Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Egy 60-nm2 Gáz Héra fűtéses...

Egy 60-nm2 Gáz Héra fűtéses tégla lakás fűtése egy hónapra mennyibe kerülhet? Ugyan ez érdekelne Gáz Cirkó és Gáz konvektor esetében is!

Figyelt kérdés
2014. jan. 29. 10:31
 1/3 Gergely Dániel Z. válasza:

A kérdésből adódóan feltételezem, hogy nem szakmabeli szeretne információt az általa kérdezett dologról. E feltételezésből adódóan igyekeztem kicsit többet írni, mely szakmabeliek számára egyértelmű lehet, azonban laikusoknak nem feltétlen. Ha a feltételezésem nem helytálló, kérem szíves elnézését!

Egy gázfogyasztó készülék gázfogyasztása kicsit több dolog függvénye. Ennyi adatból nem lehet konkrét számokat, mennyiségeket közölni a következők miatt: Mindentől függetlenül függ, hogy mekkora a hőmérsékletkülönbség a külső és a létrehozott belső levegő között. Nyílván minél nagyobb, annál nagyobb lesz a gázfogyasztás. Ebből adódik, ha meleget akarunk, megnő a gázfogyasztás, ha a külső hőmérséklet csökken, szintén nő a gázfogyasztás, hiszen az épület (és/vagy helyiség) hőszükséglete nő. Nem tudjuk előre, milyen időjárási körülmények alakulnak. Egy épület hőszükséglete, illetve hővesztesége alapvetően két fő dologból tevődik össze. Az egyik a transzmissziós (falszerkezeteken időegység alatt áramló hőmennyiség), a másik pedig a filtrációs hőveszteség (szellőztetés révén keletkező hőveszteség). Az elsőt például külső hőszigeteléssel lehet javítani, a másodikat pedig a szellőztetés csökkentésével. Nagyon fontos, hogy a telepített gázfogyasztó készülék (kazán esetében a hozzá tartozó fűtőtestek egyaránt) teljesítménye az épület hőszükségletével egyezzen. Rosszul megválasztott készülék esetében a hatásfok kedvezőtlen lesz. Ilyen eset például, ha a készülék teljesítménye többszöröse az épület hőveszeszteségének. A készülék sűrűn kapcsol ki-be. A nagyon alulméretezett rendszerrel meg az a baj, hogy a készülék éjjel-nappal fog működni és ennek ellenére is hideg lesz az épületben. Általában a kivitelezők a hőszükséglet számítást elintézik annyival, hogy az épület légtérfogatát szorozzák 50 W-al, tehát 50 W-nyi hőveszteséget feltételeznek köbméterenként. Ez az egyszerűsített eljárás körülbelül abban az esetben igaz, ha kisméretű tömör téglából (vagy hasonló hővezető képességű falazó elemből) és nem fokozottan zárt nyílászárókkal épült az épület. Mivel sokkal több adat kellene a korrekt megválaszoláshoz, egy közelítő számítás eredményét ismertetem a következő adatok felhasználásával, azonos hőteljesítménynél:

Q=5kW (teljesítmény)

Ha=34 MJ/m^3 (fűtőérték)

Gázfogyasztás havi szinten, napi 8 óra üzemelés mellett.

Héra-Égő: ~169 m^3/hó (ami 5760 MJ hőmennyiség)

Gázkonvektor:~154 m^3/hó (ami 5268 MJ hőmennyiség)

Atmoszférikus gázkazán:~151 m^3/hó (ami 5142 MJ hőmennyiség)

Kondenzációs gázkazán:~129 m^3/hó (ami 4408 MJ hőmennyiség)

Ezeket az értékeket kell megszorozni a gázszolgáltató m^3-re értendő (vagy MJ-ra) gáz-árával.

Pl.: Egy hónapban fogyasztott a gázkészülék 100 m^3-t és 100 Ft/m^3 a gáz-ár, akkor abban a hónapban a fizetendő összeg=100*100=10000Ft.

Nem győzőm hangsúlyozni, hogy a fent leírtak abszolút csak tájékoztató jellegűek!!!

2014. jan. 31. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, de az az igazság, hogy nem lettem vele előrébb mivel engem Forint adatok érdekelnek albérlet miatt. Inkább olyan hozzászólásokat várok akik a 3 fűtés rendszer közül bármelyikében laknak és és egy átlagos havi összeget fizetnek. Na erre az összegre lennék kíváncsi.
2014. febr. 2. 15:10
 3/3 Gergely Dániel Z. válasza:
Én egy 33 m^2-es lakásban lakok, ahol van két gázkonvektor, fürdőszobában egy fali fűtő és egy átfolyós vízmelegítő (tehát a melegvíz ellátást is gázfogyasztó készülék látja el). Így átlagosan a fizetendő összeg 9000-10000 Ft/hó. Ha központi fűtés lenne (kondenzációs kazánnal) kb. 6000-8000 Ft/hó körül jönne ki. Talán ez segíthet egy kicsit.
2014. febr. 8. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!