Kezdőoldal » Otthon » Kert » Van egy jófajta őszibarack...

Van egy jófajta őszibarack fám (4 éves). Tudom-e szaporítani magról - barackmag elültetésével, vagy nem érdemes vele vesződni?

Figyelt kérdés
Jó lenne még 1-2 ilyen fa
2019. júl. 10. 12:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Gondolom oltott fáról van szó, magról nem lesz jó. Viszont mirabolán alanyra olthatsz a vesszőiből.
2019. júl. 10. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Magról is jó lehet ha ráolt...

Amúgy nálam van egy mocsokfinom sárgabarack fa, valószínűleg valami madár hullatta el a magját, egyszer csak odanőtt...

2019. júl. 10. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 mindentudó99 ***** válasza:
Az őszit érdemes így szaporítani. Sokszor pont olyan lesz mint az eredeti fa. A meggy is ilyen pl. Én mindkettőt magról szaporítom.
2019. júl. 10. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi!!

4 éve vettem a csemeté(jé)t (Obi -ban). Az nem tudom, oltottnak számít -e, vagy ott hogyan csinálják a facsemeté(ke)t.

2019. júl. 10. 20:59
 5/11 A kérdező kommentje:
#2 -nek: gondolom, már kis pici hajtás korában felismerték, hogy abból valami kultúrnövény lesz, és azért kerülhette el a kapát (és egyéb gyomirtási módokat)(?)
2019. júl. 10. 21:07
 6/11 anonim ***** válasza:

Az egész biztos, hogy oltvány.

Vadőszibarackra vagy keserűmandulára szokták oltani. Ahol nem meszes a föld, ott a vadbarack a sokkal jobb megoldás.

Természetesen tudod szaporítani a mag elültetésével. De hogy olyan lesz-e a termése, azt nem lehet tudni.

Vegyük azt a példát, hogy van egy fehér nőstény (kertben járkálós) macskád. Megfial, a kölykei milyen színűek lesznek? Ezt előre nem lehet tudni. Ugyanígy van a barackkal is. Ahogy a fehér macskának is lesz jó eséllyel fehér kölyke, úgy a barackmagok közül is lesz, amiből jó barack lesz. De lesz, ami valamelyik régi ősére üt vissza, vagy a megporzó fajta ősére, és gyenge minőségű, nem magvaváló termése lesz.

Ezt csak úgy érdemes csinálni, ha sok helyed van. A barack 4 év után teremni szokott, amelyiknek nem tetszik a termése, azt kivágod, és ültetsz másik magot. Ahol nem meszes a föld, ott saját gyökéren is jól fejlődik általában.

De amúgy ha nem akarsz szórakozni ezzel, akkor lehet, hogy jobban jársz, ha veszel új oltványt, aminek ismertek a tulajdonságai.

Nekem is van magról kelt barackom, mert nagyjából mindegy volt, hogy a 15. őszibarackfám milyen lesz. Ez pont jó lett, de volt már, amit kivágtam, mert nem lett jó. Pl. volt, ami ugyanúgy nézett ki, mint az anyafa (Elberta) termése, csak nem vált le a magról a hús egyáltalán. Na, azt se hagytam meg.

2019. júl. 13. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi!! Nem is tudtam (nem gondoltam így az őszibarackra), hogy ennyire tényező az, hogy magvaváló legyen. Az enyém is az, Mariska a faj(ta)
2019. júl. 13. 09:40
 8/11 anonim ***** válasza:

Hát ameddig csak lerágod a húst a magról ott a kertben, addig nem sokat számít, magvaváló-e.

De ha majd sok lesz, és befőzni akarod, akkor nem lesz mindegy, hogy el tudod-e szépen felezni, mert csak úgy fér sok az üvegbe, a magot egyébként is felesleges eltenni télire.

2019. júl. 13. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszi!! Nekem most még csak ez az 1 db 4 éves fám van, de jó lenne több is, majd teszek róla, hogy legyen..
2019. júl. 13. 18:58
 10/11 anonim ***** válasza:
De ha pontosan ismered, hogy mi a fajtája miért akarsz szaporítással bohóckodni? Ha elmész és veszel kész csemetét nyersz vagy 2 évet mellé.
2019. júl. 14. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!