földieper ami négyzetméterenként ha jól csinálod és jók a körülmények 1000 forint árú termést lead.

Meghát ottvan pl a répa azt is poton pénzért meg lehet venni zsákszámra. De ki mit akar vagy szeret azt ültet vagy vet.

Én még uborkát tennék annak nem nagy a helyigénye ha felfelé futtatod hálóra vagy mi a kerítés drótra szoktuk futtatni

2015. febr. 24. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
Hasonló helyen borsót azért vetek, hogy a káposztafélék előtt "fogja a helyet", a saláta filléres, de saját kertből frissen sokkal finomabb. A sárgarépa, fehérrépa paradicsom, paprika a sorközökben vöröshagyma (ujjhagymának). Finom és tele a kert
2015. febr. 24. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Uccsó, a paprika közé nem igazán jó vöröshagymát tenni. A paprika vízigényes, azt aszályosabb nyáron öntözni kell, a hagyma meg nem igazán bírja ezt.
2015. febr. 25. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
Bocs nem volt egyértelmű: A répafélék közé ültetem, Mire fölé nőnének, már meg is eszem
2015. febr. 25. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Na, pont ezt akartam kifejteni a növénytársítás klasszikus példájaként. A sárgarépa közé duggatott hagyma távol tartja a répa gyökerétől a drótférget, a sárgarépa lombja pedig védi a hagymát a hagymalégytől. Én egyébként nem a sorközbe szoktam, hanem a sorába, felváltva. Egy-két répa, egy hagyma. Főzéskor úgyis kell egy hagyma is. :))
2015. febr. 26. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Ez tényleg klasszikus példa - a "rural legend"-re.

Jópár konkrét esetet tudok, mikor az összeültetés nem ért semmit, tobzódtak a jószágok. Ha nálad nincs egyik károsító se, az azt jelenti, hogy külön ültetve a két növényt se lennének károsítók.

Lehetséges, hogy a növények szaga kellemetlen nekik, de 10 cm-ről garantáltan nem annyira, hogy emiatt éhen pusztuljanak vagy elkeseredésükben felkössék magukat egy paradicsombokorra.

Nem tudom, más hogy van vele, de ha én már az éhenhalás szélén lennék, és találnék egy szál kolbászt, akkor megenném bizony még akkor is, ha a szoba másik végében szét lenne öntözve egy deci hipó. A rovarok is így vannak ezzel, hiába a zavaró tényező, ha az éhenhalás a másik lehetőség.

Másrészről meg, a hagymalégy és a répalégy nem csak szag alapján tájékozódik, hanem vizuálisan is, és ha elnyomja a keresett szagot egy másik szag, akkor is odatalálnak. Ezért is nem működnek a riasztó szagok kipermetezésével próbálkozó növényvédőszerek.

2015. febr. 26. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Nem tudom, mi van a növénytársításokban igazság.

Nekem a legszebb hagymáim azok, amit a saláta sorok közé duggatok el, a gyökérzöldségek közé ugyan ez az elképzelés (ott ugyan olyan, mint a hagymaágyásban).

A meggondolás benne, hogy ugyan akkora helyből két növényt tudok kihozni. A krumpli közé karós bab, dolgot is kipróbáltam, ott sem helyet sem szebb növényeket nem kaptam.

2015. febr. 27. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

A kerted ismerete nélkül erre csak tippelni tudok.

A hagyma talán azért a saláta között a legszebb, mert a saláta kijön, és maradnak a ritkára tett hagymák, amúgy meg mindent túl sűrűre ültetsz, esetleg rossz helyre is.

A krumpli gyökere elég nagy területet befut, ahonnan kiszedi a nedvességet (volt olyan fajtám, hogy a sárga krumplit a pirosnak 80 cm-re lévő a sorából szedtem :), ezért ezen a területen semmi más nem lesz szép.

2015. febr. 27. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
61%
#17-es nyilván igazad van, de én olyan elmaradott környékről származom, ahol ezek a kártevők nem rendelkeznek internet hozzáféréssel, ezért aztán inkább elkerülték az én növénytársításaimat, és könnyebb préda után néztek. Legalábbis csak erre tudok tippelni, tekintve, hogy 19 évig biokertészkedtem, (ebből 5 évig bemutatókertet tartottam fenn) és most is azt csinálnám, ha időközben nem vesz mást irányt a sorsom. Azt meg csak mellesleg jegyzem meg, hogy répalégyről nem írtam egy megveszekedett betűt sem.
2015. febr. 28. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!