Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » ▶▶▶ Mit gondolsz erről a...

▶▶▶ Mit gondolsz erről a jövőképről a lakhatással kapcsolatban? ◀◀◀

Figyelt kérdés

A jövőbeli Magyarországon egyre többen fognak jurtában és mobilházakban lakni, mert nem tudják megfizetni az egyre drágább ingatlanokat (ez már ma is probléma). Tele lesz az ország jurtákkal és kis mobilházakkal.


A jurta különösen jó, mert olcsó, tágas, modern élet is élhető benne, környezetbarát (és közeli), egy nap alatt felépíthető.

Jurta alatt a modern jurtákat kell érteni.

https://www.youtube.com/watch?v=f05NYU3kmFs


Az anyagi támogatás nem megoldás, hanem zsákutca, mert ezzel csak tovább drágulnak az ingatlanok (annyival, amennyi a támogatás), de az olcsón építhető házak már tökéletes megoldást jelentenek a tömegek lakhatási problémáira.


A településeknek muszáj lesz új belterületeket kijelölniük az új lakóparkok számára, ezeknek a telkeknek az értékesítéséből bevételük lesz, amiből fejleszteni tudják az infrastrukturát (utak, parkok, közművek).



2021. jún. 12. 10:35
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

A könnyűszerkezetes házaknak már több 100 éves múltja van más országokban (USA, Kanada, skandináv és mediterrán országok). Ezek is több generációt kiszolgálnak. Amikor épp nem járvány van, akkor évente ott vagyok és egy ilyen könnyűszerkezetes házban töltöm az időt (tágas, 200> nm), amely már van olyan korú, mint a régi magyar kockaházak és nagyon szép állapotban van. A magyar tévhitekkel ellentétben nem viszi el őket a hurrikán (élesben kipróbálva, több ilyen házon), nem kevésbé lakályosak, mint a téglából épült társaik. Ilyen házakra gondoltam technológia szempontjából, csak kisebb, átlag magyarok által megengedhető méretben.

A jurta esetében már nehezebb meghatározni a tartósságot. Az egyik legősibb épület típusok a jurták, de ma már nem azokból az ősi anyagokból épülnek (már építhető fémszerkezetből, fémrács oldalfal merevítéssel és fémgerendákkal) és nem feltétlenül cél, hogy öröklődjenek. Nagyon olcsók, könnyen és gyorsan elbonthatók, ha több pénze lesz a tulajdonosnak, hogy egy házat építsen. Ki tudja, lehet, hogy ekkor is megtartja, nyári laknak, konyhának, vendégháznak. Ma is élnek magyarok jurtában, ugyan többségében hagyományőrzők, de akad olyan is, aki szükségmegoldásként vette és megszerette.

2021. jún. 14. 18:47
 12/23 anonim ***** válasza:

#11 Fordítsuk akkor le a kérdésedet.

Kitaláltál valamit, nem jól fogalmaztad meg hogy mit találtál ki, majd most megpróbálod másképpen leírni, hogy szerinted tönkre fognak menni az ingatlanok és ezért kevés lesz belőlük, emiatt kellene másféle technológiával épülő lakásokat csinálni.

Akkor vegyük sorra, mert alig 10 éve építkeztünk, előtte 10 évig tervezgettük mit lehetne a pénzünkből építeni.

1. ami az ingatlanok között hamar tönkremegy - az 1-2 generáció alatt amit te gondolsz - azok vagy a régi, egyszerű technológiával, szigetelés nélkül épített házak, mint a vályogházak és hasonlók, vagy a panelek. Az egyedi házak helyett épülhet szintén egyedi ház, azonban a panelek helyett csak olyan ami magas építménynek is megfelelő. A "jurta típusú" vagy hasonló építkezés máris kiesett.

2. éppen az a gondod, hogy "elfogynak" az ingatlanok, akkor nem használhatsz olyan technológiát ami nem időtálló és nem készül vele tartósabb épület, mint ami szerinted "elfogy". Vagyis a "jurta típusú" vagy hasonló építkezés máris kiesett.

