Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Az átalány kiegyenlítődik,...

Az átalány kiegyenlítődik, jól gondolom?

Figyelt kérdés

Arról lenne szó, hogy sajnos elektromos fűtést kell használnunk, mert más lehetőségünk nincsen.

Átalány villanyt fizetünk, kb. 350 kwh-ot fizetünk havonta.

Nyilván a fogyasztás télen a fűtés miatt bőven fölé megy, de nyáron, amikor alig-alig megy vmi, akkor meg alatta marad.

Az lenne a kérdésem, hogy a téli túl-, és a nyári alulfogyasztás kiegyenlítődik? Tehát, ha nem lépem túl az évi 12x350 kwh-ot, akkor nem kell pluszt fizetnem, ugye?

Köszi előre is, "okoskodók" és beszólogatók kíméljenek... Tisztában vagyok vele, hogy más fajta fűtés olcsóbb, de lakni kell valahol, és nincs más választásunk jelenleg.


2016. jan. 7. 21:13
 1/10 anonim ***** válasza:

Mikor van az éves leolvasás?

Én gáznál, amikor még azt használtam, akkor február tájékán már kiszámoltam, hol tart a fogyasztásom.

2016. jan. 7. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Sajnos nem tudom, mert még nem voltunk itt, amikor volt leolvasás...
2016. jan. 7. 21:41
 3/10 anonim ***** válasza:
66%
Attól tartok, valami nem egészen tisztázott. Az átalány fizetés nem azt jelenti, hogy nincs mérve a fogyasztás. A szolgáltató a havi vagy kéthavi (vagy ki tudja hány havi) fogyasztások alapján számol egy átlagos fogyasztást. Azért, hogy a felhasználó tudjon előre kalkulálni a pénzével és ne érje nagy meglepetés a téli hónapokban (és képes legyen kifizetni a számlát a szolgáltató felé), ezért a tényleges havi fogyasztásánál kevesebbet fizet télen, de sokkal többet fizet nyáron. Évente egyszer ellenőrzik az átlagos fogyasztást és a következő évre ennek alapján számolják ki az újabb átlagos fogyasztást (átalány) és utólagosan kiszámlázzák az esetleges addigi túlfogyasztást vagy jóváírják az "elmaradt" fogyasztást. Itt tehát nem egy 12 x 360 kWh kontingensről van szó, amit nem léphetsz túl ! Túllépheted, de azt kiszámlázzák ill. az új átalány (átlagos fogyasztás) számításába beleveszik.
2016. jan. 7. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Igen, azt tudom, hogy kiszámolja az átlagot és hogy kevesebb télen, nyáron meg több, a túllépésnél én arra gondolok, hogy az átlagos fogyasztás évi 4200 kwh, de, ha mondjuk az éves fogyasztás e fölé megy 100 kwh-tal, akkor csak azt a 100-at kell pluszban ráfizetnem, nem?
2016. jan. 7. 22:00
 5/10 anonim ***** válasza:

Elszámolásnál természetesen csak a túlfogyasztást kérik. Bár az utolsó elszámoló számlán rajta szokott lenni az utolsó havi átalány is.

A számlán rajta kell lennie, mikor van az éves leolvasás. Nézd csak meg.

Egy hasonlításnak jó az előző évi fogyasztás alapján küldött havi átalány. De nem biztos, hogy ti akár többet, vagy kevesebbet fogtok fogyasztani.

2016. jan. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Ahogy gondolod, úgy lesz, igen, hogy is lenne máshogyan? :) A 12x350 kWh-t kifizeted, tehát csak az e fölöttit kell fizetned leolvasáskor, az új átalány pedig az addig eltelt egy év alapján kerül kiszámításra.

Nálunk is így van, villannyal fűtünk (nincs azzal semmi baj, kényelmes. a gáz olcsóbb lenne, persze, de az itt nincs), átalányt fizetünk, augusztusban olvassák le, s akkor kell kicsit ráfizetnünk, ha többet használtunk s onnan kapjuk az új, módosított értékű számlákat.

Nekünk sem apró a tél és nyár különbsége, ez világos.

2016. jan. 7. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Kedves 6-os hozzászóló! Azt megkérdezhetem, hogy Ti milyen elektromos fűtést használtok? :)
2016. jan. 7. 22:38
 8/10 anonim ***** válasza:
Az éves leolvasáskor ráfizetitek a hiányzót, vagy visszakapjátok, amit nem fogyasztottatok, a számlán rajta van, hogy mikor olvasták le, vagy mikor fogják.
2016. jan. 8. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 kovpet ***** válasza:
Még annyi, hogy ti is kérhetitek a havi rész módosítását. Tehát ha úgy látod, hogy nem jössz majd ki annyiból, akkor, hogy ne kelljen sokat ráfizetni, emeltesd meg a havi részfogyasztási értéket. Vagy csökkentsd, ha úgy látod, hogy sok lesz, ne náluk álljon a pénzed feleslegesen.
2016. jan. 8. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
6. voltam. Sima olcsó kis eszközökre futotta (de itt nem is érné meg a hőtárolós, egy klíma már inkább, hővisszanyerős szellőztetés is tervben van, de ezekre jelenleg nincs keret), olajradiátor, ventis hősugárzó, halogén fűtő (ami világít is :)). Elég jól szigetelt a ház s elég kényelmes ezekkel fűteni.
2016. jan. 8. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!