Kezdőoldal » Otthon » Kert » Elszórt alma, barack, mangó...

Elszórt alma, barack, mangó stb. magokból, meleg éghajlaton és folyamatos öntözés mellett kinőhet ehető gyümölcsöt termő fa?

Figyelt kérdés
Egy rokonom próbálkozik ilyenekkel, én kissé szkeptikus vagyok...

2017. nov. 14. 09:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ki, de nem lesz olyan, mint az eredeti. Inkább oltson, nem nagy ördöngösség.
2017. nov. 14. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
Meleg eghajlaton miert ne? A legtobb mangot Indiaban termesztik, tehat ahol meleg az eghajlat, egyertelmuen kinohet. Magyarorszagon egyertelmuen nem elne meg egy mangofa, mert egy telet nem elne tul.
2017. nov. 14. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
PLmeggy vagy őszibarack jó lesz én magról szaporítom. De pl sárgabarack vagy szilva esélytelen ott oltani kell a növényt. Mangót nem ismerem
2017. nov. 14. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Ausztráliában él, nem a mérsékelt égövi részen, hanem annál jócskán északabbra. Valamilyen növény kihajtott neki - kérdés, hogy az egyik gyümölcsmag csírázott ki, vagy csak gyomnövény :) Nem igazán ért a kertészkedéshez.

Meggyet és barackot tényleg érdemes magról ültetni? Lehet, hogy kipróbálom...

2017. nov. 14. 10:46
 5/12 anonim ***** válasza:
Meggyet és őszibarackot azt szoktam ültetni ami a lepottyant termésből a fa alatt kihajt. Esetleg szoktam egy helyre vetni őszbarack magot ha kapok valakitől valami különlegesen szép finom gyümölcsöt.
2017. nov. 14. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag bármilyen gyümölccsel megpróbálkozhatsz, ha egészséges a mag, ki fog kelni, és teremni fog. Csak 1-2 évvel később, mint ha oltványt veszel.

De nem is ez a fő gond, hanem hogy a genetika szabályai szerint, a szülei (és régebbi ősei) tulajdonságai fognak benne előjönni, esetleges módon. Tehát lehet jó fajta is a fád, meg semmirevaló is.

Az is bizonytalan, hogy saját gyökéren mit fog tudni, mert a használható saját gyökérre nem szelektálják a gyümölcsfajokat, mindet oltott állapotra tervezik. De azért előfordulnak olyanok, amiknél a gyökérprobléma nem áll fenn.

Az őszibarackok többsége pl. jól megél saját gyökéren, ha nem meszes a talaj, az almák többsége meg saját gyökéren erősebben nő, mint a mostanában szokásos alanyokra oltva. De van azért kivétel, és hogy melyik lesz az, azt nem lehet előre tudni.

2017. nov. 14. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a hasznos válaszokat!
2017. nov. 14. 18:43
 8/12 anonim ***** válasza:

a nagyját már leírták jól


kiegészíteném

a nálunk is élő fák nagy része igényli a nyugalmi időszakot (tél) hogy utána tudjon virágozni, nem vagyok benne biztos, hogy enélkül működnek-e.

A mangó az meg a meleget szereti.


Vagy az alma, barack vagy a mangó nem fogja szeretni a klímát.

2017. nov. 14. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

3-as, pont a sárgabarack és a szilva, ami legkönnyebben kikel magról is.

Annyit kell tudni a magról kelt gyümölcsfákról, hogy sokkal életrevalóbbak, mint az oltványok. A magról keltnek ugyanis két gyökere indul meg lefelé. Az egyik addig megy, míg vizet nem talál. Ha kell, 40-50 m-re is képes. Cserébe viszont sokkal később fordul termőre, és korántsem biztos, hogy fajtaazonos termést kapunk róla. A helyes eljárás, ha a meglévő oltvány mellé vetünk magot, és a kikelt ára oltjuk a kívánt fajtát.

2017. nov. 14. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Nem azt írtam hogy nem kell ki hanem hogy kevésbé esélyes hogy értékes gyümölcsöt adjon
2017. nov. 15. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!