Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Hőszivattyúval mennyi áramot...

Hőszivattyúval mennyi áramot fogyasztotok el egy év alatt fűtésre?

Figyelt kérdés

Konkrét példákra lennék kíváncsi, hogy nektek mekkora házban van és mennyit költöttetek az utóbbi években fűtésre. (az is érdekel, hogy milyen típus, levegő-levegő, levegő-víz, ...)

Ha esetleg előző évekről van gáz fogyasztásotok fűtésre az is nagyon érdekelne.


Csak mert eddig nagyon ezzel a 4-es hatásfokkal voltam amit elméletileg tudnak a hőszivattyúk, de egy videóban láttam konkrét számításokat és ott kb. az ezzel foglalkozónak az jött ki, hogy hőszivattyúval 45-50%-ra lehet levinni egy ház energiafogyasztását. (ő mindent beleszámolt, víz melegítés, főzés, normál elektromos fogyasztás)



2023. okt. 16. 14:54
 1/9 anonim ***** válasza:
Én most nézegetem, számolgatom a költségeket hogy milyen fűtés legyen, és még klímára is az jön ki hogy kb. 10év a megtérülési idő a vegyestüzelésű kazánhoz képest. Aztán ha 10év múlva bedöglik a hőszivattyú, vagy a klíma, akkor kezdhetek újra mindent. Aztán arról még nem esett szó, ha a H-tarifát megszigorítják, akkor mi lesz. Mert ugye normál (A1) villanyra nem éri meg semmit kötni, legalábbis ott ahol villanybojler és villanytűzhely van.
2023. okt. 16. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
75%

Ezt így nem lehet megmondani. Ahány ház, ahány család, ahány életmód, mind-mind más eredményt hoz.

Számoltass hőszükségletet egy épületgépésszel, az a biztos. Minden más találgatás.

2023. okt. 16. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

110 nm-es szigetelt, műanyag nyílászárós ház. Levegő-víz hőszivattyú, évi 5500 kWh körüli a teljes villamos energia fogyasztásunk. Kb. pont kijött eddig minden év nullára napelemes rendszerrel.

Így vettük az ingatlant, így korábbi adatom nincs, de adott a régi gázfűtéses rendszer is. Anno azt is felújították, rásegítésként lehet használni.

Jelenleg napelemek és éves szaldó nélkül szerintem egyszerűen semmilyen szinten nem éri meg hőszivattyúban gondolkozni. A H tarifa még csak-csak segít valamit, dehát az is csak egy tollvonás sajnos... Ez van.

2023. okt. 16. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

ma 15:51

Nem lehet leírni a személyes tapasztalatot, hogy mekkora házban élsz, mivel megy a fűtés és az mennyit fogyaszt?

Én gázból le tudom írni, sőt szerintem most a rezsicsökkentés csökkentése miatt szinte mindenki tudja, hogy mennyi gázt fogyaszt egy évben.


ma 15:59

A gázt használjátok is rásegítésként ha nagyon hideg van vagy az 5500kWh fogyasztásból volt meg a fűtés is? Mert az eléggé jónak számít, még a tavalyi gyengébb tél mellett is.

2023. okt. 16. 16:07
 5/9 anonim ***** válasza:

Le lehet írni a személyes tapasztalatot, de az neked nem lesz hasznos, sőt könnyen félrevezet.


Ezt ki kell számolni, nem bemondásos alapon működik.


Baráti módon írom. Nem kioktatni akarlak.

2023. okt. 16. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

75 m2, 24°C kondenzációs kazán.

2022-23 évben 588 m3 gáz fogyott ebből 120 m3 a meleg víz (120*116=13920ft/év), mert nyári hónapokban 10 m3/hó a fogyasztás.

Így 468 m3 ment fűtésre, energetikát 20°C-ra számolják minden +1°C +6% (24%) gáz -->468*0,76=356m3 elegendő lenne 20°C-on -->41300 ft+ 13920 ft melegvíz


KWh-ba átszámolva gázkazán hatásfokának figyelembevételével x9,5

-->356x9,5=3382 KWh

"A" tarifával 4 scop-val: (3382x37)/4= 31283 Ft/év

"H" tarifával 4 scop-val: (3382x23)/4= 19446 Ft/év


Ha a hőszivattyún nincs indirekt tároló és villany bojlerrel állítod elő a vizet:

120x9,5=1140KWh

"A" tarifával 1140*37=42180 Ft/év

"B" tarifával 1140*23=26220 Ft/év


A 9,5 szorzó csak kondenzációs kazánra igaz!!!

Az éves gázfogyasztásból, ez alapján mindenki ki tudja számolni.

A tél gyatra volt, így egy átlag télen kb 10-12%-al fogy több gáz/áram


Nekem nem éri meg hőszivattyúra váltani, lehet valakinek igen. Aki csak "zöld" akar lenni, annak meg mindegy.

