Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Telepített napelemes rendszer...

Telepített napelemes rendszer nem hozza a várt teljesítményt. Hol lehet a probléma?

Figyelt kérdés

A közelmúltban telepítettek nálunk egy rendszert.

28 napelemtábla és egy "Fronius Symo 8.2-3"-as inverter.

A szállító szerint a 7-es inverter nem tudta volna a csúcsidőszakban visszaadni a teljes lehozott energiát - ezért választottuk a 8-ast.

Az elmúlt napokban (tiszta napos idő) a statisztikája szerint csak 5300W-t töltött le (a diagram hibátlan görbe, a napi összteljesítmény 40 KWh).

Véleményem szerint (és az általuk a napelemekről elmondottakból) ez nagyon kevés. Szerintük csúcsban a névleges 1000W helyett minimum 1200W-t is tudnak ezek a panelek (sőt többet is). A szerelők a kánikulára hivatkoznak, de ekkor a teljesítmény-csökkenést ez nem magyarázhat - szerintem(a tájolás déli, a dőlésszög kb. 45 fok).

Hol lehet a hiba?

Lehet, hogy néhány panelt nem fűztek fel (vagy szétcsúszott a csatlakozás).

Mit lehetne tenni, hogy több jöjjön ki a rendszerből?

Köszönöm!



2015. júl. 22. 17:56
 1/7 anonim ***** válasza:

mivel túlmelegszenek a cellák, ez teljesítménycsökkenéssel jár.

erre találták ki a kombinált, napelen/napkollektrot; mert egybe építve, a napkollektor hűti a napelemeket és így sokkal jobb hatásfokkal tudnak üzemelni.

mindenesetre nézz utána

[link]

2015. júl. 22. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ennyit fejlődött volna a technika 3 év alatt? Az én paneleim még 250 W teljesítményűek (svédek). Persze ideális beesési szög, optimális hőmérséklet, és eső utáni patyolattiszta felület esetén.

[Nekem 14 táblám van, 3,5 kW-os rendszernek adták el nekem. 3 feletti értéket csak hűvös időben és tavasszal, vagy ősszel láttam eddig rajta. Tegnap a kánikulában és a magas napállásnál 2,8 kW-tal dolgozott, mikor ránéztem 10 órakor.]


Nem vetődik-e árnyék a rendszer tábláira? Fa lombkorona, épület-kiszögellés stb.? De 3-4 gólyafos vagy falevél is jelentős teljesítmény csökkenést okoz, mert egy golyafostól egy fél tábla is kieshet szerencsétlen helyzetben.

A nap jelenleg napközben bőven az ideálos szög feletti tartományban süti a táblákat, szóval a maximális teljesítménynek csak a cos(alfa)-szorosát várd. Majd a napéjegyenlőség idején lesz (szeptemberben) ideális szögben. A hőség is jelentősen rontja a napelem hatásfokát.

A gyártó által jelzett teljesítménynél nem hiszem, hogy többet termelne egy tábla. Ezt a kivitelező írásba is adta az ajánlattételkor, vagy a szerződésben is benne van? Vagy csak szóban hangzott el, hogy többet tud?


(Nem ismerve a napelemtáblák pontos gyártói adatlapját és átlagos 250 W-os teljesítménnyel számolva ez a 28 tábla egy 7 kW-os rendszer, és az évnek ebben a szakában 5,3 kW teljesítmény jó átlagosnak számít.)


[link]

[link]

[link]

2015. júl. 23. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Ezek szerint a kánikula ekkora mértékben ronthatja a panelek hatásfokát (a neten nem találtam a konkrét panelekre vonatkozó ilyen diagramot, leírást sem a gyártó lapján sem másutt).

Lehet, hogy érdemes elgondolkodni egy hűtős megoldáson. Egy időjárásnak, melegnek és napfénynek ellenálló csőkígyó a cserepek és a panelek közt (esetleg fagyállóval feltöltve vagy télire leeresztve) amely a bojlernek adna indirekt fűtést - egy keringtető szivattyú közbeiktatásával - lehet, hogy kettős előnnyel járna. Csak annak a túlmelegedése újabb problémákat vet fel - de az már más "kategória"...

