Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A demokrácia világában a...

A demokrácia világában a 2/3-os győzelem miért biztosít a nyertesnek túlságosan nagy hatalmat?

Figyelt kérdés

Ha valaki 2/3-os győzelemmel nyeri meg a választást, onnantól fogva neki sokkal nagyobb hatalma van a Parlamentben, mint ha csupán néhány szavazattal nyerte volna meg a választást. Sokkal kisebb lesz az ellenzék hatalma, jóformán alig szólhatnak bele a dolgokba.


Szeretném megkérdezni, ez miért van így? Miért lesz valakinek ilyen drasztikusan nagy hatalma a 2/3-os győzelem esetében, mint ha csupán néhány szavazattal nyerné meg a választást? Elképzelhető, hogy ez a bizonyos 2/3-os győzelem szembe megy a demokrácia egyik fontos alapelvével, miszerint a hatalmat nem bitorolhatja el kizárólagosan egy valaki és egy párt és hogy jobban el kellene osztani a hatalmat a Parlamentben levő többi párt és többi politikus között?



2020. nov. 1. 10:26
 1/5 anonim ***** válasza:
85%
Nincs mindenhol így. Sőt, hazánkban sem volt így, a 2/3 eredetileg nem jogosította fel a Fideszt a korlátlan jogalkotásra, de első dolguk volt úgy módosítani a játékszabályokat (és ezt sajnos 2/3 birtokában meg tudták tenni), hogy onnantól kezdve mindent megtehettek a 2/3-ra hivatkozva. Egyébként ami itt van, az már régen nem demokrácia.
2020. nov. 1. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
29%

Hogy miért van így? Mert a többség dönt.

Mondjuk ha vannak százan, akkor a 2/3 vagyis 66 ember igennel szavaz valamire, míg 33 nemmel. Mivel többen szavaztak igennel, így a végeredmény is igen.

2020. nov. 1. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert annak idején így találták ki a választási rendszert. Ennél jobb választ nem tudok adni. A legtöbb, főleg európai országban a kétharmad is sokkal jobban le van korlátozva, mint nálunk pl. még ez sem elég alkotmánymódosításhoz. Ha lehet egyáltalán módosítani.


A másik dolog, hogy elvileg a népnek kellene elszámolnia minden képviselőnek a párt pedig csak az érdekegyezéseket hivatott gördülékennyé tenni. Ez megváltozott, mostmár pártérdekek vannak és a képviselők a pártjuk felé éreznek kötelességet és csak másodsorban a nép felé. De ez nem magyar sajátosság, remélem ez mindenkinek egyértelmű.

2020. nov. 1. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az az elmélet, hogy egyetlen ember kezébe nem kerülhet 2/3-os hatalom. Ezért a 2/3-os többséget igénylő törvények olyanok, amikhez a kormány és az ellenzék összefogása kell. VAGY ha mégis egyetlen párt szerez 2/3-ot, az azért van, mert az emberek hatalmas többsége támogatja őket.

Szóval a 2/3-os hatalom _elméletben_ vagy azt jelenti, hogy az adott párt mögött áll 3 szavazóból 2, vagy pedig azt, hogy a legnagyobb politikai ellenfelek is félre teszik a problémáikat, mert annyira fontos ez a dolog.

Elméletben... na és akkor jött a Fidesz, átírta a választási törvényt úgy, hogy kisebbséggel is 2/3-os parlamenti többségük lehessen, és bármit megtehessenek. Ez van akkor, amikor az egyik pártot egyáltalán nem érdekli a demokrácia intézménye. Az egész rendszerből viccet csinálnak azzal, hogy brahiból hoznak 2/3-os többséget igénylő törvényeket.

2020. nov. 1. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
51%
Nem is érhetne el így sem egy párt sem 2/3-ot. Ez a mai napig így van (nem csak nálunk, kivételt képeznek a demokráciának hazudott diktatúrák). De ha felosztjuk csoportokra a szavazókat és a részeredményeket vesszük, akkor már meglehet a 2/3. Ehhez elég, ha majdnem minden csoportban csak kicsivel többen szavaznak az egyikre. Ez az úgynevezett képviseleti demokrácia. Akkoriban, amikor kitalálták, akkor nem nagyon volt jobb alternatíva, de most már az emberek képesek önállóan is hallatni a hangjukat, kinyilvánítani a véleményüket. Ez már nem a 19., lovaskocsis század, amikor még a hírek közvetítése napokba, vagy hetekbe került és mindenképpen kellett minden országrésznek egy ember, aki képviselte az érdekeiket. Az az öreg rendszer ami most van, elavult és ez vonatkozik minden olyan országra, ahol ezt a rendszert alkalmazzák. Valószínűleg egy modernizált rendszerben (egyik ilyen rendszerterv az abszolút demokrácia) is ugyanazok kormányoztak volna, de csak olyan súllyal, ami az adott ország egész népességének szavazatait tükrözi. Na igen, akkor bizonyos törekvéseket a többiek meggátoltak volna (ezzel képviselve az ő szavazóikat), de ez csak egy olyan kormánypártot zavarna, amelyik demokrácia helyett autokráciára törekszik.
2020. nov. 1. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!