Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért bomlik az alma a szár...

Miért bomlik az alma a szár tövétől kezdődően?

Figyelt kérdés

A pincében eltárolt (golden) almából folyamatosan újabb és újabb almák kezdenek el bomlani, a szár tövétől kezdődően, aztán 1-2 hét alatt a teljes alma megrothad.

Már kb. 10-15 %-át el kellett dobni.

Mi lehet az oka, mit lehet tenni ellene?



2018. nov. 16. 23:53
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A "bomlás" szó alatt remélem, hogy romlást illetve rothadást értesz! Ennek rengeteg oka lehet: pince nem steril (1-2 évente meszelni), a páratartalom túl magas,de legnagyobb valószínűség szerint a nem megfelelő növényvédelem. A rossz, vagy nem kielégítő növényvédelmi technológia miatt a kártevők felsértik az almát, ahol már a gombák el tudnak szaporodni. Ezzel a gonddal kapcsolatosan oldalakat lehetne írni, de pl. itt (és sok más helyen is) utána tudsz olvasni

[link] .

Lehetséges megoldások:

- az idei szezonba csak annyi, hogy ha nyirkos a pince akkor naponta szellőztetni és időszakonként (hetente) átválogatni az almát

- jövőre rendes növényvédelmi technológia, ill. ha az alma nem saját, akkor csak megbízható helyről vásárolni.

- szüretkor, tároláskor úgy bánni az almával, mint a hímes tojással! EZ NAGYON FONTOS

- magam részéről az almát darabonként újságpapírba csomagolva tárolom. Így a beteg almák egymást kevésbé fertőzik, ill száraz pince esetében később kezd az alma fonnyadni, kiszáradni.

2018. nov. 17. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

Természetesen odafigyelek ezekre a dolgokra:

Kb. hetente átválogatom, rendszeresen permeteztem (anélkül nem lehetne: a kukac és a varasodás elvinné az egészet), úgy bántam vele mint a hímes tojással :D.

De majd megpróbálok még jobban odafigyelni.

2018. nov. 17. 11:20
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az újságpapírba csomagolással 3 gond van:

1. Nem látod, hogy romlani kezd, vagy valamelyik szem a többi előtt kezd megérni/túlérni, és akkor tönkremegy.

2. Megreked a csomagolásban az etilén, túl gyorsan túlérik.

3. Nincs kapacitásom 2 mázsa almát meg téli körtét egyesével becsomagolni, főleg így, hogy nem is érdemes.


A piacról szoktam begyűjteni ilyen viszonylag alacsony, egyszer használatos rekeszeket, és ezekben egysorosan vannak az almák. (Így is helyigényes persze, mert magamnál magasabbra nem rakom.) Ezeket a rekeszeket 2 hetente átpakolom, és amit kell, kiveszem. Amin pici folt van, az még felhasználható, télen gyakran eszünk emiatt almás süteményeket, máglyarakást, gyümölcslevest, meg ilyesmit...


Ha mindig a szár tövétől indul a rothadás, akkor ez nem tárolási betegség, hanem már kint, a fán apró repedések keletkeztek ott, nézd végig a készletedet. Nem tudom, hogy ezt valami tápanyaghiány fokozza-e, de ha túl későn lett szüretelve, és ott a szár tövénél rendszeresen megállt a harmat a hűvös hajnalokon, az okozhatta.

2018. nov. 18. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

Van pár kukacos, ill. magház-penészes is, de nem jelentős. A fő probléma ez a szár tövétől induló rothadás.

Tápanyaghiány: igen, ismert, hogy vashiányos a fa, ezért 1-2-szer szoktam direkt vastartalmú levéltrágyát alkalmazni.

A szüret időpontja inkább túl koránra (aug. vége) sikeredett, de már féltettem a fát: úgy ritkítom a termést, hogy minden fürtből csak egyet hagyok, mégis túl sok és nagy lett rajta az alma. Ezért egy részét már korán leszedtem (de már sárgult, érettnek látszott).

2018. nov. 18. 23:16
 5/5 anonim ***** válasza:

Továbbra is úgy gondolom, hogy valami apró sérülés lehet a szár tövében némely almáknál, és ez okozza a rothadást.

Lehet, hogy nem kellett volna ritkítani, hogy ne nőjenek meg túlságosan.

Lehet még a túlméretesség oka túl erős metszés, nyári öntözés, műtrágyázás (a nitrogénműtrágya a vashiány egyik oka is lehet).

A vashiányban biztos vagy? Más elemek hiánya is okozhat sárgulást, csak másféle módon: pl. magnézium, kalcium, stb.

[link]

2018. nov. 19. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!