Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Állami dolgozóként, ha illetmé...

Állami dolgozóként, ha illetmény nélküli szabadságra küldenek miért nem tudnak visszavenni dolgozni ha felveszem az oltást miután már elküldtek szabadságra?

Figyelt kérdés

A következő tájékoztatást kaptam:

Amennyiben a meghirdetett állásra határozott időre felveszünk valakit, egyéb munkaügyi okból (a határozott idejű szerződés jellege miatt) nem tudjuk visszavenni a saját alkalmazottunkat még akkor sem, ha például január 5-én már beoltatná magát.

Ezek olyan szabályok, amelyeket rendelettel és ITM egyedi miniszteri határozattal is megerősítettek, semmilyen méltányosságot nem lehet kérni.


A rendeletben teljesen mást írnak vagyis hogy amint felvettem az oltást azonnal vissza kell hogy vegyenek a szabadságról.



2021. nov. 27. 23:51
 1/6 anonim ***** válasza:
72%
Mit nem értesz ezen ? Egy határozott idős dolgozót csak másik határozott idős dolgozóval tud helyettesíteni. Ha felvesz helyetted a határidő végéig egy másik embert és te vissza akarsz menni akkor ketten lesztek egy pozícióra. A határidős szerződés megszűntetésének a feltételei eltérnek a határozatlan idejű szerződéstől. Ez okozza a problémát.
2021. nov. 28. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
81%

Ez a különbség alapvetően a határozott és határozatlan munkaidejű szerződésekből következik.

A határozatlan idejű szerződés eleve lehetővé teszi hogy fizetés nélküli szabadságot adjanak a dolgozójuknak hosszabb időre is - a határozott idejű szerződés pedig nem, hiszen ott másra szerződnek a felek.

A határozott idejű szerződés lényege, hogy addig a dátumig lesz az illető alkalmazva a szerződés feltételei szerint, és ha a feltételek nem teljesülnek - például jelen esetben nem dolgozhat ott az illető az oltatlansága miatt - akkor az a szerződés megszegése és ez a szerződés felbontásával jár. Ilyenkor nem lehet kitolni és majd 3 héttel vagy 2 hónappal később folytatni, mert a szerződés határozott befejező dátumába már nem fér bele a teljesítés. Ha felvettek egy iskolába szeptembertől június 15-ig és te most 2 hónapig nem dolgozhatsz mert nem oltattad be magad, akkor nem tudod ezt a 10,5 hónapot ledolgozni június 15-ig amire szerződtél.

Ebben az esetben a szerződésedet felbontják és később egy újat kell kötni ha ismét alkalmazni akarnak már oltva. Ez már nem lehet automatikus, csak egy újabb döntés.

Az "egyéb munkaügyi okokból" kitétel valószínűleg azt jelenti, hogy létszámstop van, vagyis nem lehet új munkavállalói szerződéseket kötni. De lehet hogy teljesen más van mögötte, ez csak egy lehetőség.

Anélkül hogy tudnánk mi a munkahely, milyen a szerződésed és kiknek szól pontosan az a rendelet amire utaltál, csak ennyit lehet válaszolni.

2021. nov. 28. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
26%
Értetlenkedés helyett oltakozz és nem lesz gondod.
2021. nov. 28. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
46%

A szövegből feltételezem, hogy ha te nem oltatod be magad, a munkád elvégzésére a helyedre vesznek fel valakit határozott időre. Azt a fizetést amit te kaptál volna, ez a másik ember fogja megkapni a munkádért. Ha te közben mégis beoltatod magad, nem lehet azonnali hatállyal azon a napon rögtön kirúgni a másikat. Minimum a felmondási idejét meg kel várni. A munkáltatód pedig nem tud egyszerre két bért fizetni.

Amúgy nálunk is ezzel megy most a zsarolás. Mi január 31-ig kaptunk haladékot. De nem húztam, halasztottam. Nem vagyok oltásellenes, csak nem érdekelt a dolog. A héten beoltattam magam.

2021. nov. 28. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Mert összecsapott lett a rendelet és nem tartható minden esetben. Ez kb olyan mint amikor szülés után menne vissza a nő és nem tudnak mit kezdeni vele, mert felvettek mást is. A való élet nem úgy működik, hogy 3 hónapig nincs matektanár és türelmesen várják, hogy Julcsi néni oltat, vagy nem. Nem tudják tartani a helyed, mert azt a munkát valakinek el kell végezni. Ha felvesznek valakit elvégezni akkor pedig tőle nem tudnak csak úgy megszabadulni másnap reggelre, ha oltatsz.


Ez a visszavevős móka olyan helyeken működik, ahol olyan nagy létszámú a cég, hogy a természetes fluktuáció (vagy a munkaerő hiány) miatt folyamatos a toborzás.

2021. nov. 28. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5 Részben igazad van, részben viszont nem.

Valóban gond visszavenni azt aki hosszabb idő után jönne vissza a munkájába akár táppénzen, akár gyerekkel volt otthon, akár fizetés nélküli szabadságon. Azonban lehet előre tervezni és a törvény pont arról szól, hogy a cégek ne a könnyebb utat válasszák, hanem meg keljen próbálniuk előre tervezni a visszatérő munkavállalójukkal is.

Ezért nem vesznek fel pl. egy gyesen levő kismama helyére határozatlan idejű szerződéssel valaki mást, csak határozott időre, vagy előre gondolkodva egy más munkakörből kieső ember helyére nem vesznek fel új embert hanem azt a helyet fogja majd betölteni a visszatérő munkavállalójuk.

Ettől még persze sok helyen csinálják, hogy visszaveszik az illetőt mert a törvény kötelezi rá őket, majd amikor már lehet akkor elküldik.

A kérdésben szereplő helyzetben pont azért kötik ki előre, hogy nem fogják a dolgozókat automatikusan visszavenni ha már oltatták magukat, hogy ne is álljon elő az a helyzet amikor ez gondot okoz, szerintem ez egy jó megoldás. Persze abban igazad van, hogy ha nem jól csinálták meg a rendeletet az az ő hibájuk.

2021. nov. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!