Kezdőoldal » Otthon » Kert » Másnak is tönkreteszik a...

Másnak is tönkreteszik a termését a poloskák? Mit lehet ez ellen tenni?

Figyelt kérdés
A téli almát megtámadták a poloskák, ilyenkor mit lehet tenni ? Minden alján 4-5 poloska van, összeszúrkálják, és ott elkezd romlani, félő hogy egy egészséges gyümölcs sem marad.

#poloska #vándorpoloska #ázsiai márványospoloska
2018. aug. 24. 06:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nekem a paradicsomomat tették tönkre. Egy darabon csüngött 4-5 darab. Lepermeteztem Karate-val, azóta lekopogom, nem láttam rajta poloskát.
2018. aug. 24. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Bármilyen rovarirtót, hozzá egy kanál szódabikarbónát kell keverni. Nálam ez vált be.
2018. aug. 24. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Pesten már 15 éve nem lehet paradicsomot, paprikát, málnát stb. termeszteni.


2-3 éve a márványos, előtte a zöld poloska miatt.

2018. aug. 24. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Igen, rovarok ellen rovarölővel lehet védekezni, de ezt különösen éles logikával rendelkező kertészek néha maguktól is kitalálják. :)

Csak ilyentájt már arra kell figyelni, hogy a kiválasztott szer ÉVI-je ne 60 nap legyen.

A Karate pl. jó, mert azé csak 3 nap, utána lehet enni.

2018. aug. 25. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
55%

"éles logikával rendelkező kertészek néha maguktól is kitalálják. :)"


Igen és egy-egy rovarölőszer max ajánlott alkalmazása kb 2 egy szezonban.


Vagyis kétszer permetezhetsz vele káros szerfelhalmozódás nélkül.


Egy adott paradicsom bogyónak több hét kell, hogy beérjen.

Permetezés után a poloskák kidöglenek, de egy hét után újra teli van, mert van lába és szárnya...


Az éles eszű kertészeknek meg gratulálok, ha júniustól szeptemberig ki tudják találni azt a 4 alkalmat, amikor érdemes permetezni. (ha pl a karatét a mospilannal felváltva használja)


Mondjuk eladásra jól is van, hogy hetente permetezel ugyanazzal a méreggel.

Elég kicsi az esély, hogy lebukj.

(Ismerek ilyen termelőt.)


De saját részre termesztve már kellemetlen lelkivilágot okoz.

2018. aug. 25. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
48%

Én egyszer permeteztem Karatéval július közepén, amikor meglepték a poloskák. Az érett/félig érett/szétszívott termést leszedtem, csak pici zöld bogyók voltak néhányon. Azóta már elég sokszor ettünk róla és az új termésre sem jön a poloska, szóval nekünk ez bevált.

Persze egyet-egyet látok néha, de nem tesznek kárt benne.


Nekem különösen szívügyem a dolog, mivel balkonon van csupán három tövem. Tavaly nem túl kedvező körülmények között kezdtem magról nevelni (nyár közepén, lakásban) a fürtös paradicsomot, óvtam, nevelgettem, locsolgattam. Elköltöztünk, lett erkélyünk, idén kitettem. Gyönyörű növények lettek és már termést is kezdtek hozni nyár elején, így nekem ez több, mint holmi "haszonnövény". :) Egy-egy paradicsomnak is úgy örülök, mint majom a farkának és baromira kétségbeestem, amikor megláttam, hogy a kitartó munkámat tönkreteszik a poloskák.

2018. aug. 25. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
5%

Várom a # 5 válaszra az ellenérveket és nem csak egy viszonylag izoláltan termelő véleményét.


Szóval nem erkély, nem tanya, nem fóliasátor, lehetőségei mellett termeszt, és lehetőleg olyanét, aki Bp-Kecskemét környékén lakik/termeszt.


Ugyanis itt van a legnagyobb márványos poloska fertőzöttség.



Még a gazdaboltos is csak csóválja a fejét, ha a poloska ellen kér valaki inszekticidet...



üdv

egy különösen buta diplomás kertész, különösen buta kertész felmenőkkel

2018. aug. 25. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Az almát kb. két hét múlva már lehet szedni, ilyenkor már nem permetezek semmit. A kertben egyébként sem használok erős vegyszereket, vagyis eddig nem használtam, de amilyen iramban változik az éghajlat, lehet fel kellene adnom, vagy a termesztést, vagy a biológiai módszereket.
2018. aug. 25. 18:11
 9/11 anonim ***** válasza:
53%

A Karate nem olyan erős vegyszer emberre nézve. Ezért van, hogy 3 nap után lehet enni a lepermetezett almát a NÉBIH szerint. (De a többséget nem eszed meg szedéskor, ugye, hanem eltárolod télre.)


# 7

Itt nem paradicsomról szól a kérdés, hanem almáról.

Az alma - meg úgy általában a gyümölcsök - a poloskaszúrástól akkor lesznek moníliások, amikor már elég magas a cukortartalmuk. Zöld állapotban az esetek többségében, nagyjából kivétel nélkül, simán beforr a nem magházig hatoló seb.

(Egyébként, azt hiszem, ez paradicsomnál is így van, teljesen zölden nem lesz végzetes baj a poloskaszúrástól.)

A lényeg, hogy almánál a szedés előtti 20-30 napot meg lehet csinálni egy Decis és egy Karate kiszórással, mindkettőnek 3 nap az ÉVI-je, és poloskák ellen is hatásosak. Esetleg az elején még egy Mospilan is belefér, az 14 napos.

Ha nem is fognak eltűnni teljes mértékig a poloskák, de ha már nem 50 %-os veszteség lesz egy különösen veszélyes helyzetben, hanem csak 10 %-os, akkor már azt lehet mondani, hogy megérte.

Én már szintén nemigen permetezek ellenük, de legutóbb a Karate használata után legalább 2 hétre nagyon lecsökkent a számuk (szilván).

Oké, hogy a Mospilan pl. csak 2x használható egy évben almában, de a szezon elején, amikor még pingponglabdányi a termés, még sokkal kisebb a jelentősége egy felszívódó permetnek, mint érés előtt. Az éves felhasználhatóság számának megállapításakor mindig a legrosszabb esetet veszik figyelembe, tehát almánál pl. azt, hogy ha közvetlenül érés előtt kerül sor egymás után 2 permetezésre. De ha almamoly ellen ezzel kezdesz májusban, akkor két korai permetezés után simán belefér egy késői, és a gyümölcsben maradó szermaradék még így bőven alacsonyabb lesz, mint két késői permetezés esetén.

2018. aug. 25. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
CYPERKILL .
2018. aug. 31. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!