2023. okt. 16. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

15:59 vagyok.

Nagyon keveset használjuk a gázkazánt. Pl. ilyen átmeneti időszakban, vagy egy-egy átfázós napon. A gázkazán gyorsabban ad jó hőérzetet, illetve ezeket a hőszivattyú nem igazán tudja lekövetni.

2023. okt. 16. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
55%

#1 Vagyok. Leírom én is az egyik alapszámításomat, hátha segít a kérdezőnek. Nekem 90négyzetméter házam van, amit most újítgatok. Közepes mértékű szigetelést tervezek, ez a padló és a födém jó hőszigetelését jelenti, a falakat kívűlről egyenlőre nem szigetelem. Becslésem szerint egy téli szezonban ezt kb. 5 erdei köbméter fával lehet kifűteni 20fokra. Ezt a famennyiséget kb. 200ezer Ft-ért meg lehet szerezni, de ha rönköt veszek akkor olcsóbban is.

Namármost 5erdei köbméter fa súlya becslőleg 4000kg.

A fa fűtőértéke kb. 15MJ/kg.

4000kg fa eltüzelése 4000x15=60000MJ hőmennyiséget jelent.

Váltsuk át ezt kWh-ba, mert a villanyt abban mérik.

0,28 a váltószám, ezért

60000 x 0,28 = 17000 kWh.

Egy szezonra tehát ennyi villamosenergiát vinne el a fűtés, ha közönséges fűtőszálas készülékkel fűtenék (pl. villanykályha).

Ha klímában vizsgálódunk, akkor jogszabály szerint SCOP=4,1 a minimum érték, amely esetén megigényelhető a H-féle tarifa (ha 6kW alatti klímákból rakjuk össze a rendszert) . A gyártó az SCOP-t plusz 7fokra adja meg, gondolom ez a szabvány. A gyakorlatban a hazai időjárás esetét véve fűtéskor ezek a gépek átlagosan SCOP=2,9 értékkel dolgoznak.

Ezért az elfogyasztott villamosenergia: 17000kWh / 2,9 = 5800kWh.

H-tarifa esetén az EON honlapja alapján 23,5Ft/kWh az áramdíj.

Ezzel beszorozva:

5800 x 23,5 = 136ezer Ft.

Ez kevesebb mint amit a fánál számoltunk.

De a klímás rendszer kiépítése kb. 3,5millió Ft az én esetemben.

A vegyestüzelésű kazán kb. 2millió Ft.

Mikor térül meg a klíma, számoljunk:

5év múlva a klímaköltség: 3,5 millió + 5x136000 = 4,2millió Ft.

a kazánfűtés: 2millió + 5x200ezer =3millió Ft

10 év múlva: klíma: 3,5millió + 10x136000 = 4,9millió Ft.

a kazánfűtés: 2millió + 10x200000 = 4millió Ft.

15 év múlva: klíma: 3,5millió + 15x136000 = 5,5millió Ft

kazánfűtés: 2millió + 15x200000 =5millió Ft.


Ez egy egyszerű primitív számítás, azt mutatja hogy 15 év után térül csak meg a klíma. Van egy fejlettebb számításom is, az figyelembe veszi a fa árának ingadozását, a kazán hatásfokát, és azt hogy a pénznek jövőértéke hogyan van (annuitás). Abból az jött ki hogy kb. 10év a megtérülési idő.


Na ezt azért írtam, mert a kérdező hőszivattyúban gondolkodik. Vélhetően annál is legalább 10év a megtérülés ideje vagy több (inkább 15év). Mert a beruházásod drágább lesz mint a klíma amelyet én számoltam.

Plusz: a becsléseim sehol nem tartalmazzák a villanyár bizonytalanságát. H-tarifa jövője ismeretlen. Pl. 5év múlva átírják a jogszabályt és magasabb SCOP kell hozzá mint ami nekem van, akkor kisek a H tarifából. Márpedig erre nagy esély van, mert biztos egyre jobb gépeket fognak gyártani, és ahhoz igazítják a jogszabályt.

A készülékek energetikai osztályba sorolásánál már volt egy ilyen, és az A kategóriából hirtelen D vagy E lett.

Apropó! Klíma éves karbantartás mennyi is? 10ezer Ft/darab? Ha 4 van, mert egy családi házba azért kell, az +40ezerFt szezonoként...

Szóval én nagyon hajlok inkább a vegyestüzelésű kazán felé.

2023. okt. 16. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

6+

A kondenzációs kazán átlagos hatásfokát, 92-94% figyelembe véve lehet egyfajta jósági fok arányszámot számolni. Hosszú, de levezetve 2,8. -->SCOP 2,8. Szóval klímával akkor lehet gazdaságosabban fűteni, mint egy kondenzációs kazánnal, ha az SCOP értéke 2,8 felett van. Ez addig igaz amíg a gázzal beleférsz a rezsikeretbe.

2023. okt. 16. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!