Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szőlőnél mekkora a minimum...

Szőlőnél mekkora a minimum távolság amit a kerítéstől hagyni kel, hogy könnyen hozzáférhető legyen? Egymástól hány méterre legyenek a tövek, és a sorok?

Figyelt kérdés

2017. okt. 30. 13:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Milyen művelési formában gondolkodsz,mert nagyon nem mindegy .
2017. okt. 30. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Kerítésről van szó, szerintem nyilvánvaló, hogy a ház melletti kiskertbe szeretne néhány tövet.

Aki nagyüzemben gondolkodik egy több hektáros ültetvénye van/lesz, az nem itt kérdez ilyet.


Nem fog elbokrosodni, mivel metszeni kell, így nem nyúlik túl a karón/támasztékon jelentősen, csak olyan 20-30 centivel.

Azaz én kb 1 méterre tenném a kerítéstől a karókat vagy a futó támasztékot, mert így még kényelmesen beférsz mögé, ha metszeni és szedni kell, de ahhoz már elég távol van, hogy ne tudjanak benyúlni a kerítésen és lelopni.

2017. okt. 31. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. okt. 31. 07:34
 4/7 anonim ***** válasza:

1 m-re lehet a kerítéstől, de a permetezés arról az oldalról nem lesz könnyű, ha kordonban gondolkodsz, nem pl. fejművelésben.

A sortávolság meg művelési módtól függ.


"A fejművelésű tőkéket legfeljebb 1 x 1 m sor- és tõtávolságra telepítik. A hazai bakmûvelések tenyészterület igénye maximálisan 1,2 x 1,2 m. A Royat kordon és az alacsony Guyot mûvelés sortávolsága többnyire 1,5 m. A középmagas Guyot, a vertikó -, valamint a középmagas törzsû, ívelt szálvesszõs metszésmódú tõkéket leggyakrabban 1,8 - 2,4 m sortávolságra helyezik el. A Moser-, a Sylvoz-, az ernyõ- és az egyesfüggöny mûvelések esetében általában 3,0 - 3,5 m-es sortávolságot alakítanak ki. Kettõsfüggöny mûvelésnél - 1,6 m-es kereszttartó használatával - 4,4 m sortávolság szükséges."


Nem csak a gépi művelés igényel bizonyos sortávolságot, hanem a szőlő tenyészterület-szükséglete is.

2 m2 alá nem nagyon kellene menni semmivel.

2017. okt. 31. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Mehetek 1,5 méterre is a kerítéstől hogy tudjam permetezni,de a tőtávolságot még mindig nem tudom? Oszlopokt a támrendszerhez kb. majd később hány cm távolságra kell?
2017. okt. 31. 11:06
 6/7 anonim ***** válasza:

Lakott területen belül 0,8 kívül 0,5m kell elhagyni a telekhatártól. Nagyából a telekhatáron szokott lenni a kerítés. Az 1,4-1,5 m-en már el tud menni a Tzk Rába stb. A csatlakozó soroknál minimum távolság 2 méter - a benapozás

miatt. Még jövök , el kell mennem.

2017. okt. 31. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"de a tőtávolságot még mindig nem tudom"

Én meg még mindig nem tudom, hogy milyen művelési módot szeretnél.

A művelési mód határozza meg a sortávolságot.

A sortávolság határozza meg a tőtávolságot.

Minél magasabb a támrendszer, annál nagyobb felületet tud befutni a szőlő, tehát egy tőkének rövidebb hely elég, vagyis sűrűbbre lehet ültetni őket. Viszont ezzel párhuzamosan, a sortávolságnak nőni kell, hogy a tőkék m²-igénye ki legyen elégítve.

Mondjuk, nekem az a szimpatikus, hogy 1,8 m felső drót, 1,8 (2) m sortávolság, 1,3 (1,2) m tőtáv. De kinek hogy.

Az se mindegy, hogy 2 sor lesz vagy sok.


Az oszlopok távolsága a sormagasságtól és az oszlopok anyagától függ. Ha elég masszívak, akkor se érdemes 6 m fölé menni, bár szokták 8-ra is tenni, de ott már nagyon erős feszítésre van szükség, hogy ne lógjon be.

6 m-nél is kell egy rendes feszítés vagy támasztás a végoszlopoknak.

Ha éppenséggel valami vékonyabb anyagod van feleslegben, mondjuk, 1"-os cső, és magas sorokat csinálsz, akkor a 3 m se túl sok.

A sorok végén mindenképpen kell valami rögzítés, hogy az utolsó ne dőljön be, valamint spannolási lehetőség, hogy meg tudd feszíteni a lazuló drótokat.


A kerítéstől azért nem feltétlenül kell 1,5, ha nem akarsz ráülős géppel közé menni, de legalább 1,2 szerintem ajánlatos.

2017. okt. 31. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!