Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Mi számit a villanyszámlán...

Mi számit a villanyszámlán éjszakai időszaknak? Hány órától hány óráig?

Figyelt kérdés

2020. febr. 22. 21:03
 1/7 anonim ***** válasza:
53%
Az, amit az éjszakai villanyórája mér.
2020. febr. 22. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%

Vezérelt időszak van max. Ahol napi 8 óra vételezést biztosítanak.

Éjszakainak csak a köznyelvben hívják még; ez volt 22-06 között. Ma márnincs így.

2020. febr. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Jó, akkor úgy teszem fel a kérdést, hogy ha 2 villanyórája van az embernek, az egyiken mért fogyasztás olcsóbb, mint a másik, akkor kb. milyen időszakban mér az olcsóbbik óra?
2020. febr. 22. 21:50
 4/7 anonim ***** válasza:
77%
Gyakorlatilag bármikor.
2020. febr. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
92%

#3


Nem a "mikor", hanem a "mit" a kérdés.


"Éjszakai"/vezérelt áram (ami az olcsóbb) nem állandóan elérhető általában a "nagy"vízmelegítőt szokták arra kötni.


Azaz nem tudsz áramot "olcsóbbá tenni", ha pl máskor nézed a tévét, mert a TV,(sőt általában a vízmelegítőn kívül semmi) nem azon az áramkörön van.


Az áramszámládon az éjszakai áram általában vízmelegítő(a villanybojler) fogyasztása.

2020. febr. 22. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"nem azon az áramkörön van"

Nem is lehet.

2020. febr. 23. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
76%

┌─ Kétlem, hogy magyarországi villanyszámlán van olyan tétel, hogy éjszakai, vagy éjjeli fogyasztás.


Létezik „A2” árszabás, ahol van a drágább díjazású csúcsidőszak (munkanapokon, téli időszámítás idején 6-22 óra között, nyári időszámítás idején 7-23 óra között), és van olcsóbb díjazású völgyidőszak (munkanapokon, téli időszámítás idején 22-6 óra között, nyári időszámítás idején 23-7 óra között; egyéb napokon egész nap).

Ez az egy árszabás, ahol kétféle időszaki fogyasztás van a számlán, de völgyidőszak és csúcsidőszak megnevezésekkel, nem nappali, éjszakai megnevezésekkel. Nem is felel meg nappali, éjszakai fogyasztásnak, mert nem munkanapokon egész nap völgyidőszaki díjazás van.


A válaszokban említett vezérelt áramnál (bár a szakaszosan biztosított áramvételezés adott része csúcsidőszakra, adott része völgyidőszakra esik) nincs külön időszaki mérés; bármelyik napszakban vételezett villamos energia egybeszámolódik. Számlán sem szerepel időszaki megkülönböztetés.


A folyamatosan biztosított, és időszaktól függetlenül, egybeszámolt fogyasztású díjszabásoknál a számlán szerepelhet két sor (általános árszabás, illetve, kedvezményes árszabás), de ez nem nappali, éjszakai megkülönböztetést jelent. A folyamatosan, egybemért fogyasztásból egy bizonyos mennyiségig kedvezményes árszabás van, az afölötti fogyasztás normál díjazású. Ez akkor is így osztódna fel, ha kizárólag nappali időszakban – például 10 óra és 16 óra között – történne fogyasztás. ─┘


┌─ A # 3-as, 2020. febr. 22. 21:50-kor megjelent kérdezői kommenthez.

Az olcsóbb díjazású mérő bizonyára „B” árszabású vezérelt fogyasztást mér; a mérő mellett van egy hangfrekvenciás vevő, aminek a vezérlésével szakaszosan biztosítanak áramot.

Ehhez csak „szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, külön mért - az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott - felhasználói berendezés” használható. [*¹] (Például, villanybojler.)

A szolgáltató többféle „B” árszabást is alkalmazhat. [*²] (Például az NKM-nél van „B Alap” és „B komfort” árszabás.)

A szolgáltató „naponta összesen minimum 8 óra, nyári időszámítás idején összesen minimum 7 óra időtartamra köteles a villamosenergia-ellátást biztosítani, amelyből munkanapokon legalább 5 és legfeljebb 6 óra, nyári időszámítás idején legalább 4 és legfeljebb 5 óra eshet völgyidőszakba. A csúcsidőszakba eső villamosenergia-ellátás alkalmankénti időtartama nem lehet rövidebb 30 percnél.” [*³] (A csúcsidőszak és völgyidőszak időtartamát megírtam az „A2” árszabásnál.)


A vezérelt mérő egybemér minden időszakban történt villamos energiavételezést; mindegy, hogy az csúcs-, vagy völgyidőszakban történik. Mivel ide nem csatlakoztatható dugaszolós készülék, még fogyasztásmérővel sem tudod megmérni, mennyi fogyott az egyes napszakokban; hiába van adattárolós fogyasztásmérő is, amiből ki lehet gyűjteni, mikor mennyi volt a fogyasztás.

De mindegy is, bármikor történt a fogyasztás, ugyanannyi az egységára, és a mérő egybeméri.


4/2011. (I. 31.) NFM rendelet a villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről

[*¹] 5. § (1)

[*²] 5. § (2)

[*³] 5. § (3) ─┘

2020. febr. 23. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!