Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » A Főtáv számlát mi teszi ki?

A Főtáv számlát mi teszi ki?

Figyelt kérdés
Elég magas lett a számlánk és nem tudom min tudnék fogni, mi tartozik bele. Fűtés szabályozható, de jelenleg nem fűtünk. Már gyomoridegem van ha a fűtési szezonra gondolok.
2020. jún. 1. 15:01
 1/10 anonim ***** válasza:
Nálunk pl. a melegvíz is a fűtéshez tartozik.
2020. jún. 1. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
3 m3 méter melegvizet használtunk és 15 ezer a számla. De akkor ezek szerint jobban járok ha vízforralóval melegítem a fürdővizet és csak hideggel felengedem. Az áramért harmadennyit fizetünk.
2020. jún. 1. 16:25
 3/10 anonim ***** válasza:

Általányt fizettek vagy nem? Hogy kötötte a szerződést a főtáv a házzal? Ha általanyr fizettek, az azt jelenti, hogy 11 hónapon keresztül forintra pontosan ugyanannyi a főtáv-számla. A tizenkettedik hónapban kaptok egy elszámoló számlát, ami eltérő összegű. Az én lakásomra is így májusban szokták küldeni az elszámoló számlát.

A főtáv számla egyébként alapdíjat+hődíjat tartalmaz. A hődíj kétféle: fűtési hődíj és melegvíznek a hődíja. Ha vannak mérők a radiátorokon, akkor a számla kiállításakor a főtáv figyelembe vesti a fogyasztást és a külső átlaghőmérsékletet is. Olyan sokat nem tudsz fogni rajta, mert alapdíjon nem tudsz spórolni, a fűtésen majd télen fogsz tudni spórolni. Ha kevesebb melegvizet használsz, akkor valamicskét fogsz tudni rajta spórolni, de nem jelentősen.

Az alapkérdés viszont maradt: véletlenül nem elszámoló számlát kaptál? Ha ez elszámoló számla, akkor ne fájjon a fejed a fűtésszezon miatt. Ez csak évenre egyszer van. Az év többi hónapjában mindig forintra pontosan ugyanannyit fogsz fizetni függetlenül attól, milyen hónapot írunk. Legyen július, vagy december.

2020. jún. 2. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Onnan tudod biztosan megállapítani, hogy elszámoló számlát kaptál vagy sem, hogy megnyitod,előveszed a számlát. Megnézed rögtön az első sort, ott tüntetik fel az alapdíjat. Megnézed a fogyasztási időszakot mellette. Ez a második oszlop. Ha ott egy teljes év van feltüntetve, akkor elszámoló számlát kaptál. Nekem is az jött most, közel 37000 ft lett. Viszont az összes többi hónapban 11475 ft-ot fizettem. Majd a következő hónapban megint résszámlát fogok kapni,ami forintra pontosan minden hónapban ugyanannyi lesz. Kiszámításánal a főtáv figyelembe veszi az előző évben általam elfogyasztott hőmennyiséget és a külső átlaghőmérsekletet is. Ezért van,hogy egy hidegebb tél utan magas elszámoló számlát kapok, egy enyhébb tél utan pedig jóval alacsonyabbat, vagy épp vissza is térítenek. Mióta laksz ebben a lakásban?
2020. jún. 2. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Most költöztünk, ez az első számlánk. Biztos hogy nem általány, ez a mi fogyasztásunk. Ami jelenleg akkor a melegvíz+alapdíj.

Van a radiátoron mérő, de elvileg nem működik, csak dísznek van ott. Szabályozó is van, de állítólag azon csak a komfortérzetemnek megfelelő hőmérsékletet állíthatom, a számlára nincs hatással. Ezt nem tudom, mert ugye mi még nem fűtöttünk.

Olyat is hallottam, hogy az egész társasház fogyasztását osztják el a lakások számával, ami nem tudom mennyire valós, tekintve hogy teljes mértékben igazságtalan.

2020. jún. 2. 08:52
 6/10 anonim ***** válasza:
Bemész, telefonálsz, emailt írsz a cégnek, és elmagyaráztatod, nálad milyen módszerrel számolnak.
2020. jún. 2. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ha most költöztetek, és ez az első számlád, akkor az azt kellene, hogy jelentse, hogy most írattatok át a számlát, és ez csak egy elszámoló számla, hiszen most zárták le az előző tulaj fogyasztását. Voltál bent a főtávnál átíratni a nevedre a számlát? Mekkora lakásra fizetsz ennyit? Mennyi az alapdíjad? Kicsit szkeptikus vagyok, hogy a mérő nem működne... Tényleg a főtávval tisztáznod kéne.
2020. jún. 2. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Nálunk is vannak mérők de soha nem olvassák mert átalány van a házban. Szabályozható de nem befolyásolja a számlát. Biztos vagy benne, hogy nem átalányt fizetsz? Kérdezz meg egy szomszédot.
2020. jún. 2. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Mérőket nálunk leolvassák, de ahhoz nem kell bejönniük sem a lakásba, sem a házba. Megáll a leolvasó az autójával és laptopjával a ház előtt, laptopját kinyitja, belép a megfelelő programba, a szoftver konnektál a mérővel, és pár perc alatt a ház összes mérőjét leolvasta és a mérőállást rögzítette digitálisan. Evente egyszer olvassák le.
2020. jún. 2. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nálunk is évente egyszer olvasták ilyen táv módszerrel, bár ott körbesétált a lakások előtt a leolvasó. A melegvízmérő leolvasáshoz bejöttek évente egyszer.

Nálunk ez úgy működött, hogy az előző éves felhasznált mennyiségekből becsültek egy havi átlag fogyasztást melegvízre, illetve fűtés szezonban fűtésre. Majd tárgyév végén a leolvasások alapján elszámoltunk.

Az elszámolásnál sem lesz meglepi, ha nyomon követed a szolgáltató mit becsült és amúgy mi a tényleges mérő állás. Ha nagyon távolodik a kettő, be kell jelenteni a mérő állást, akkor onnantól pörög újra.

Elő kell venni a számlát és el kell olvasni mi van benne. Feltüntetik, hogy mire kell befizetni az összeget, de ha megírod, segítünk. Arra is érdemes figyelni, hogy becsült, vagy olvasott érték alapján számláztak.

Egyébként tulajdonos váltásnál előfordul ilyen, hiszen általában az előző lakó fogyasztási adatai alapján becsülnek. Előttünk pl. egy 5 fős család lakott a lakásban, mi ketten voltunk. A villany és vízfogyasztási adatokat is közel egy évig diktáltam szinte havonta, mert olyan mennyiségekről jött különben számla, hogy csak pislogtam. Volt, hogy egy hónapban kifizettem 15 ezer forintot villanyszámlára, majd utána bediktáltam a tényleges mérőállásomat és három hónapig mínuszos számlák érkeztek, vagyis nem fizettem semmit. :)

Sok szolgáltatónál lehet bemondásra is kérni, hogy mekkora havi fogyasztási mennyiségeket becsüljenek.

Szóval ne aggódj, csak értelmezd a számlában leírtakat! Illetve a közös képviselőt érdemes felhívni első körben, hogy mi hogy megy a házban ilyen szempontból. Nála szélesebb körű felvilágosítást senki nem fog tudni adni.

2020. jún. 2. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!