Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Hogy gazdaságosabb működtetni...

Hogy gazdaságosabb működtetni a konvektort? Úgy hogy ha elmegyek itthonról egészen n-re letekerem vagy ha csak 2-esre?

Figyelt kérdés

2016. jan. 25. 18:59
 1/9 anonim ***** válasza:
38%
Ha beállítod arra a hőfokra és azt tartja egész nap. Ha kihűtöd a lakást, este, amit megspóroltál, elégeted.
2016. jan. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Mennyi időre mész el?
2016. jan. 25. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Kb 10 órát vagyok távol.
2016. jan. 25. 20:43
 4/9 anonim ***** válasza:
38%

3 foknál nagyobb hőmérsékleti különbséget nem célszerű beállítani.

Ugyanis este, a feltekert konvektor gőzerővel kezd dolgozni, így akár többet is fogyaszthat mintha napközben is egyenletesen tartaná a melegebb szobahőmérsékletet. Nem beszélve arról, hogy mire visszamelegszik a lakás már fekszel is le aludni.

2016. jan. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
61%
akár "N"-re vagy 2-re tekered nem fog bekapcsolni, mert ennyi idő alatt nem hűl olyan alacsonyra a lakás hőfoka. egy érték kb 3 fokot jelent; ezért szinte felesleges tekergetni.
2016. jan. 26. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
61%
A hőntartás mindig olcsóbb, mint a felfűtés.
2016. jan. 27. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Bordás Béla válasza:
100%

Ehhez ismerni kellene a konvektor típusát is ("n" vagy "2"), de azt bizton állíthatom, hogy a legtöbb "parapetes konvektor"-ban van hőfokszabályzó. Az pedig úgy működik, hogy alaphelyzetben (0-n vagy "n" állásban) csak az őrláng ég, majd amikor a helyiségben a hőmérséklet a beállított (gyári, vagy szerelő által történt beállítás) szint alá süllyed, akkor elindítja a fűtést. Az hogy milyen meleg legyen a helyiségben, azt a további "fokozatok" határozzák meg. (Nyilvánvaló, hogy pl. az 1-es a legalacsonyabb, az 5-ös/7-es vagy ki tudja még hány fokozat - típusfüggő/ a legmagasabb.) Szóval szerintem nyugodtan vedd le az "n"-re, mert a legalacsonyabb hőmérsékleti szintet ebben az esetben is fogja tartani! Ennek a működését pedig legegyszerűbben úgy tudod ellenőrizni, hogy amikor hazaérsz este (és odakint már hideg van) leveszed nullára, megvárod amíg nem fűt és már csak az őrláng ég, és ekkor kinyitod a helyiségben az ablakot! Ha így is bekacsol, akkor megfelelően működik a konvektorod. Ha nem, hívj szerelőt!

Ha a lakás 10 óra alatt kihűl, akkor érdemes gondolkodni a nyílászárók szigetelésének ellenőrzéséről is!

Megjegyzem a konvektorok alaphelyzetben is sokat fogyasztanak - hiszen az őrláng álladóan ég, másik hátrányuk pedig az, hogy a felmelegített levegő nagyrésze égéstermékként rövid időn belül távozik a parapeten keresztül anélkül, hogy legalább a kéményt (falat) melegítené.(tehát alacsony hatásfokú) Nekem - annak idején - a nyolc konvektor átlagosan 7 köbméter gázt fogyasztott naponta úgy, illetve olyankor, amikor be sem kellett kapcsolniuk! Ha kint hideg volt és menniük kellett, akkor pedig többet. Ezért is cseréltem le őket gázkazánra és radiátorokra, amivel most jóval olcsóbb a fűtés, minden helyiségben egyforma meleg van és még kisebb helyet is foglalnak (sokkal vékonyabbak).

2016. jan. 28. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
16-17 fok alá nem érdemes lehűteni a lakás hőmérsékletét, mert többe kerül újra felfűteni.Saját tapasztalatom szerint a mi konvektoraink 3. fokozaton 20.5-21 fokra melegítik a lakást, 2. fokozaton 16-17 fokon tartják. Persze minden konvektor más.....
2016. jan. 28. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
62%

Hogy nappal nem érdemes levenni a fűtést, mert többe kerül este felfűteni, az egy urban legend. Aki tanult hőtant, vagy legalább középiskolában fizikát, az kapásból cáfolja.

A falak, ablakok kifelé történő hőleadása a ház fűtési vesztesége.

Minél nagyobb az épület és a külső levegő hőmérséklete közötti különbség, annál gyorsabb a hőleadás, annál nagyobb a hőveszteség.

Na, mármost, ha a benti levegőt hagyjuk lehűlni, akkor a falak, ablaktáblák hidegebbek lesznek, kevesebb hőt adnak le kifelé.

Begyújtáskor aztán fel kell fűteni a falakat, de mivel a fal meg a külső levegő különbsége nagyobb, mint a fal és a benti levegő különbsége, ezért kisebb energiával lehet felfűteni, mint amit megspóroltunk nap közben. (Neten lehet részletesebb leírásokat is találni, számításokkal.)


Itt mondjuk nem részletezik, de megerősítik a tényt (az oldal alsó felében):

[link]

Lent azt is írják, hogy miért nem érdemes egy bizonyos szint alá csökkenteni a hőmérsékletet.


Mindent összevetve: ha valami szuper hőszigetelt lakásod van, akkor nem sok jelentősége van, hogy letekered-e nappalra. Ha nem túl jó a hőszigetelés, akkor komoly ezreseket lehet havonta megspórolni.

2016. febr. 14. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!