Kezdőoldal » Otthon » Kert » Kivágassam a fenyőfát?

Kivágassam a fenyőfát?

Figyelt kérdés

Van egy majd 40 éves fenyőfánk, közvetlenül a ház mellett. Félek, hogy egy viharnál rádől a házra, ezért felmerült a kivágás lehetősége.

Nagyon sajnálom, és tanácstalan vagyok.

Van erre esetleg valamilyen szakember, aki megnézi, és megállapítja a kockázat mértékét, hogy szükséges-e kivágni?


2016. aug. 5. 14:46
 1/7 anonim ***** válasza:
Akkor van gond ha a gyökerei fent futnak és lazák . Előre ne vágd ki , a szomszéd ettől tartott és kivágtuk . Sajnáltam .
2016. aug. 5. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

40 éves fenyőt (gondolom, luc) már illő eltávolítani a ház közeléből, hacsak nem védi épület az uralkodó szél irányából.

A lucfenyő nem őshonos nálunk (a Kárpátalja kivételével), még csak pár évtizede terjedt el Mo-on, még nem nagyon terjedt el a köztudatban, hogy nagy korában veszélyes lehet. A fenyőnek nincsenek vastag, nagy területet behálózó, szerteágazó gyökerekből álló tartó részei, mert sűrű állásra fejlődött ki, és magányosan állva nagyobb korában ezért könnyen kiborul mindenestől.

Mikor a közelemben kidőlt egy nagy fenyő, és csak nagy szerencsével kerülte el a házat, akkor én is kivágtam a nagyobb fenyőmet. Lassan már a kisebb is olyan méretű lesz.

Itt a videón látni, milyen nyavalyás gyökérzete van a fenyőknek:

[link]

2016. aug. 5. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A fenyő ágai, de a gyökerei is kárt tudnak tenni az épületben, ki kell vágatni. Eleve be kell tartani az ajánlott távolságokat fa ültetésénél.
2016. aug. 5. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, a video elég meggyőző sajnos.

Egyébként a ház csak 14 éve épült, de valóban repedezik a padlóburkolat már az elejétől fogva, de arra gondoltunk, hogy mivel új építésű ház volt, még mozognak a falak, de elég valószínű, hogy a gyökér lehet a ludas, mert nagyon közel is van a fa, közvetlenül az ablak előtt, talán 1 - másfél méterre a faltól.

Akkor merült fel bennünk a gondolat, mikor a családban kidőlt egy hasonló nagy fenyőfa a kertben.

2016. aug. 5. 23:05
 5/7 anonim ***** válasza:
Nekem is 40 éves fenyőm volt, a szomszéd házának közelében. (a ház épült késöbb). Mindig féltek viharban, hogy kidől, a békesség kedvéért kivágattam. Tényleg nagyon sajnáltam, de a jó szomszédi kapcsolat miatt megérte.( Én sem örülnék, ha a házamra dőlne egy fa)
2016. aug. 6. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Minden második fát ki lehetne vágni, ha a házak és a 100% biztonság érdekében gondolkodnánek. Így is elég kopárak a falvak, a városok még inkább.

Jaja, egy viharban félelmetes tud lenni egy nagy fa. De az év többi részében ezeregy madárnak és más lénynek kínál élőhelyet és tájékozódási pontot. Van, hogy megéri a kockázat.

Arról nem is beszélve, hogy sokszor ezek a nagy fáknak köszönhető, hogy egy-egy nagy szél nem a tetőt kapja le, hanem a fa néhány ágát töri inkább le...


Na de mindenki maga tudja. (Ha a padlót valóban ez nyomja fel, az valóban ok, bár nem kellett volna ilyen közel építeni...)

Mindenesetre ha kivágod, ültess több fát cserébe...

2016. aug. 9. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
52%

Na, látszik, mennyire értesz hozzá, hogy egy kalap alá veszed a fenyőt meg a lombos fákat. A fenyő gyökérzete a sajátosságai (vastag, oldalirányban tartó gyökerek hiánya) miatt nem alkalmas arra, hogy felázott talajon, viharban megtartson egy nagy fát.

Ráadásul, a fenyő sokkal inkább terjeszkedik felfelé, mint a legtöbb lombos fafaj, amelyek oldalra is terjeszkednek növekedés közben. Alapfokú mechanika, hogy nyomaték = erő x erőkar. Tehát mivel egy ugyanakkora fatömeget képviselő fenyő kétszer-háromszor olyan magas, mint a lombos fa, így a sokkal gyengébb gyökérzetének kétszer-háromszor nagyobb nyomatékot kellene megtartani.


Az a baj, hogy a természetvédők és állatvédők többsége ilyen realitásokkal nem törődő, bio-analfabéta, természetismeret ellen beoltott ember, aki a tündi-bündi kis madárkák kedvéért rábeszéli a többi embert, hogy teremtsen életveszélyes helyzeteket.


[link]

2016. aug. 9. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!