3. a könnyűszerkezetes épületek ma már tényleg csak ennyiben különböznek a régebbi típusú épületektől, hogy könnyebbek. Ha van rá pénzed akkor pont ugyanannyi idő alatt be lehet fejezni mindkét fajtát. Megnéztük és egy könnyűszerkezetes épületnél is el kell készíteni a beton alapozást - ki kell várni a kötésidőt, ugyanez vonatkozik a födémre, emeletek padlózatára is. Vagy nem emeletes és akkor megint nem jó a panelek pótlására. Téglából sem tart tovább elkészíteni egy házat mint az amerikai típusú fa+szigetelőhab+gipszkarton rendszerből, csak a téglának ha nekiesel akkor nem törik be. Azért hagytunk fel a könnyűszerkezetes épület tervezésével mert egy barátunknak olyan háza van és elmondta hoyg egy baj van vele, az egerek kikezdik, bármit is teszel vele és ha egy ilyen épületet valahol elkezdi rágni, az éppen a szerkezete miatt mindenhol hallatszik. De ez lényegtelen, ami fontos, hogy nincsen kész érezhetően rövidebb idő alatt. Persze vannak ma már olyan elemes épületek is amiket a helyszínen csak össze kell állítani, tudom.

4. a legfontosabb az pedig a költsége. Nem olcsóbb egy könnyűszerkezetes épület. Sajnos nem az. Egy épületben nem a tégla falak okozzák a költségeket hanem a vezetékezés, a fűtési rendszer, a burkolatok, a beépített bútorok stb. Meg a tető, ami a könnyűszerkezetes épületre is ugyanúgy kell.

5.Nem véletlenül vásárolnak az emberek maguknak ingatlant. Azért teszik mert ez egy befektetés és ezt az ingatlan akarják ráhagyni a gyerekeikre vagy eladni öreg korukban, hogy ez fedezze az ellátásukat. Ha nem alkalmas erre az ingatlan akkor nem veszik meg, mert minek?

6. azzal, hogy a sok lakásból álló épületek helyére elbontható, vagyis egyedi kis épületeket teszel nem növeled hanem csökkented az ingatlanok számát. Akkor már egyszerűbb egy lakás lakókocsit sorba állítani az utak mentén. Nem véletlen hogy nem ilyenben laknak az emberek.

7. és ez a fontos: a technológia lényegtelen. Az változik azzal hogy mit tartanak fontosnak az emberek és mi közül választhatnak. Egy számít: mennyi pénzük van.

2021. jún. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:

Jól fogalmaztam meg és nem másképpen írtam le, hanem az aggályokra válaszoltam és a kérdéses részleteket fejtettem ki.


Kérem, ezúttal figyelmesen végigolvasni és nem félreérteni:


1. Az egyik válaszoló utalt arra, hogy ezek nem tartósak, de leírtam neki, hogy de, tartósak.


2. A romossá váló lakások, házak csak kis részét teszik ki a teljes ingatlanpiacnak, ugyanakkor mégis szükséges volt megemlíteni, mert akkor az lett volna gond, hogy nem tettem ezekről említést.

Nem fogy, hanem kevesebb ingatlan van a piacon, mint amennyinek elvileg lennie kellene eladósorban (az egyik válaszoló vetette fel, hogy fogy a magyar lélekszám) és ennek több, valódi okát felsoroltam.


3. Egy része igaz. De ma már újabb anyagok vannak. Kártevők ellen kezelt faanyagok, szigetelőanyagok, szendvicspanelek.

A szendvicspanel két fémfegyverzet között akár tűzálló, merev szigetelőanyag (erről az átlagember nem nagyon hall), már épülnek belőlük lakóházak is. Ezeket a paneleket nehezebb átütni, például csákánnyal, mint egy téglafalat (lévén fémburkolatúak, de nem gyakran akarnak a falon keresztül bejutni a betörők), ugyanakkor legfeljebb fele annyi költséget jelentenek építkezésnél, mint a tégla (az anyag is olcsóbb, mint a téglaszükséglet és kezelni is könnyebb). Van szendvicspanelekkel tapasztalatom (igaz nem csákányoztam, csak fúrtam és vágtam). Azt is fontos megemlíteni, hogy míg a téglaházak esetén költeni kell pluszban a szigetelésre, egy 80mm - 100mm széles szendvicspanel már önmagában képes teljesíteni a hőátbocsátási tényezőre vonatkozó újabb, szigorúbb követelményeket.