Még egyszer köszönöm.

2015. júl. 24. 17:10
 4/7 anonim ***** válasza:
ennek a rendszernek a túlmelegedése ellen jó a medence, mert azzal tömérdek hőt el lehet nyeletni.
2015. júl. 24. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Kettes voltam, és négyes válaszolóval értek egyet, még ha némi iróniát is érzek a válaszban.

Mert ugyanaz a napelemtábla, ami elektromos energiában 0,2 - 0,3 kW teljesítményt ad le, hőteljesítményben ennek a 10-szeresét, és ez a minimum. Szóval a 28 tábla napkollektorként minimum 50 kW-ot tud. Első válaszoló öszvér verziója (kombinált nepelem/napkollektor egyben) csak addig tűnik kellemes megoldásnak, amíg el nem gondolkodsz a tényeken. Legyen egy jó nagy 1000-2000 literes puffertartályod. Ezt, csapvíz hőmérsékletről indulva 48 kW teljesítménnyel néhány óra alatt felnyomod 90 fokra, és utána főhet a fejed, hogy hová a túróba teszed a ménkő sok forró vizet [nyáron], mert te már megteltél. Aztán este kifürdesz belőle egy kicsit, lemegy 80 fokra, és másnap reggel már napkeltekor 90 fokon vagy, és már meg is bántad a kollektor/napelem egyben [jó-drága] rendszeredet, mert nem tudod hűteni a nepelem-panalaidet! Ugyanis nem tudod hová tenni a rengeteg forró vizet. Ehhez már tényleg medencényi hűtővíz kell...

2015. júl. 27. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

A hétvégén egyértelműen megmutatkozott, hogy a hőmérséklet okozhatja a problémát (mint ahogyan azt a hozzászólók feltételezték). Bár nem voltunk otthon, de a statisztika szerint felment a max. teljesítmény 6600W-ra! Most már csak az a kérdés, hogy mekkora beruházással, hűtéssel, mekkora teljesítménynövekedést lehet elérni. S ha ez a kalkuláció megvan, akkor jöhet a kérdés, hogy megéri-e ez? Hozzávetőleges becslésem szerint a használati melegvizes rendszer kialakítása is kb. 200-250 eFt lenne (ami valójában nem is jelentene megoldást), a medencés meg jelentősen több. Mint azt megírták, az előző módszer nem is hozna megoldást (csak újabb problémákat eredményezne), a második teljesítménykihozatalra gyakorolt hatása számomra kérdéses (én nem tudom megbecsülni). Ha saccra azt mondom, hogy 10-20 százalék teljesítmény növekedést eredményezhet, akkor biztosan nem éri meg a beruházás. Ha felrakatnék még 4 táblát, az is megvan kb 250 eFt-ból és az egész évben hozná a plusz kb. 15%-ot, míg a hűtés csak a nyár egy bizonyos szakában.

Azt hiszem a hűtés sztornó. Az első év a tesztről szól, milyen időben mit hoz le... Kitapasztaljuk. Ha kevésnek bizonyul a termelés és egy 4-6 táblás bővítést elbír még az inverter, akkor majd meglépjük a bővítést.

Köszönöm segítő hozzászólásaikat!

2015. júl. 28. 09:00
 7/7 A kérdező kommentje:

Időközben eltelt egy év...

Összességében elégedett vagyok a rendszerrel.

Ez idő alatt összesen közel 9 MWh-t hozott le, a max teljesítmény 7686W volt (egy áprilisi napon).

Üzemidő kicsit kevesebb mint 4400 óra.

A fűtés teljes kiváltására kevés, a nagyon hideg napokra be kell kapcsolni a gázt, de az enyhébb napokon a klímás fűtés és az olajradiátorok megfelelő szinten tartják a belső hőt. Hogy mikorra térül meg, az kérdés, mert a óra bekötése óta még nem telt el egy év az azt követő leolvasás lesz mérvadó. Az jövő májusban esedékes. Akkor újra írok...

2016. júl. 18. 12:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!