Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kivágassam a fenyőfát?

Kivágassam a fenyőfát?

Figyelt kérdés

Szomszédom tavaly mondta, hogy szerinte meg van dőlve a több mint 40 éves, hatalmas fenyőm, ezért vágassam ki, mivel éppen az ő kerítése felé dől. Most a nagy vihar miatt nagyon hajladozott, ezért újra kért, hogy vágassam ki. Mondtam, hogy szóljon a tűzoltóknak, és ha balesetveszélyes, ők tudnak intézkedni.

A tűzoltók kijöttek, és azt mondták, teljesen hibátlan fa, ők ezt nem vághatják ki.

Ma újra telefonált a szomszédom, hogy a másik szomszéd ingyen kivágja, ha cserébe odaadom érte a fát.

Nem tudom, mennyit ér egy ilyen fa, érdemes-e belemenni ebbe az alkuba egyáltalán, de sajnálom is kivágatni, mivel gyönyörű fáról van szó.

Ti mit tennétek?



2014. márc. 17. 12:39
 1/9 anonim ***** válasza:
Általában annyit kérnének a kivágásért mint amennyit a fa ér. Én így vágattam ki 5 akácot a telefonvezeték is útban volt de szépen ki vágták . Én is sajnáltam a fát amit elvittek de ha fizetek se olcsóbb.
2014. márc. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Először is engedélyt kell kérni az Önkormányzattól a kivágáshoz. Viszont, a visszavágáshoz nem kell engedély, azaz hagyni kell egy akármekkora csonkot, a felette levő részt meg le lehet vágni. Reménykedni kell, hogy újra kihajt, különösen, ha alsó élő ága megmarad. Tagadhatatlan, hogy ezek a fák ilyenkor már veszélyt jelenthetnek az épített környezetre, ráadásul viszonylag sekélyen gyökereznek, tehát könnyen kidőlhetek. Az is igaz viszont, hogy egy egészséges élőlényt elpusztítani "embertelen" dolog. Az ember meg vívódjon magában.
2014. márc. 17. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

először is magánterületen NEM kell engedélyt kérni az önkormányzattól

másodszor pedig hadd vágja a második szomszéd ingyen, mint hogy fizess érte (a probléma, hogy ha jön egy vihar ami tényleg rádönti a szomszédra, akkor az neked sokba kerül)


ja, és a katasztrófavédelem csak vészhelyzetben vág fát, és azt is LESZÁMLÁZZA a tulajdonosnak

2014. márc. 17. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

No, közben felhívtam a biztosítót, hogy is működik ez a dolog, azt mondták, az én biztosításomban van elemi kár és felelősségbiztosítás is, tehát (elvileg), ha kárt okozok, mert kidől a fa, fizet a biztosító. Most még vajúdom, tényleg nem tudom, kivágassam-e. A tűzoltóparancsnok azt mondta, nagyon sokszor indokolatlanul vágatnak ki fákat a szomszédok.

Ez a fa közvetlenül a kerítést érintené (a szomszéd házát nem), viszont az autóját igen, mert ott szokott állni a kerítés mellett. Az viszont sokba kerülne(:

2014. márc. 17. 13:33
 5/9 anonim ***** válasza:

akkor figyelj, elmagyarázom a biztosító gyakorlatát:


vis maiorra nem fizet, ha beperled őket akkor sem ... mi tartozik náluk ebbe a körbe? fa kár esetén az, hogyha a fa egészséges volt ugyan, de a vihar kiborította ... érted? ... tehát kárt okoz ugyan a fád, de mivel nem volt elvárható, hogy kárt okozzon - merthogy egyébként egészséges, csak az a fránya vihar kidöntötte - ezért nem fizet


mikor fizet fa kárra? ha beteg volt a fád és te elmulasztottad a gondozását ... röhej, nem? ... tehát ha van egy elszáradt ágad amit te nem vágtál le időben, és az egy viharban a szomszéd kocsijára esik, akkor a felelősség biztosításod megtéríti, de ha egészséges ág tört le akkor az vis maior


na így higgy a biztosítónak

2014. márc. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Utolsó, ez nagyon gáz. De akkor lehet, hogy mégis kivágatom(:
2014. márc. 17. 14:05
 7/9 anonim ***** válasza:

A telekszomszédom 25 éves körüli fenyője borult ki gyökerestől pár éve egy viharban. Nem csak a saját kerítését törte össze, hanem - mivel keskeny utca -, a szemben lévő ház kerítését is, plusz leszaggatta a villany- és telefonvezetéket.


Amúgy hivatalosan lakott területen belül magánterületen is engedély kell az önkormányzattól 20 cm-nél vastagabb gyümölcsfa, valamint 10 cm-nél vastagabb erdei fa kivágásához. Kivéve, ha veszélyt jelent valami miatt.

De nyugodtan vágasd ki, úgysem tudja ezt szinte senki, és ha nem jelentenek fel, akkor az önkormányzat nem büntet.

Én a télen vágtam ki az egyik fenyőmet, mert féltem, hogy a házra dől.

2014. márc. 20. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#7 ne vezesd félre a kérdezőt


te a 21/1970. számú Kormányrendeletre hivatkozol, ami valóban engedély kérésre kötelezte a magánterületi fák kivágását, azonban ezt HATÁLYON KÍVÜL HELYEZTÉK!!!


jelenleg országos szinten nincs szabályozva - tehát nem engedély köteles - a magánterületi fakivágás ... elképzelhetők helyi szabályozások, de ritka (Pesten valamelyik kerületben olvastam, hogy szabályozzák és büntetik)

2014. márc. 21. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Igazad van. Nemrég hallottam róla a Kossuth rádióban (ők sem tudják), meg rá is kerestem, de ezexerint nem elég gondosan. Tényleg nincs meg ez a rendelet 2008 óta.

Viszont azt elképzelhetőnek tartom, hogy az önkormányzatok átvették a tartalmát. Pl. a mezsgyétől való ültetési távolságok is szerepelnek a legtöbb település helyi rendeletei között, átvéve a megszűnt rendelet anyagát.

2014. márc. 22. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!