Kezdőoldal » Otthon » Kert » Káros-e fákra ha friss kaszálé...

Káros-e fákra ha friss kaszálékot tövük kőrül rakni?

Figyelt kérdés
Azt tapasztaltam hogy, friss kaszálék gyümölcs fák alá 15-20 cm vastagon szórása után egy kajszi és egy mandula fa levelei hullani kezdtek. Az összes többi fát is ugyanúgy kezeltem. Mi lehet az oka? Bomláskor kelteket hő vagy az hogy a tővét is takartam? Az összes fa 2 éves.

2019. júl. 20. 12:20
 1/5 anonim ***** válasza:
Én egy kajszi töve köré raktam az ágdarálóval összedarált növényi részeket. A fa kb. 10 éves korában 2 éve (feltehetően gutaütés miatt) 2 hét alatt kiszáradt. Amikor a tuskó kiásása céljából kitakarítottam a törzs körüli területet, meglepve tapasztaltam, hogy a fa vékonyabb gyökerei dúsan átszőtték a talaj felszíni rétegét. Hogy ennek volt-e köze a fa elhalásához, azt nem tudom.
2019. júl. 20. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem káros. A probléma nem ezzel függ össze. Én is a fák töve köré rakom a mindenféle növényi hulladékot, és gyönyörűen nőnek tőle. Egyrészt a talaj párolgását gátolja a mulcsként funkcionáló anyag, másrészt meg a giliszták lehúzgálják a föld alá az anyagot, ami ott komposztálódik, és a fűhalom idővel eltűnik. (Ha nem tűnne el, akkor már 1 m-nél jóval magasabb lenne.)

Ez rövid távon káros lehet, a föld alá húzgált növényzet, mert olyan, mint az éretlen trágya. De ez nem olyan mennyiség, hogy bajt okozzon, másrészt meg a giliszták a bomló anyag jó részét megeszik, és gilisztahumuszt ürítenek tőle.

A levélhullás lehet az aszály miatt, ha felétek az van. Nekem az egyik földemen szintén hullanak a levelek, mert olyan szárazság van, hogy ahol nincs rotázva, csak kaszálva, ott 5 cm-es repedések vannak a földön.

Az sem káros, hanem természetes, hogy a felszínig gyökereket fejlesztenek a növények. Minden így csinálja, ami nincs kapálva v. szántva. Hogy hasznosítani tudják a felszíni nedvességet, harmatot is. Ettől függetlenül, a mélyebb szinteken is ott vannak a gyökerek. (Kivéve, ha belvíz volt, és a lenti gyökerek elhaltak, megfulladtak.)

2019. júl. 21. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Jártál már erdőben, kérdező? A fák alját vastagon takarja a mg el nem bomlott lomb. Ez ugyanúgy műxik, minta fűkaszálék. Nem káros, hanem egyenesen hasznos. Javítja a talaj szénkészletét, hunusztartalmát, s a mi legfontosabb, a talajéletet.
2019. júl. 21. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem, de az erdőben levelek nem egyszerre hullnak és nem 20 cm vastagon. Friss kaszalék akar fél óra alatt annyira felmelegszik, hogy megfogni se lehet.
2019. júl. 22. 06:23
 5/5 anonim ***** válasza:
Akkor jársz el helyesen, ha szalmával rétegezed. A zöld kaszálékban túl magas a N arány a C-hez képest, ráadásul apró szálú, vékony, könnyen tömörödik, nem kap O-t a korhadáshoz. A helyes N-C arány 1:30.
2019. júl. 23. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!