Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen jogszabályok vonatkozna...

Rebellis1996 kérdése:

Milyen jogszabályok vonatkoznak a fásszárú növények indokolatlan kivágására?

Figyelt kérdés
Az utcánkban 6-7 40-50 éves fenyőt vágtak ki indokolatlanul. (Valakinek hozzáért egy faág az ablakához, valaki pedig nem látta a kocsiját, na de kérem.) Hihetetlenül nagy a pusztítás. Valamint nem minden lakó írta alá azt a bizonyos határozatot, ami szerint a Városgazda eljárt. Mi a teendő?

2016. jan. 29. 12:02
 1/2 anonim ***** válasza:
0%

mindenkinek nem is kell aláírnia, és gondolom a többség aláírta.

én szeretem a növényeket, imádok kertészkedni, de azért van egy határ.

az, hogy szépek, nem lehet indok, amikor valakinek a tulajdonában kárt tesz, vagy megakadályoz vmit (pl kilátás).

nem értek veled egyet, és meg is magyarázom, miért.

előttünk is öreg, hatalmas fák vannak. nagyon jó árnyékot adnak nyáron, imádom. de: az elmúlt években a klímaváltozás hatására félelmetes viharok vannak már ebben az országban is. ezeknek a hatalmas fáknak az egyik hatalmas ágát törte le egy vihar tavaly. ha ez épp a háztetőnkre esik, nekünk nem lett volna hova menni, és nincs 1-2 milliónk tetőt csináltatni. de mindenünk oda lenne, mert ha egy ekkora viharban megsérül a tető, akkor minden bútornak, minden elektromos berendezésnek annyi. szóval ne az legyen az elsődleges, hogy szép fák voltak, hanem az ember élete és vagyona többet ér. ha a te házadat fenyegetné egy fakidőlés, te sem örülnél.

én is tervezem, hogy bejelentem ezeket az öreg fákat, mielőtt egy vihar kiborítja, a házamra dől, és kivégzi a családomat.


azt te laikusként nem láthattad, hogy a fák egészségesek voltak-e. még ha zöldek is, belülről elkezdhettek elhalni.


ha hozzáér az ablakhoz, azt is teljesen meg tudom érteni, nagyon zavaró lehet. én sem szeretek zajban aludni, és egy állandó susogó hang nagyon idegesítő. pihenásnél is, de még tévénézésnél is. ha fúj a szél, állandóan hozzálöki az ablakhoz, te meg sötétben nem tudod, hogy az most a fenyő, vagy betörők?


a kocsis példádra én is mondhatnám: na de kérem!

az az autó esetleg több millió forint, de ha nem, valakinek akkor is sokat ér! a munkaeszköze is lehet, de ha nem, akkor is feltétlenül szükség van rá a legtöbb helyen. nekünk pl egy használt kocsink van, nem ér sokat, de nekünk mégis sokat ér, nem részletezem.

szóval a lényeg: pár hónapja kiraboltak minket. igaz a kocsihoz pont nem nyúltak, de sok mindent elvittek, mindezt úgy, hogy itthon voltunk.

na már most, akinek valaha feltörték az autóját, az utána jóval óvatosabb. nehogy már egy terebélyes fenyő legyen az oka, hogy valaki nem tud kinézni, ha zaj van, és egyértelmű, hogy a tolvajok olyan autót szemelnek ki, ami sötétben, vagy takarásban van. így kisebb a lebukás esélye. ha nem áll be az udvarra a kocsival a tulaj, akkor egyértelmű, hogy olyan helyen kell parkolni, ahol látja a kocsit. lehet neked ez nem egyértelmű, de másnak az.


a lényeg, hogy a fáknak ez a sorsuk. ez az élet rendje, és ezzel semmi baj nincs. az önkormányzat szokta pótolni a kivágott fákat, de te is megteheted.

kisebb növésű fát, de inkább cserjét, bokrot érdemes ilyen környezetbe ültetni.

gondold ezt át, és ne az esztétika legyen fontosabb mások életénél, vagyonánál, nyugalmánál.

2016. jan. 29. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
62%

Nagy méretű fenyő házak közelébe nem való. Nem csak 40-50 éves, de már 20-30 éveseket is indokolt kivágni lakóházak közeléből.

A lucfenyőnek nincs olyan gyökérrendszere, ami viharok esetén is meg tudná tartani, ha nincs, ami megvédje a fát a széltől. Erdőkben ezt a védelmet a fák egymásnak adják, egy-egy fenyőnek csak a csúcsát éri erősen a szélvihar.

Én már élőben is láttam háznál magasabb fenyőket, amiket a szél gyökerestől kiborított, és nagy károkat okoztak. Nyári viharokban figyeltem a saját nagy fámat, ijesztő volt, ki is vágtam, mielőtt a házra dőlt volna.


Magyarország nagy részén (Alpokalja kivételével) a lucfenyő nem természetes, hanem behurcolt növény, csak fél évszázada kezdték el mindenhová ültetni, a köztudatban nem terjedt még el, hogy hová szabad és hová nem szabad ültetni, mennyire veszélyes lehet öreg korában díszfaként.


[link]

[link]

[link]

2016. jan. 30. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!