Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mi történik ha késő tavasszal...

Mi történik ha késő tavasszal metszem meg a fákat?

Figyelt kérdés
Főleg sárgabarack, dió és cseresznye érdekel. Láttam egy videót, ahol egy idősebb ember azt állította, hogy ráér később metszeni a fákat, mert akkorra beindul a nedvkeringés és az értékes folyadék nem folyik el fölöslegesen, hanem ha már beindult akkor a fa növekedését fogja szolgálni, így sokkal gyorsabban fog nőni. Igaz lehet? Ha igen akkor mikor kell megmetszeni ezeket a fajtákat?

2019. febr. 24. 14:45
 1/4 mindentudó99 ***** válasza:
Van aki erre van aki arra esküszik. Nyilván akinek több hektár van elkezdi februárban ha nincsenek kemény fagyok. Más később is ráér.
2019. febr. 24. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A cseresznyét diót,meggyet kora ősszel kell.

A barackokat meg tavasszal,amikor már a termő rügyek is látszanak

2019. febr. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Diót egyátalán nem szabad tavasszal,mert "elvérezhet" fa .
2019. febr. 24. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A dión, a kivin és a szőlőn kívül most nem ugrik be semmi olyan fás szárú növény, aminek folyna a nedve a tavaszi metszéstől. Tehát az öreg ilyen szempontból nem mondott jót.

A diót tavasszal nem szabad, ahogy előttem is írták, mert kb. januártól a teljes kilombosodásig metszéskor rendkívül erősen, látványosan folyik a nedve, akár hónapokig sem forrnak be a nagyobb sebek. (A kicsik is lassan.)

Ezért a diót ősszel kell, mert olyankor nincs nedvfolyás. Én dióhullás után szoktam, amikor már nem ér kár azzal, hogy a félérett diókkal teli ágakat levágom.


Cseresznyét azt lehet márciusban, vagy felnőtt fák esetében nyár végén, kora ősszel. Tavaszi metszéssel meg kell várni, hogy beinduljon a nedvkeringés, és gyorsabban beforrjanak a sebek, mert a csonthéjasok esetében komoly veszélyt hordoznak a hidegkedvelő, ágakat támadó baktériumok. És természetesen a tavaszi metszést követni kell egy rezes lemosásnak.


Sárgabaracknál ugyanez, csak a tavaszi baktériumveszély a többszöröse bármi másnak. Ezért sárgabarackot lehetőség szerint csak akkor kell metszeni, amikor már kimondottan erős a nedvkeringés, és akkor is réznek kell követni a metszést.

A legelső állapot, amikor már szabad metszeni:

[link]

Én ilyenkor szoktam:

[link]

Ameddig a bibét nem látod, addig nem vagy elkésve a rézzel, mert ha a szirmot meg is perzseli esetleg, de ez a termékenyülést nem befolyásolja.


Csonthéjasoknak nyáron, almatermésűeknek télen nincs veszélyes vesszőbetegségük, ezért ilyenkor metszve nem kell a sebzéseket kezelni. (Csak a nagyobb ágak helyét farontó gombák ellen.)

Az őszi metszést a csonthéjasoknál olyankor kell csinálni, amikor már a metszés nem indukál hajtásnövekedést, mert az erős késői növekedés a téltűrést csökkenti, elfagyhatnak a virágbimbók. Viszont ha már túl közel a tél, akkor a nedvkeringés nem tud helyreállni egy erősebb metszés után, és akkor meg ez csökkenti a téltűrést.

2019. febr. 24. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!