Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szeretném átmenteni a saját...

Szörcsög hörcsög kérdése:

Szeretném átmenteni a saját kertembe nagyi rózsáját. Hogyan lehetne meggyökereztetni? Van valakinek erre jól bevált módszere? Lehet hajtásról? Kizárt, hogy gyökerestül kiszedjem:- (

Figyelt kérdés

2017. aug. 20. 19:13
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem értem, miért ne lehetne kiásni. Mi ez, valami fa?

Egyébként nem biztos, hogy megmarad, ha nem elég sűrű a gyökérzete.

2017. aug. 20. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A rózsát körbe kell tekerni,egy már nem használatos pléddel,hogy ne szúrjon.Az aljára kötelet,amivel ki lehet emelni,ásáskor .Ha azonnal szállítva van ,akkor elég a gyökérzetét betakarni a kiszáradás ellen .

Ültetéskor nem árt trágyát rakni alá,majd földet erre.

A gyökereket vissza csipkedni a fehér részig,betemetni,és jól beöntözni.Tavasszal sokat öntözni,mert a rózsa szereti a vizet .

2017. aug. 20. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Eszedbe ne jusson gyökerestől kiásni!

Jó, ha még nem túl nagy, és viszonylag sérülésmentesen kiásható a gyökér, akkor egy őszi vagy kora tavaszi átültetést túlélhet. De mi van ha nem.... Pláne, hogy simán gyökereztethető, csak türelem kell. Türelem, rózsát terem! :)


Egész pontos receptet nem igazán lehet írni, mert sokféleképpen működik, sokféleképpen próbáltam már magam...

Le kell metszeni egy elvirágzott hajtást, annak legfelül meghagyni egy kevéske levelét (kevéske alatt azt értem, hogy mondjuk a legfelső hármas levelet, vagy ha ez túl nagy, akkor abból is le lehet még tépni a kilógót pl.), a többi levelet meg óvatosan letépni az összeset, úgy hogy a száról ne húzd le a levéllel a külső burkot.

És ezt a lekopaszított kis botot dugd be a földbe, és várd a csodát! :)


-Az idő, hogy milyen évszakban csinálod, szinte mindegy. Ja nyilván télen ne. De hogy ősszel vagy tavasszal, vagy akár nyáron... Működhet bármelyik. (Kánikula is talán kivétel, több odafigyut igényel.)

-Mindig nedves legyen a talaj, ne álljon körötte a víz, de azért kapjon időnként, ne szikkadjon ki.

-Segíti a gyökeresedést, ha letakarod egy fejre fordított befőttes üveggel, vagy elvágott műanyag átlátszó palackkal. Jót tesz neki a pára, mert így az búra alatt bennmarad, továbbá hidegben megvédi a hidegtől is. Azért vigyázni kell, hogy ne fülledjen be és ne penészedjen be, szóval szellőztetni kell rendszeresen, ha ezt alkalmazod. Na egy ilyen búra segítségével lehet az, hogy még késő őszi próbálkozás is sikerülhet, mert ha nem túl kemény a tél, és letakarod búrával, akkor nem biztos hogy megfagy. Télen azért nem kell piszkálni, és ahogy a nagy rózsa tövet is földdel vesszük körbe, úgy az eldugott és búrával takart izét is érdemes földdel körbe venni, csak a tetején kapjon fényt. Ennyit a búráról.

-Mekkora legyen a hossza, amit levágsz és ledugsz a földbe? Hát a 10-15 centistől akár a fél méteresig... Nekem gyökerezett már mindkettő. A hosszút nyilván lentebbb kell dugni.

-Teheted a végleges helyére, de máshova is amíg meg nem gyökeresedik. Van aki cserépbe csinálja.

Én mindig a végleges helyére tettem, és helyre (egy búra alá) többet, ha több meggyökerezett, azt később átültettem.

-Ha a földbe dugott végét gyökereztető hormonba dugod, még biztosabban gyökerezik, de nem feltétlen kell ez. Obiban vettem én régen kis dobozban árulják, anno volt 800 ft körül. De az rengeteg növényhez elég, sose fogy el....


Mit írjak még. Ja, arra figyelj, hogy fent, amit mondtam, hogy a legfelső levelet hagyd meg, az a legfelső olyan legyen, aminek a hónaljában ott van már a következő kis hajtáskezdemény. Ha csak egyel lentebb látsz szépet, akkor metszd felülről is picit.

Ja egyébként minél frisebb, puhább a vessző, annál könnyebben gyökerezik. Minél fásabb, annál nehezebben.

És vedd figyelembe, hogy fajtánként változó a gyökeresedés sikere. Nekem is van egy nagymamám rózsatöve, egy szép nagyvirágú sárga... Az nagyon nehezen gyökeresedik...

Van egy bordó, az meg tök könnyen. De nálam legjobban a futórózsák gyökeresednek...

Próbálkozni kell, és nem feladni.

Meg sose nem egyet, hanem mindig többel kísérletezni.

Amit lemetszel amúgy is, és látod, hogy egészséges, és van rajta kis szem a levelek tövében, azt már lehet is egy alkalmas helyre ledugni a talajba. Ha nem sikerül egy mozdulat kidobni.


Olyat, hogy vízbe teszed és várod, h gyökeret eresszen, hát nem tudom... Csináltam már hogy el akartam dugni földbe, de nem volt rá időm, vízbe tettem, halogattam, kezdett apró fehérség megjelenni lent, volt ami már kész hajszálgyökereket eresztett, de végül azokkal sose voltam sikeres, vagy később se értem rá elültetni, vagy amikor megtettem, már a földben nem érezte jó l magát, kihalt. Én a közvetlen földbe dugásra esküszöm. :)


Na hajrá, ha van kérdésed még, akkor írj.

Mindenesetre ki ne ásd a nagyi rózsáját, amíg át nem mentetted!

2017. aug. 20. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
73%

Az a hajtás a legjobb a gyökereztetéshez, amin éppen elhervadtak a virágok. Az ilyen már elég érett, de a rügyek még nem kezdtek fejlődni.

A legjobb olyan helyen gyökereztetni, ahol nem éri a tűző nap. (A borítás miatt, mert megfőhet alatta a rózsa.)

Levágod az elhervadt virágot, alóla vágsz egy 20-25 cm-e részt. A felső 2 levelet meghagyod (ha túl nagyok, leszedsz belőlük), a többit tőből levágod. Felásott földbe teszed árnyékos helyen, hogy csak a leveles rész álljon ki, jól beöntözöd, befőttes üveget borítasz rá, és rendszeresen öntözgeted. (Nem kell naponta, legfeljebb aszályos időben.) Szellőzni se kell az üveg alatt. Ennyi.

Ha végleges helyen csinálod, akkor lehet hosszabb a levágott szár, de akkor is csak a leveles rész álljon ki a földből. Valamit elé kell tenni, hogy a nap ne érje. Pl. raschelzsákból csinálsz árnyékolót.

2017. aug. 21. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Azt még elfelejtettem, hogy tavasszal a nagyi rózsáját is nyugodtan át lehet ültetni, az égvilágon semmi baja nem lehet. (Kivéve, ha ész nélkül próbálod, azaz a föld feletti részeket nem vágod vissza pár rügyre.)
2017. aug. 21. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem feltétlen kell gyökereztetni. Ha van vadrózsája valahol akkor át lehet oltani vagy szemezni is. Nem feltétlen kell hozzá értő személy se, sok videó van meg útmutató. Egyszerű megcsinálni.
2022. jan. 4. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!