4. De, határozottan olcsóbb. Azok a könnyűszerkezetes házak nem olcsóbbak, amelyeket a hirdetésekben lehet látni. Mert amennyivel olcsóbban megépíti neked, annyival többet tud elkérni az építő cég (nekik extra profit). Kell ugyan alapozás, azonban ezek a cégek egy egyszintes könnyűszerkezetes épület alá is megcsináltatják ugyanazt a sávalapot, amely elég lenne akár egy kétemeletes téglaházhoz is (szakmailag ezek a cégek nem állnak a helyzet magaslatán). Ezért nem lett volna számodra olcsóbb. Rossz tapasztalatod van és fújsz rá, megértem, de inkább akkor azokra a cégekre legyél mérges, mert le akartak húzni.


5. Egy könnyűszerkezetes ház is lehet értéktartó, tartós, örökölhető, ugyanúgy nőhet az értéke, mint a többi ingatlannak.


A jurta más eset, de annyira olcsó, hogy mások a szempontok. A telek a jurta alatt ugyanúgy örökül hagyható.


6. Nyugaton mindez egy már terjedő dolog. Laknak ilyen kis házakban és bérbe is adják őket (példa videókat csatoltam, a többi bemutatott ház is megnézhető azokon a csatornákon). Ebből látható, hogy működőképesek. Csak kíváncsi voltam, hogy a magyarok mit szólnak hozzá, menyire haladó, vagy maradi a gondolkodásuk.


Egy több emeletes, több lakásos társasházhoz képest egy külön álló épület mindenképpen csökkenti az egységnyi alapterületre jutó ingatlanok számát, ez evidens. Ha valakinek ez problémát jelent, nem szeretne saját kis kertet, gyepet, lakhat társasházban.


7. De, a technológia nagyon is lényeges. Az ár is fontos. Amit nehezen akarnak sokan elhinni, hogy az alacsony ár összehozható az újabb, jobb technológiákkal. Ez leginkább az építőcégekkel szerzett rossz tapasztalatok miatt van. Nekik nem az a fontos, hogy neked olcsó legyen, hanem hogy amennyivel olcsóbban felépítik, annyival több rajta a profitjuk és végül neked már téglaház árban adják a könnyűszerkezeteset.

2021. jún. 14. 20:27
 14/23 anonim ***** válasza:
A híd alatt fognak meghalni a jövő generációk. Utánuk pedig a szép lakásokban a fő bérlők mert nem lesz aki eltartsa őket. Ennyit erről. Nem sajnálom egyik tábort sem. Mert az egyik olyan bamba hogy ezt hagyja hogy megtegyék vele. (Velem is.) A másik pedig gátlástalan, 1% + hozam emelkedésért ki tapossa a másik belét. Szép új világban élünk ugye?
2021. jún. 17. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

"Szép új világban élünk ugye?"

A 21. század idegesítő. :S

2021. jún. 17. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
14 Great Reset meg van? Az 5. válaszoló meg nem tudom miért nem a kérdező feltevéseire válaszol. Csak nem egy spekuláns vagy, 5-ös?
2021. júl. 5. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
#16 Folyamatosan a kérdező kérdésére válaszoltam, nem is egyszer. Mi lenne ha el is olvasnád és át is gondolnád ami le van írva?
2021. júl. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 Ulquiorra válasza:

Először a kérdésre válaszolok. Ilyen felszereltséggel nagyon drága egy jurta, több kört is futottam ezügyben (7-8m). A formája miatt van előnye, de több a hátránya, főleg ha szekrény kell, meg ilyen hülyeségek.

Inkább akkor szendvicspanelből egy kis kecó, klímával hűteni fűteni, kényelmes, időtálló, és ha normálisan van megépítve, a telekkel együtt szép haszonnal el lehet adni (tapasztalat). A befektetők nem ilyennel foglalkoznak, ez hülye példa volt. Befektetőként én sem foglalkozom ilyennel, de látok benne fantáziát, csak jó helyen kell építeni. Egy hatalmas telek, 10 kis kecót felrántani, egyenként 40nm, valahogy kisakkozni hogy minél élhetőbb legyen, és kiadni. Mivel alig kell karbantartani, valamit nagyon el kell rontani hogy ne jöjjön vissza az ára.



Kedves első, te nagyon kevered a régi és az új világot. Egy értelmes (értsd nem fideszes) idősebb embert megkérdezel, és szépen el tudja neked magyarázni, a szüleink, és az ő szüleik miért tudtak saját házban élni egész életükben.


