Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi a különbség a belső és a...

Mi a különbség a belső és a külső szuverenitás között?

Figyelt kérdés

Idézem a Wikit:


Belső szuverenitás


Az állam jogrendjét maga alkotja és alkalmazza, valamint főhatalmat gyakorol a területén lévő személyek és dolgok felett. Az állam döntése végleges, az ellen nem lehet felsőbb hatalomhoz fellebbezni, mert ilyen nem létezik.



Külső szuverenitás


Az állam a nemzetközi élet független szereplője, felette nincs más hatóság, döntései nem függnek mások jóváhagyásától, egyetértésétől. Nemzetközi jogképessége és cselekvőképessége teljes, más államokkal való kapcsolatában szabadon dönt.



Nekem tök ugyanúgy hangzik a kettő.

Lényege, hogy az állam az isten, senki és semmi nem szólhat bele mit hogy csinál, önálló és független.


Valaki 1-1 mondatban meg tudja fogalmazni a különbséget?


2019. aug. 9. 12:45
 1/4 anonim ***** válasza:
Gyakorlatilag olyan, mintha a miniszterek többsége helyi lenne, helyi érdekeket képviselne, viszont a külügyminisztert egy másik országból irányítanák. Jellemző példa erre az afrikai volt francia gyarmatok, illetve a közelmúltig Hongkong, ahol a helyi dolgokat a helyiek intézték, a külvilággal való kapcsolatot viszont Pekingből irányították. Most már mindent Pekingből akarnak irányítani, emiatt megy ott a balhé.
2019. aug. 9. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

A francia-afrikai példád alatt a külső,

a kínai pedig a belső szuv értendő?


Csak mert a kérdés kiírása óta még kerestem a témában és már teljesen belekavarodtam :D

2019. aug. 9. 16:50
 3/4 anonim ***** válasza:

Mindkét eset a belső szuverenitásra volt példa, amikor az adott állam külpolitikailag nem szuverén.

A külső szuverenitásra példa úgy általában az országok túlnyomó többsége, ahol az ország saját vezetői határozzák meg a külpolitikát, kivel kötnek nemzetközi szerződéseket, melyik országgal kötnek szövetséget, avagy melyikkel háborúznak.

Az afrikai állapotokról itt találsz egy cikket: [link]

2019. aug. 9. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Már értem.

Még annyit, hogy a külsőt hívhatjuk még úgy is, szinonimaként, hogy simán "állami szuverenitás"?

2019. aug. 9. 17:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!