Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » ▶▶▶ Mit gondolsz erről a...

▶▶▶ Mit gondolsz erről a jövőképről a lakhatással kapcsolatban? ◀◀◀

Figyelt kérdés

A jövőbeli Magyarországon egyre többen fognak jurtában és mobilházakban lakni, mert nem tudják megfizetni az egyre drágább ingatlanokat (ez már ma is probléma). Tele lesz az ország jurtákkal és kis mobilházakkal.


A jurta különösen jó, mert olcsó, tágas, modern élet is élhető benne, környezetbarát (és közeli), egy nap alatt felépíthető.

Jurta alatt a modern jurtákat kell érteni.

https://www.youtube.com/watch?v=f05NYU3kmFs


Az anyagi támogatás nem megoldás, hanem zsákutca, mert ezzel csak tovább drágulnak az ingatlanok (annyival, amennyi a támogatás), de az olcsón építhető házak már tökéletes megoldást jelentenek a tömegek lakhatási problémáira.


A településeknek muszáj lesz új belterületeket kijelölniük az új lakóparkok számára, ezeknek a telkeknek az értékesítéséből bevételük lesz, amiből fejleszteni tudják az infrastrukturát (utak, parkok, közművek).



2021. jún. 12. 10:35
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Nem fog működni.

A legtöbb ember igényli és meg is fogja fizetni azt a komfortot, amit a téglaépítésű ház nyújt, a jurta és a mobilház meg nem.

2021. jún. 12. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező,

Évtizedek óta azért megy a balliberális mantra, hogy nőjön a bérlakás állomány, mert a magyar lakások majdnem 90%-ban a saját tulajdonosaik laknak. Vagyis az emberek majd 90%-nak van lehetősége saját ingatlan szerzésére - csak nem azonnal, kezdő fiatalként, hanem idővel.

Ez pedig zavarja a nagy cégeket és azokat akik szeretnék ha a társadalom sokkal mobilisabb lenne, hiszen a saját tulajdonban élők nehezebben költöznek, sokkal inkább ragaszkodnak a településükhöz, közösségükhöz és nincsenek kiszolgáltatva a bérlakásoknak.

Az elképzeléseddel szemben általánosságban az emberek a sajátjukban laknak és az elmúlt években minimális csökkenés volt (87,6%-ról 86,4%-ra 5 év alatt), az új lakás építések pedig növelik a saját tulajdonú lakásállományt. Mivel összemérhető és helyenként alacsonyabb is a banki hitel törlesztőrésze, mint egy lakbér, az állam pedig a saját tulajdon megszerzéséhez ad komoly támogatást, inkább egyre messzebb kerül az az elképzelés, hogy mindenki bérlakást akarjon - és elfogadjon ilyen megoldásokat mint amiket felvetsz.

Egyedül a kezdő fiatalok lakhatása az ami nagyon nehézkes és ahol el lehetne képzelni valamiféle hasonló megoldást - ilyen lett volna a tervezett olimpiai város lakórésze, ami egy köztes megoldás lett volna a lakópark és a kollégium között, nyilván valamiféle gyorsabb építési megoldással, akár mobil módszerrel összerakott lakóegységekkel. Azt szerették volna utána diákvárosként üzemeltetni, vagyis a fiataloknak kezdő lakóhelyet létrehozni. Köszönhetően a momentumnak, még csak az ötlet sem jöhetett létre rendesen.

De a lehetőség mindenki előtt ott van, meg lehet próbálni hasonló lakópark-félét építeni és üzemeltetni.

Mivel a technológia évtizedek óta megvan a hasonló építkezésekhez, telek van, pénzes befektetők vannak - de még sem építettek még ilyet, ebből nyugodtan le lehet vonni azt a következtetést, hogy nem éri meg.

[link]

2021. jún. 12. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Persze, érthető. Meg fogja fizetni, de csak ha tudja. Egyre többen vannak, akik nem tudják. Aki a magyar átlagbért keresi, az már nem. De lakni kell valahol. A szükség nagy úr.

