Kezdőoldal » Otthon » Kert » Erkélyen lévő málnám 2 éves,...

Erkélyen lévő málnám 2 éves, tavaly ültettem. Kell most metszenem vagy van vele valami teendőm?

Figyelt kérdés
Gondolom, idén kell, hogy először hozzon termést.

2018. ápr. 18. 13:16
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
2018. ápr. 18. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Ez elég jó leírás.

Tehát ha az öreg, elszáradt részt még nem vágtad ki, akkor azt vágd ki tőben.

Megnézed, hogy egy tő hány métert hajtott összesen, összeadva a vesszők hosszát. Ennek maximum a felét hagyd meg. Nem feltétlenül mindent felezve, hanem ha van egy gyenge meg egy erős hajtás, akkor a gyengét tőben vágod, az erőset meg visszavágod a kellő hosszra.

Plusz, ceruzánál vékonyabb részt ne hagyj meg.

2018. ápr. 18. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Megnéztem az oldalt is, köszönöm! Nekem kb. 40 cm-es töveim vannak, amikből 2-3 oldalág hajtott ki, amik már kb. 40-60 cm-esek és sűrű levélzetük van, a hosszabbak egészen a földig hajolnak. A földben is megjelentek közben új hajtások. Nem tudom, hogy melyik részből kell vágnom és mennyit. Még soha nem termett a málna, amikor vettem, azt mondták, folyton termő. Nagyon szép, egészséges, a telet is átvészelték a cserépben, csak azt nem tudom, hogy hol vágjam őket, mindegyik oldal ága nagyon szép.
2018. ápr. 19. 10:08
 4/14 anonim ***** válasza:

Az egészséges málnavesszőnek nincs oldalága.

Egy egyenes hajtás év végéig, amiből aztán ilyenkor jönnek a zöld oldalágak, amik az első termést nevelik. Ha oldalágak nőttek tavaly, akkor valami miatt elhalt a csúcsa. Érdemes lett volna 1 kivételével levágni a többit.



Szóval, ha jól értem, tavalyi letermett (elszáradt) már nincs. Csak a tavaly fejlődött vessző, ami elágazott.

A folytontermőt egész máshogy szokták metszeni, mint az egyszer termőt, úgyhogy ez fontos információ lett volna.

A fonytontermőt tőben le szokták vágni még kihajtás előtt, hogy a második termésre koncentráljon. (A másodtermés a földből most előtörő hajtásokon lesz majd, 2-3 héttel azután, hogy az első termés elfogyott. Egészen a fagyokig.) Első termés helyett meg ültetnek egyszer termőt, mert azok jobb ízűek.

De ha neked nincs egyszer termőd, akkor hagynod kell termővesszőt az első termésnek.

Minden tövön maradjon kb. 60 cm olyan rész, amin zöld hajtások vannak. (Az sem baj, ha az elágazásokat is meghagyod, és a hosszukat összeadod, így jön ki a 60 cm.) Az összes többit vágd le, mert különben gyenge lesz a másodtermés. (Jövőre, ha erősebbek lesznek a tövek, már 1 m-t is lehet hagyni.)

Amikor a mostani vesszőkről le fog fogyni a termés, akkor tőből vágd ki, és akkor már látod a virágokat vagy kicsi málnákat az új vesszőkön.

Kelleni fog nekik valami támrendszer, hogy ne dőljenek ki majd az új, erős hajtások. Valamint tápoldat, mert mostanra már kb. kifogyott a tápanyag a földből.

2018. ápr. 20. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Most nem kell megmetszened, de valamilyen támasztékot készíts , hogy ne törjenek le a hajtások!

A tavalyi vesszők új hajtásain fog terelni a málna.

Amikor minden gyümölcs beérett és már nem hoz újvirágokat, ezeket a vesszőket tőből ki kell vágni.

Ha folyton termő lenne a málnád, akkor az idei vesszőkön is lesz termés.

2018. ápr. 20. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Sziasztok, köszi mégegyszer, hogy ennyit írtatok. Lefényképeztem a málnákat, itt találjátok: [link] Köszönöm a segítséget!
2018. ápr. 20. 10:29
 7/14 A kérdező kommentje:
Egy kis körömvirágot ültettem köréje takarásnak, de látjátok, hogy szépen előbújtak a földből az oldalhajtások is. Nem vagyok szakértő, így nem tudom, hogy minek mi a hivatalos neve, de biztos látjátok, mire gondolok.
2018. ápr. 20. 10:32
 8/14 anonim ***** válasza:

Ezeket te metszetted meg? Azt nem mondtad.

A bal oldali talán maradhat is, vagy egy kicsit esetleg vághatsz is.

A jobb oldalin egy oldalhajtást vágj felére és kösd valamihez, a többit tőben vágd le. Látni is, hogy már most sem bírja erővel, csak a vesszők végén hajt rendesen. A kicsi hajtásokon úgysem lesz termés, csak csökkented feleslegesen a termés minőségét.


Nagyon erős már most is a tápanyaghiány, ez csak fokozódni fog nagyon gyors ütemben. Sürgősen tápoldatozz.

Valamint, a föld sem lesz már elég idén, át kell ültetni őket nagyobb edénybe. A körömvirágot meg kihajigálni, mert az is a málna elől veszi el a tápanyagot meg a vizet.

2018. ápr. 20. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget! Akkor idén ne is számítsak málnára, ugye? Nem én metszettem, így kaptam, csak teljesen kopasz volt még akkor. A körömvirágot a levéltetvek ellen is gondoltam, a gyerek ültette, sajnos ezért idén már biztosan nem tehetem tönkre. Megsíratja a növényeket, még kicsi. A málnák földjébe 100%-os természetes komposztot tettem, folyamatosan kell adagolnom kéthavonta. Még egyszer köszönöm a nagy segítséget!
2018. ápr. 21. 14:39
 10/14 A kérdező kommentje:
Egy kérdés: a levágott ágak leveleiből lehet teát készíteni?
2018. ápr. 21. 20:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!