Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért száradnak ki a tölgyfa-c...

Miért száradnak ki a tölgyfa-csemeték? Hogy kell nevelni a tölgyeket?

Figyelt kérdés

Elültetés után pár nappal vagy egy-két héttel minden levelük először csak foltokban, majd teljesen barnára száradt.

Azóta is ez történik minden nyáron.

Ha leszáradtak, több levelet már nem is hoznak.

Némelyikük a következő évben kihajt, némelyik többé már nem. De nőni még a túlélők sem nőttek semmit.

9 db tölgyről van szó, különböző helyekről.


Illetve még a gyertyánjaim olyanok, hogy egy centit sem nőttek, mióta 5 évvel (!!!) ezelőtt elültettem őket.


Mi lehet a baj?


Előre is köszönöm a válaszokat!


2018. aug. 14. 12:53
 1/6 anonim ***** válasza:

"különbözö helyekről"

Kiásva?

2018. aug. 14. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"Elültetés után pár nappal vagy egy-két héttel minden levelük először csak foltokban, majd teljesen barnára száradt.


Azóta is ez történik minden nyáron."


Ebből nekem úgy tűnik, hogy nyáron, levelesen ásod ki, és nyilván a gyökérzet 99 %-át az eredeti helyen hagyod, a lombozatot nem meg nem metszed vissza.

Az már eleve gáz, hogy nyáron így próbálsz facsemetét átültetni.

Akkor ültesd, amikor nincs levele, vagyis lombhullás és kihajtás között.

Vagy ha mégis nyáron rizikózol, akkor meg pár levél kivételével mindent vágj le róla, hogy egyensúlyban legyen a föld feletti és föld alatti rész.


Azt szintén nem írtad, hogy milyen helyre ülteted őket (vannak-e a közelben nagyobb fák), milyen földbe, meg hogy hogyan kezeled őket, agyonöntözöd vagy kiszárítod, éretlen trágyát teszel alájuk, stb.

2018. aug. 15. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Négy leveles pici tölgymagoncokként kerültek ide, így nem nehéz a teljes gyökérzetet meghagyni, bár már ők is jó mélyre mennek.

A talaj agyagos, trágyát nem kaptak, hanem minél több saját földdel ültettem őket egy kis komposzttal keverve.

Félárnyékot kapnak, mert az eredeti helyen is így volt.

Mulcsolva vannak és tartós szárazságban öntözöm őket.

Nincsenek más növények ott, csak hasonlóan kis fák, de jó pár m-re tőlük.

2018. aug. 16. 07:46
 4/6 A kérdező kommentje:

Ja, és még mindig ugyanannyi levelet hoznak, tehát nem fejlődnek.

A gyertyánokat kertészettől vettem, de azok sem nőttek ott még semmit.

A kert többi részében a gyümölcsfák szépen nőnek.

2018. aug. 16. 07:51
 5/6 anonim ***** válasza:

A gyökérhez kerülő komposzt veszélyes lehet, főleg, ha még nem teljesen földszerű. De ha érett, akkor is bizonytalan, hogy éppen milyen anyagok vannak benne. Kis mennyiség a növény körül elmegy, de én már megjártam párszor a komposzttal, így gyökérzet közelébe nem teszem véletlenül sem.

A fűből álló mulcs is hasonlóan veszélyes, ha az alja elkezd lebomlani, meg főleg, hogy a giliszták folyamatosan húzogatják le a földbe, a kis növény gyökerei közelébe, és ott kezd lebomlani, amit nem esznek meg.

Ezeken kívül más ötletem nincs. Lehet, hogy valami kártevő eszegeti a gyökereiket. A giliszták is csinálnak ilyent.


A tölgyhöz nem értek, de szerintem a tölgy csak nyár elejéig hoz leveleket, később már nem fejlődik. Az átültetés lehetett akármilyen óvatos, arra mindenképpen elég volt, hogy leálljon a fejlődés, és később már nem indult be, mert az évszak már ott tartott.


A gyertyánokra nincs ötletem. Nem volt ott valami épület régen, vagy meszes gödör?

2018. aug. 16. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Csak a gyümölcsfáknak ugyanilyen módon meg semmi baja nincs, ez a fura. Egyik gyümölcsfajnak sem.

De ez a két erdei fafaj kínlódik. Pedig direkt a környékről valóak a tölgyek is...

2018. aug. 17. 04:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!