Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Inverteres klíma hagyományos...

Inverteres klíma hagyományos gázfűtés helyett hosszútávon jobban megéri-e?

Figyelt kérdés

Van egy nagy 300 négyzetméteres családi házunk benne 4 szobával. Nem lakjuk jelenleg, illetve ha ottvagyunk akkor is csak néhány hetet max, viszont azt télen is és nyáron is.

Jelenleg nincs benne gázkazán, csak egy elrepedt éti 45-ös régi.. tehát kuka. Szerintünk rohadt sok pénz lenne egyrészt gázos fűtésrendszert kialakítani, másrészt fűteni a házat gázzal és akkor még ott van az is, hogy ha elfagy, akkor szívás van. (Nagyon kényelmetlen lenne folyton leengedni a rendszert emellett..)


Hősugárzóval rettenetesen sok lenne a villanyszámla, még 1 szobára fűtve is megzabál 85 ft-ot óránként, hát ha még 4 szobára menne és akkor nyári hűtés még mindig nincs megoldva...


Eszünkbejutottak az inverteres klímák, mint opció, mivel a hősugárzókhoz hasonlóan (gázzal ellentétben) azok csak azokat a szobákat fűtik amiket konkrétan használunk, ugyanúgy nem kell neki hosszú bemelegedési idő mint a gáz esetén, nem kell leengedni sem a rendszert, ha fagy idején otthagyjuk a házat fűtetlenül stb.. a hősugárzóval ellentétben úgy tudom sokkal hatékonyabb, bár jó lenne, ha tudhatnám, hogy mégis pontosan mennyivel hatékonyabb a befektetett áramért cserébe és akkor még hűteni is lehet vele, mert 29 fokban aludni nem volt kellemes...


Úgy tudom 150 ezer ft-ért már lehet venni jó inverteres klímákat, beszerelés költsége nem tudom mennyi lenne, még nem kértünk árajánlatot mert nem tudom, hogy egyáltalán jó választás lenne-e.


Van-e ettől jobb opció ezért a durván 1 millió ft-os beruházásért és természetesen olyan ami hűt is és hosszútávon is gazdaságos?



2018. aug. 1. 17:38
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A rövid válaszom az, hogy ha gyakorlati mérés (és nem csak filozofálgatás) az, hogy: "még 1 szobára fűtve is megzabál 85 ft-ot óránként" akkor az általad keresett áramfogyást úgy kapod meg, hogy az eddigi valós hősugárzós áramfogyasztást elosztod a kiválasztott klíma műszaki leírásában található COP számmal. Ennek az értéke 3 körül szokott lenni. Tehát ha egy téli fűtési szezonban 2000 kWh volt a mért fogyasztásod olajradiátorral fűtve, akkor ha a COP=3 értékű a klímánál, akkor 2000/3 = 666,7 lesz a fogyasztásod a klímával.


A terjengős válasz sok magyarázattal, az meg ez:

Meg kell nézned a gyártó honlapján, vagy a szaküzletben meg kell kérdezned, hogy az adott klíma amivel hőszivattyúzni szeretnél, mekkora COP-vel rendelkezik. (COP=Coefficent of Performance) Ez a szám tulajdonképpen egy jóságfokot jelöl. A DIN szabvány által leírt körülmények közt, általában +7 fokos külső levegő hőmérsékletre vonatkoztatják. Tehát a klíma kültérije a +7 fokos külső levegőből tolja befelé a meleget a beltérire. A COP megmutatja, hogy a hőszivattyú 1 kWh elektromos energiát hőszivattyúzásra elhasználva hány kWh hőenergiát tol be a házadba.

A COP=3 tehát azt jelenti, hogy miközben az inverteres klíma elhasznál 1 kWh áramot, addig 3 kWh hőenergiát tol be a lakásodba. Ahogy az előbb emlegettem a szabvány szerint ezt +7 C fokon vizsgálják. Nyilván télen a külső levegő hőmérséklete ennél szokott hűvösebb, illetve sokkal hidegebb lenni. Akkor a COP 3-nál kevesebb, vagy sokkal kevesebb. De októberben meg vannak kellemes 15 fokok is (amikor azért fűteni mégiscsak kell), ekkor meg jobb a COP 3-nál!

Azokra a készülékekre, aminek a COP-je legalább 3 vagy annál jobb, igényelhető fix bekötéssel a H tarifa, amely ára sokkal kedvezőbb, mert a vezérelt áram árával egyezik meg okt15-ápr15 közt. (Egyes helyeken GEO tarifa van helyette esetleg.)

Ezzel további költségkímélés beiktatható.

Tehát ha H tarifás árammal és COP=3 jóságfokú készülékkel fűtesz, akkor szerintem az olajradiátoros villanyfogyasztásodat eloszthatod 4-gyel a tervezésnél.

(Ha valami nem érthető, kérdezz bátran.)

2018. aug. 2. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 gabesz147 ***** válasza:

Egy, vagy két darab klímával simán megoldható. Szerelőt kérdezzetek, hely, teljesítmény ügyében.

Nekem a egy 3,6 KW-os tavaly októberbe 210 ból jött ki, szereléssel.

2018. aug. 3. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!