Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha idén elmarad a szőlő...

Ha idén elmarad a szőlő metszés az még jövőre helyre hozható?

Figyelt kérdés
Vettünk egy hektáros szőlőt de idén annyi munka lesz hogy ez nem nagyon fog beleférni sajnos...
2019. márc. 29. 12:14
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
30%
Igen. Semmi baja nem lesz, csak jövőre nem lesz egyszerű metszeni.
2019. márc. 29. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 mindentudó99 ***** válasza:
58%
Természetesen semmi jót nem tesz a szőlőnek. Inkább fizess érte és metszesd meg. De már lassan késő lesz. Fajtánként eltérő melyik szőlőt mennyire viseli meg. A felkopaszodásra hajlamosabb fajtákat jobban megviseli. És az a rengeteg rügy mind teremni akar a szőlő megszakadhat. Akár egyetlen metszettlen év is bajt okozhat. Valamilyen úton módon csak meg metszeném.
2019. márc. 29. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
39%

Ha nem is szakszerűen,de mindenkép meg kel metszeni .

Inkább más munkát kell halasztani .A késői metszés is nagy kárt okozhat. A szőlő gyökérzete van kockára téve .

Nem beszélve arról ,ha egy aszályos év lesz .

2019. márc. 29. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
46%
Mi 3 éve vettük a mostani házunkat, és a kertbe kimenet látszott, hogy a szőlőt akkor már legalább 10 éve biztosan nem metszette senki! Mi megmetszettük, és azóta is minden évben szépen terem, csak épp eléggé savanyú, bár nem tudom, hogy ebben mekkora szerepe van annak, hogy Othello. :/
2019. márc. 29. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
31%
Az én tapasztalatom az hogy nem mindegy milyen szőlő,nekem például több év nem metszés után semmi baja nem lett,a másik tapasztalat az hogy sokkal jobb volt a mustfok metszés nélkül,mivel több a levél és így a fotoszintézis is jobban megy, tehát amikor volt metszve,kellett bele cukor,mikor nem volt metszve már nem kellett, persze ez több év nem metszés után,de a nem metszésből tudjuk mi lesz.
2019. márc. 29. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
48%

Nálunk valaha az egész falu szőlő volt, így itt-ott felbukkan egy tő, hiába próbálta az előző tulaj kiirtani.

Volt, amit én is éveken keresztül irtottam, de ő erősebb volt. Ma már hagyom. Hadd teremjen.

Egy másik meg épp egy drótkerítés mellett van, fel tudott rá futni. Évek óta csak annyi "metszést" kap, mikor metszőollóval levágom róla a fürtöket. Több méteres indái vannak, és annyit, de annyit terem, hogy többször fordulok 2 vödörrel, mire leszedem.

És nem, nem rossz a minősége, teljesen jó, én mustot szoktam csinálni és eltenni.

Szóval ez az "inkább fizess érte, de mindenképpen legyen megmetszve" dolog elég komolytalan, mert semmi baja nem lesz és teremni fog.

Ja, mint említettem, az egész falu szőlő volt. Van sok üres telek, ahol a mai napig terem a szőlő, pedig 10-20 éve ember se járt ott.

Éveken át ősszel elindultunk sétálni 1-2 nagyobb tállal vagy szatyorral, és szedtünk. Semmi baja nem volt, pedig nem metszette a kutya sem. Ahol kiirtották, mert egyébként szépen kiépült a település, na ott sincs baj, mert átmegy pár telekkel odább az ember és lesz szőlője, még ugyan finom. Válogatni lehet, mert minden féle van.

Ha egy helyen látnám, akkor nem állítanám így, de mikor már 100 helyet látok, hogy gyönyörűen terem metszés nélkül, ráaádul mindegyik, nem csak egy típus, akkor azért már joggal mondom, amit mondok.

És itt nincs jó talaj, mert csak homok van, semmi tápanyag. Kb csak a tarack él meg benne.

2019. márc. 29. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
72%
Semmi baj hogyha nincs metszve, jövőre meglehet metszeni. Nyilván a szőlőtermés mennyisége és minősége a töredéke lesz a normálisnak.
2019. márc. 29. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 mindentudó99 ***** válasza:
38%
#6 Igen inkább fizessen érte és metszék meg. Ne hasonlítsd már a régi szőlőket a mai minőségi fajtákhoz. Igen az ilyen olyan direktermő fajták pl otelló lehet elvan. Még permetezni se kell El kúszik mászik. El van metszés nélkül. De a minőségi igényes szőlő simán kidöglik még ha nem is egy év után rögtön. Nem tudóm miért kell olyan tanácsot adni hogy ne metdze meg. Mutasson már valaki egyetlen borvidéket ahol az éves metszést egyszer is elhagyják. Nincs ilyen.
2019. márc. 29. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok. Ha egy hektár, akkor biztos nem egy agyonnemesített csemegeszőlő, ami csak úgy kipusztul. Én is tapasztalatból írtam, és nem most kerestem rá a neten.

Nekem kövidinkám volt, amit 30 éve szedtem ki, és a helyére fóliasátrakat építettem. Az egyik fóliasátoron fehér, nem átlátszó fólia van, itt tárolom a gépeimet, egy csepp vizet nem látott évtizedek óta a talaj, és 30 év után is burjánzik két tőke szőlő, és terem is. Már nem egyszer vágtam ki tőből, de mindig kihajt, és hozza a 3-4 méter hosszú, erős, egészséges vesszőket.

Van 3 sor lugasom is, kb. 50 éves, azt is 2-3 évente metszem meg, amikor már a fák tetejére felkúszik, az is nagyon sokat szokott teremni, abból én is pálinkát szoktam főzni.

A szomszéd falu mellett is van egy kb. 10 hektáros tábla szőlő, ami évekig el volt hanyagolva, azt is pár éve kezdték el újra metszeni, és szőlőt termeszteni.

A szőlő pont egy igénytelen növény, gyakorlatilag bármit kibír.

2019. márc. 30. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 mindentudó99 ***** válasza:
Egy hektáron vagy nagyobbon miért ne lehetne nemesebb fajta? Na midegy. Persze hogy kihajt ha kivágják a szólő. Ettől még nem tesz jót ha metszetlenül van hagyva. Nekem pl Zalagyöngye van. Az nem bírná biztosan.
2019. márc. 30. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!