A jurta is tud megfelelően komfortos, otthonos lenni, mint a videóban látható. Jól szigetelhető, a hátránya, hogy nics hőtartó képessége, de ez a terjedő könnyűszerkezetes házakról is elmondható. Hőtárolós kandallóval részben orvosolható (100k egy kandallóbetét, köré samot téglából lehet építeni burkolatot). A modern jurták is lényegében könnyűszerkezetes házak. Ha később az anyagi lehetőségei engedik, még mindig építhet téglaházat, addig el tud lakni egy ilyen jurtában.

A mobilház sem az ördögtől való, nem olyat kell elképzelni, amiben a filmekben a redneckek laknak, hanem hasonlókat:

https://www.youtube.com/watch?v=tac5Mtz3CP0

Ez azért elég lakályos. Szerintem.

Lényegében egy kislakás, csak sokkal olcsóbban (ma Budapesten, de már vidéken is egy hasonló kisméretű lakás már akár 30 millióba fájhat).

Ezeket az ember maga is felépítheti a szerkezeti elemekből, a családdal, vagy baráti segítséggel, kézügyességgel, nem kell megfizetnie a drága szakembereket, akik egyenként milliókat visznek el néhány napi munkával.

2021. jún. 12. 11:36
 4/23 A kérdező kommentje:

Az a 90% saját ingatlan inkább 86% és ebben nem kevesen benne vannak azok, akik hitelre vették, azaz törlesztik még 10-20 évig, vagy több ideig. Az emberek a házukért, lakásukért élnek le egy életet. Az esetükben is saját tulajdonnak nevezhető, ami még nincs teljesen kifizetve. Azok is benne vannak, akik részben tulajdonosai egy ingatlannak.


A felsorolt költséghatékony megoldások is saját ingatlanok, saját telken. Nem csak lesznek, már élnek így emberek. Mint ahogy már jeleztem, ha akar és később lesz lehetősége, akkor építhet, vagy vehet magának nagy téglaházat.


Azt ne felejtsük el, hogy a jövőről írtam. Ha ilyen tempóban drágulnak tovább az ingatlanok, akkor már nem csak a fiataloknak lesznek problémáik.


A diákváros nem tudom, hogy jön ide, mert ha nem veszem figyelembe a propagandát (amit felesleges volt, mert nem vagyok ballib, a saját erőből lakhatás szerzést támogatom az idióta pénzosztások és szociális lakások helyett), és csak a lényeget nézem, akkor az a diákok elhelyezését oldaná meg ideiglenesen (aki helyben lakik, az élhet addig a szülőknél, amíg egyetemista). Ezért ez a diákvárosos rész az egyenletből kivonható.

Csak ezután, az egyetemről kikerülve kezdik az életüket, kezdenek pénzt keresni, önerőt gyűjteni, hogy legalább hitelre tudjanak lakást venni. De az önerő összegyűjtése is egy átlag fiatal esetében 10 év még akkor is, ha nem kell szja-t fizetniük (ez az aktív dolgozói idejükben legfeljebb 2 évet jelent, gyereket pedig már 30 évesen vállalnak). Idősek lesznek, mire teljesen letörlesztik a hitelt és akkor szembenézhetnek majd azzal, hogy a gyerekeiknek még nehezebb lesz, nem tudnak majd nekik segíteni és örülhetnek, ha kapnak majd nyugdíjat (ha a nyugdíjrendszer nem dől össze), ezért még előtakarékoskodniuk is kellene, amit nehéz lesz hitelfizetés mellett.


Persze, nyitva áll a lehetőség, az új lakóparkok ettől függetlenül is ki fognak alakulni, mert az önkormányzatoknak más bevételi forrás híján a területek értékesítése lesz az egyik fő pénzszerzési lehetőségük. Már vannak olyan települések, ahol új területeket kínálnak eladásra és lassan mindegyik erre az útra fog lépni. De ahogy figyelem, nem sok sikerrel, mert ezeket a telkeket nem nagyon veszik, mivel elrettennek, amikor megtudják, hogy mennyibe kerül egy ház felépítése (a tízszeresébe a telekárnak).

2021. jún. 12. 12:21
 5/23 anonim ***** válasza:

#3 "Meg fogja fizetni, de csak ha tudja. Egyre többen vannak, akik nem tudják. Aki a magyar átlagbért keresi, az már nem."