"magyar lakások majdnem 90%-ban a saját tulajdonosaik laknak. Vagyis az emberek majd 90%-nak van lehetősége saját ingatlan szerzésére"


Ebbe benne van az is aki résztulajdonos, amiből sok 1000 van. Benne van akinek van 1-30 ingatlanja, ezekből több 10.000 van. Benne van aki éppen nyögi a 30 éves hitelt, ilyenből több 10.000 van.


Ha kiindulok a volt osztálytársaimból, így 10 év távlatából, mostanában vett 3-4 ember lakást. Nem házat, hanem egy ürgelyukat. Hitelre, mert ami 13-ban 4,5 millió volt, most az nálunk pont 16. És majd az övé lesz 25 év múlva.

Ne értsd félre, én nagyon jól keresek, de én nem is az átlag vagyok. És így is messze vagyok attól, hogy hitel nélkül tudjak venni egy 2 gyerekkel is élhető házat. Lakást talán tudnék, de ahoz is kéne még 2 év kb.


Azért azt remélem te sem gondolod komolyan, hogy itt ilyen könnyen lakáshoz lehet jutni, mert akkor neked valami propaganda elvette az eszedet. Mondjuk nem nehéz kitalálni hogy fideszes vagy.


"Arányait tekintve ma kevesebbet kell gyűjtögetni egy lakás áráért mint régen"


Említed még a szocpolt, csokot, alacsony kamatokat. Akkor egy rövid példa. 2000 körül faterom egy alap 100.000-es fizetést keresett gépészként, ami kb átlag lehetett. Akkor 3,5-ért lehetett venni 1,5 szobás lakást. Most ugyan abban az utcában, más emeleten 18 alatt nem találsz.

Jelenleg a kamu ksh adat szerint most 3* annyi az átlag kb. Persze ebből kihagytak 1 millió dolgozót aki bőven alatta van. De ha a "tényekre" hagyatkozunk, akár hogy számolom, faterom 100.000-es fizetése lehetővé tette hogy 3 évi béréből vegyünk egy lakást. Most kell minimum 5 év.

Oké, most van csok. ha van 2 gyereked kapsz 1,4 milliót. Akkor csak 4,5 év.


Tele van logikai bakikkal a válaszod, és még a tényeknek sem hiszel, inkább m1-et nézel. A szociális bérlakás rendszer lehetővé tette több 100.000 embernek a lakhatást, munkahelyeken új lakásokat kaptak (bányák stb). Ma hol van ilyen? Az ukrán kap albiba 5000ft-ért egy hónapra egy szobát.

2021. júl. 30. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

Igen, több vállalkozó meglátta a lehetőséget ebben és már drágán adja, építi fel a jurtákat. Vagy a tiny house-okat is drágán építik az ilyen vállalkozók, ezekből egy 20-30 m2 elérheti a 10 milliót, igaz teljesen berendezve. De ezekben az árakban benne van már az ő jelentős extra hasznuk és az, hogy kevés az ilyen megrendelő, ezért évi 10-20 jurta, vagy tiny house felhúzásából akarja előteremteni az egész éves hasznát. Megrendelői így is lesznek, mert még ezekkel a magas árakkal is olcsóbbak ezek az alternatívák, mint egy lakás, vagy hagyományos ház. A házépítéshez képest (ami brutálisan megdrágult) pedig kifejezetten aprópénzek.

Az árakon tovább ront, hogy most már az alapanyagok árai is nagyon magasak lettek.

Az MHVlog youtube csatorna tulaja vett most egy régi, burkolt kamion pótkocsit (fémszerkezetes, falemez burkolatú 30 m2-es), hogy abból készítsen magának egy tiny houset-t (vagy ha úgy tetszik, mobilházat). Kíváncsi leszek, hogy mennyiből fog kijönni. 2-3 millióra tippelnék. Maga a pótkocsi biztos nem került neki többe 500 ezernél de még az is lehet, hogy megkapta a szállítás árában, mert valahol csak a helyet foglalta (híres arról, hogy csak a nagyon olcsó dolgokat veszi meg).

2021. júl. 31. 05:48
 20/23 anonim válasza:
"jurta különösen jó, mert olcsó" Én láttam neten jurtát az minden volt, de nem olcsó.
2022. jan. 17. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!