Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért kell várni egy éjszakát...

Miért kell várni egy éjszakát a felforralt víz használatával a növényeken?

Figyelt kérdés
Itthon nincs kert és a lakásban vannak a virágaim. Olvastam, hogy sima csap vizet nem szeretik,különösen az orchideák nem,mert tele van klórral és rothadásnak indítja a gyökereket. Ezért felforralom a vizet, hagyom kihűlni és úgy öntözöm.

2018. jan. 28. 10:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha a felforrt vizet lehűtötted, akkor öntözhetsz nyugodtan.
2018. jan. 28. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Öntözhetsz vele lehűlés után nyugodtan. Én klóros vízzel locsolom őket évek óta és élnek, virulnak. :)
2018. jan. 28. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Ignis Subdialis ***** válasza:

Nem értem pontosan a kérdésed, úgy érted, hogy valahol azt is olvastad, hogy várni kell fél napot a forralás után és nem érted, miért? De közben úgy tűnik, Te is vársz...


A növények a természeti élethez szoktak hozzá kialakulásuk évmilliói során és az emberi környezet ehhez képest vadiúj szitu.

A természetben a vízhez esővíz formájában jutnak hozzá elsősorban. Az esővíz vízgőzből csapódik ki a levegőben, ami azt jelenti, hogy normális esetben meglehetősen tiszta, nincsenek benne ásványi anyagok vagy más molekulák, hiszen a nedves felszín párolgása során önálló vízmolekulák szakadnak el a többiektől és elkezdenek röpködni a levegőben, majd kellő magasságban összegyűlnek és elkezdenek ismét összeragadni és amikor már a sok együtt bandázó vízmolekulának akkora tömege lesz, akkor elkezd zuhanni és csapadékként a földre hullik. Visszatérve az elejéhez, az elpárolgó vízmolekula nem tud magával vinni más anyagokat, ezért ha a levegő tiszta, akkor megvan az elvi lehetősége, hogy olyan csapadék essen vissza a földre, ami szinte csak vízmolekulákból áll. A lényeg, hogy ehhez van szokva a növény. Ehhez képest a csapvíz klóros, általában eléggé kemény víz (mindenféle ásványi molekulák is vannak benne), ráadásul lúgos a kémhatása, ~7,5 pH.

A forralás egy gyors megoldás a klórra is és ha kivárod a teljes hűlést, akkor a keménységéből is veszít a víz (a vízforralódat meg majd citromsavval ki kell forralni időnként, hogy megszabaduljon a kirakódott vízkőtől, amire oldott állapotában azt mondtuk, hogy "kemény" a víz). Tehát a forralás/hűtés során a víz kicsit közelebb kerül ahhoz a vízhez, amit a növény (nagyanyja) megszokott anno a természetben.

Forralt víznél szerintem ez kevesebb mint egy éjszaka, de tény, hogy megkönnyíted a dolgod, ha este felforralod, aztán reggel locsolsz.


A másik, hogy ha csak klórmentesíteni szeretnéd a vizet, ezt meg lehet oldani forralás nélkül úgy, hogy nyitott edényben állni hagyod. Így pár óra alatt elillan belőle a klór és locsolhatsz. Nyilván ezt is egyszerűbb úgy, hogy este kirakod, reggel locsolsz vagy fordítva.


Egyébként én úgy tudom, hogy az orchideát klasszikus értelemben nem is szabad locsolni, csak néha beáztatni vízbe egy napra, aztán jól lecsurgatni és ezzel elvan pár hétig, csak a leveleit kell spriccelgetni. Nekem egy orchideám van, az ezt kapja már évek óta és elvan vele. Fürödni friss csapvízben szokott, klórral, keménységgel, a spriccelőben meg forralt víz van.

2018. jan. 31. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!