Megint ott tartunk hogy nem a valóságot nézed hanem valami propagandaszöveget hiszel el. Tényleg azt hiszed hogy ma nehezebb egy lakásra valót előteremteni mint 30 éve volt? Nem igaz. Arányait tekintve ma kevesebbet kell gyűjtögetni egy lakás áráért mint régen, szemben azzal, hogy most van hozzá ismét jelentős állami támogatás legalább azoknak akik gyereket akarnak (a szocpol bevezetésekor volt ilyen vagy 25 éve, aztán elértéktelenedett a szocpol mert nem emelték a lakásárak emelkedésével. Akkor olyan volt (talán 1995?) mint amikor a CSOk-t kezdték. Ráadásul ma néhány % kamatot kell csak fizetni a lakáshitelért, 25-30 éve meg 35% körül volt a lakáshitel kamata.

Az önerő összegyűjtése korábban sem volt egyszerű. Mi a párommal már egyetemistaként elkezdtünk gyűjteni és évek kellettek ahhoz hogy legyen annyi önerőnk, hogy családi segítséggel vehessünk egy apró, 36nm-es panellakást ketten. Ugyanezt az egyedül élő barátaink nem tudták megtenni, nekünk is csak azért sikerült, mert 3 éven át szinte lakbér és rezsifizetés nélkül lakhattunk egy aprócska helyen.

A szüleim úgy vettek fel lakáshitelt, hogy a rendszerváltáskor még a fele hátra volt a törlesztésüknek, majd 40 évre volt tervezve.

Ma sem könnyű, de sokkal könnyebb, mint akkor volt. Ami a különbség, hogy ma egy fiatalnak nem természetes az hogy elmegy még külön dolgozni a tanulása mellett vagy vállal túlórát, másodállást. Nem természetes hogy takarékoskodjon, hanem elvárja hogy mindent mások teremtsenek elő számára.

2021. jún. 12. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

Nem a propagandaszövegeknek hiszek, hanem az embereknek és az adatoknak. Egyre többen panaszkodnak a vásárlók a magas árakra és sokszor kérdezik, hogy várható-e csökkenés.

Az átlagembert kell nézni, nem a felsőosztályt, mert nekik nem gond ingatlant venni, éppen ők azok, akik ennek a helyzetnek a haszonélvezői, több lakást is birtokolnak és kiadják bérbe. Ők nem az átlag.

Az átlagember fizetése 10 év alatt jó esetben csak duplázódott, ezt közvetlenül az emberektől tudom. Ehhez képest az árak háromszorozódtak, egyes régiókban megnégyszereződtek. A hitelfelvétel is szigorodott és több önerőt kell lettenniük.

Figyelem az árakat már lassan 10 éve. Nem nehéz, az egyik ingatlanportál (ugyan nem a legismertebb, de nem is a legismeretlenebb) rendszerén dolgoztam. A támogatások megjelenésével arányosan nőttek az ingatlanárak. Igazolódott az a szabály, hogy minden támogatás beépül az árakba (de nem csak a támogatások, de az már más témakör lenne). Ezért sokan duplán hátrányba kerülnek, gyerek nélkül. Gyerekkel és támogatással is csak ott tartanak, ahol akkor lennének, ha nem lenne támogatás (mert annyival lennének olcsóbbak az ingatlanok).

Nem vállalhatnak gyereket, csak a lakás miatt. Akkor vállalnak, ha van kivel (1.), úgy érzik, hogy mindketten érettek rá (2.) és megvan az anyagi biztonságuk (3.), így, ebben a fontossági sorrendben.

A fiatalok hozzáállását nem így látom, másodállásba nem mennek el mint a régiek, de nem lustaságból, hanem mert mást csinálnak. Adnak, vesznek, seftelnek és még így sem könnyű a helyzet.

Nem hogy nem természetes a takarékoskodás, hanem többüknek egyenesen választaniuk kell, hogy lakás, esetleg mellé autó (ami lassan megint luxus lesz), vagy takarékoskodás. Nem gondolom, hogy a maiaknak is nehéz életének kell lennie, csak mert az öregek élete nehéz volt. Az a lényeg, hogy könnyebb legyen, mert ezt jelenti a fejlődés. Ezért lett internet, lettek a mobiltelefonok és sok minden más, amitől könnyebb az élet.

