Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Nemsokára új helyre költözünk,...

Nemsokára új helyre költözünk, tehát rengeteg "izzóra" lesz szükség. Érdemes kizárólag LED-es fényforrásokat beszerezni?

Figyelt kérdés
Megbízhatóak, ár/érték arányban megéri? Mi velük a tapasztalat?
2015. júl. 11. 13:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Olyan helyre érdemes például, ahol ajánlatos valami fényforrás, de nem kell túl nagy fény, mert nem folyik a helyiségben tényleges tevékenység, pl. hosszú vagy sötét előszoba, hall, folyosó. Illetve folyamatos fény kell egy jól megvilágítandó kisebb helyre: konyhapult stb.
2015. júl. 11. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Kiváltani velük a takarékos izzókat, arra nem alkalmasak? Gyenge a fényük?
2015. júl. 11. 14:17
 3/11 anonim ***** válasza:
23%

A LED-nél arra kell figyelni, hogy a megadott candella érték mekkora. Ha megfelelö, akkor igen jól helyettesíti a megszokott villanykörtét. Egy 60 W-os hagyományos izzót az 500 körüli ki tud fényeröben is váltani, viszont sokkal kevesebbet fogyaszt.

Ami hátránya, hogy igen hideg, fehér fénye van.

2015. júl. 11. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

4 éve kezdtem ledes égőkre cserélni a lakásban a világítást. Apránként vettük és szépen lassan helyiségenként cseréltük le a világítást. Először azokban a helyiségekben ahol sokat tartózkodunk (pl. konyha, nappali), majd a többit is. Apránként kitapasztaltuk milyen típust érdemes venni.

Én úgy választok, hogy mindig az olyan ledeket veszem meg, amik újabb típusú ledekből készül. Ezeknek erősebb a fényük, tartósabbak az ugyanakkora fogyasztású régebbi típusú ledeknél. Én 5050 régebbi típusú ledből készült égőt nem veszek meg. Jók még az 5630, 5730 és 2835 (3528-al nem összekeverendő az régi típus!) Nagyon jók, de drágák a COB ledek.

Színben 2 típust lehet kapni. A meleget ami a hagyományos égőkhöz hasonló színtartománnyal működik kb. 3000 K körül. Illetve hideg fénnyel mműködőt (ez a kékes fényű) 6000-6500 K. Mindenki azt veszi amelyik tetszik neki, vagy jobbnak érzi. Mi általában a hideg fényűt használjuk, de pl. a nappaliban vegyesen van. A hideg fényű ugyanazon w. számmal erősebbnek tűnik (szerintem erősebb is). Általában a hagyományos égők w. számának egy tizedét fogyasztó ledes égőt teszek be. Tehát egy 50 w-os halogén spot lámpa helyett 5 w hideg fényű ledes lámpával váltom ki. Ez csak akkor érvényes, ha a fentebb felsorolt újabb típusú ledekkel szerelt égőket teszünk be. Régebbieknek kevesebb a fényerejük. Ha a meleg fényű ledeket szeretjük, akkor kb. 30%-al erősebb w. számú kell, mert kevesebb a fényerejük. Figyeljünk oda, hogy a szűk búrákban nem tud hűlni a ledes égő és hamarabb kiég, mint az amelyik tud hűlni!

Na és megéri-e? 4 év alatt 1 db. sem égett ki. Idén éves szinten kb. 45000 Ft-al kevesebbet fizettünk áramra. Pedig csak az égőket cseréltem. Igaz az alsó szinten kívűl a padlásszint is be van építve. 3 gyerek van, akik külön szobákban tanulnak, tartózkodnak. Kb. 45 égőnk van, de ezek között van gu10, gu4, e14, e27.

Ehhez hasonlók már megfelelnek, de már vettem újabb (de drágább) típust is.

[link]

2015. júl. 11. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ja még annyi, hogy külföldről vásárolva sokkal olcsóbb! Az első pár darabot itt vettük, de az olcsók, mind silányak voltak. Akkor még nem olvastam utána nem próbálgattam. Azóta már rengeteget olvastam utána.
2015. júl. 11. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Annyi kérdés még, hogy a fel-le kapcsolgatás mennyire árt ennek a technológiának? (Bár nyilván nem is éri meg rövidebb időre lekapcsolni.)

2015. júl. 11. 16:33
 7/11 anonim ***** válasza:
Szerintem nem árt neki különösebben. A lépcsőfeljárónál a hagyományost cseréltük először energitakarékos kompakt fénycsövesre. Ez nem vált be! Először is sokáig kellett várni, hogy felmelegedve világítson normális fényerővel, illetve a 4 éves kislányom nagy előszeretettel kapcsolgatja ott a villanyt. Mind a kettő kompakt fénycső kiégett 6-8 hónapon belül. Oda is ledeset tettem. Ott kb. 2 éve van még nem égett ki egyik sem. Pedig a kislány most is kapcsolja naponta minimum 20x. Viszont azt tudni kell, hogy megfelelő helyen nehezen ég ki a led, de veszít a fényerejéből! Nem régen cserélgettem a gyerekek szobájában azokat amik az asztaluk felett van. 3-4 éveseket újra cseréltem, azokat pedig áttettem az előszobába. Ott még nem volt csak hagyományos. Nem látványos a fényerő csökkenés, de észrevehető, ha az íróasztal felett van. Egyéb helyiségekben még nem cserélgettem. Tavaly ősszel az udvarra is tettem led égőket. 15W-osokat. Nagyon jók. Már többen érdeklődtek honnan lehet ilyet venni. Az utcáról jól látható.
2015. júl. 11. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
kapcsolgatás nem árt neki. keress olyant, amire van pár év garancia is. a hagyományos izzó 2700K színhőmérsékletű, keress ilyeneket(3000K kissé sárgás). az opál búrások egyenletesebben sugározzák a fényt; a pontszerű fény sokszor zavaró, főleg konyhapulti világításnál.
2015. júl. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ahol igen rövid időt tartózkodtok oda nem éri meg (kamra, tároló, spájz), legalábbis anyagilag, mert soha nem térül meg az ára.


A kapcsolgatásra nem érzékeny. A gagyiknál szokott az lenni, hogy alig világítanak, a tucat kínait nem éri meg megvenni akármilyen olcsó nem fogja hozni az ígért paramétereket, garancia vagy van vagy nincs.


Én a vilagitas.eu -n vettem legutóbb osram led fényforrásokat, 4 év garanciával küldték, nagyon meg vagyok elégedve velük.


Talán ahol több órát van nap mint nap használva - nálunk a nappali ilyen - ott el lehet lamentálni a kompakt fényforrásokon is, ha nincs sok kapcsolgatás és egyben sokat van bekapcsolva. A fogyasztás hasonló, a bekerülési költség a kompaktoknál alacsonyabb.


Szóval én azt gondolom általában érdemes, de nem feltétlen kizárólag.

2015. júl. 11. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
53%

Az IKEA-s LED-ek nagyon beváltak nálunk.

Amire figyelni kell, az a sugárzási szög. Próbálnak javítani rajta, de sosem lesz olyan 360 fokos egyenletes fénye, mint a hagyományosnak, vagy a kompakt fénycsőnek.

Azt hiszem ilyen van E27-ből nekünk, ez kivált egy 60W-ost

[link]


E14-ből pedig ilyen:

[link]


Erős, melegfehér fényük van.

2015. júl. 11. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!