Visszakanyarodva az eredeti témához, miért ne kezdhetnék kicsiben, ha már egyszer az olcsó lakhatásra van megoldás, csak sokuk erről nem tud? Miért ne csak addig nyújtózzanak, amíg a takarójuk ér?

2021. jún. 12. 22:05
 7/23 Senior Séf ***** válasza:
100%
A népesség sokkal nagyobb sebességgel csökken, mint a meglevő lakások száma.
2021. jún. 13. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

Ennek ellenére nincs elég ingatlan.

Az okok:

1.Az állapotamortizáció miatt lassan, de fogynak az ingatlanok (nem tűnnek el, csak a lepusztultabbakat senki nem tartja megvásárlásra érdemesnek, mert nem éri meg). Igaz nem olyan gyorsan esnek így ki ingatlanok a piacról, mint amilyen ütemű a népességcsökkenés.

2.Vannak olyan helységek, ahová szinte senki nem akar költözni. Aki mégis (az a nagyon kevés), az elvileg az olcsósága miatt menne egy kicsiny faluba. De mivel már egyes eldugott falvakban is felfújtak az árak (amint megjelent ezekre is a támogatás, ahhoz képest, hogy milyen az állapotuk, hol vannak, milyen az infrastruktúra, túlárazottak lettek az alacsony kereslet ellenére), ezért inkább lemond róla és tovább gyűjt egy nagyvárosi lakásra és reméli, hogy nem hiába, hogy nem pontozódik ki az ingatlanpiacról a folyamatos áremelkedés (amely meghaladja a megtakarításait) miatt.

3.Az ingatlan Magyarországon régóta elsőszámú befektetési eszköz (mármint a magyar ingatlan, külföldibe nem sokan fektetnek, hiába az jóval nagyobb hozamokkal járna). Az elmúlt 7 évben akinek volt legalább egy vidéki lakás árának megfelelő félretett pénze, az befektette ingatlanba (nem biztos, hogy a saját nevére, gyakran a gyerekére). Ha több pénze volt, akkor többet vett. Ez tapasztalható volt pár évig, a befektetők egymásra licitáltak, amikor meg akartak szerezni egy-egy ingatlant. Az új lakások építésével is ez a gond, a legtöbbet már eleve befektetőknek szánják az építők, mert tudják, hogy ők fogják kettesével, tízesével felvásárolni.


A gond akkor jön, amikor az új generáció (akik most gyerekek) is kikerülnek az ingatlanpiacra. Nem lesz elég ingatlan. Esetleg lesz közöttük olyan, akiknek már van egy ingatlan a nevükre írva (ingatlanbefektetők a szüleik), de az ő gyereküknek már nem lesz ilyen. Két generáción belül így a saját ingatlanban lakók aránya lecsökkenhet 50% közelébe (nem hirtelen változás, hanem folyamatosan csökken, most is).

Németországban jelenleg 50% ez az arány, a különbség az, hogy meg tudják fizetni a bérleti díjat, ami átlagban a bérüknek a harmada és ami marad, még az is elég jó összeg. A magyar átlag esetében a bér fele (vagy valamivel több) a bérleti díj, és ami marad, az nem olyan szép összeg.


Ezekre igazi megoldást senki nem akar, aki olyan pozícióban van, hogy tehetne valamit. Mert aki tehetné, annak nem érdeke.

2021. jún. 13. 11:29
 9/23 anonim ***** válasza:

Kérdező, az ingatlanok nem omlanak össze csak azért mert a tulajdonosa megöregedett és meghalt. Pontosan ezért nem az általad felhozott technológiákkal hozzuk létre az otthonainkat. Még az ideiglenesnek szánt panelépületek sem egy generációt szolgálnak ki. A lakásállomány nagyobb része az még a nagyszüleink, szüleink idejében vagy jóval régebben épült és csupán attól függ az élettartama, hogy karbantartjuk-e ezeket vagy megunjuk és másra akarjuk cserélni.

A németeknél nem az ingatlanok miatt van hogy 50% lakik saját tulajdonban, hanem mert olyan magasak az ingatlanárak hogy meg sem próbálják a saját ingatlan vásárlását.

Valami nagyon össze van nálad kavarodva.

2021. jún. 13. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
Nem rossz
2021. jún. 13. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!