Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A mai nyugati világ orwelli?

A mai nyugati világ orwelli?

Figyelt kérdés
Orwell azt írta az 1984-ben, hogy "A szabadság az, ha szabadságunkban áll kimondani, hogy kettő meg kettő négy." Vagyis, akkor vagy szabad, ha kimondhatsz egy tényt. Ma viszont nem mondhatod ki pl. azt a tényt, hogy férfiből nem lehet nő és fordítva. Nem ijesztő ez?

2022. ápr. 23. 19:49
1 2 3 4 5 6
 31/54 anonim ***** válasza:
91%

"Ellenben a szociológia, pszichológia és más társadalomtudományok nem egzakt tudományok (kérdezz meg egy természettudóst)"


Nem talán inkább egy tudományfilozófust kellene megkérdezni, tekintve, hogy a legtöbb természettudósnak halvány lila segédfogalma sincsen a társadalomtudományokról? Ezt amúgy mind mérnök mondom, aki amúgy maximálisan tiszteli a természettudósok tudományos munkáját, de attól még a suszter maradjon a kaptafánál. A tudomány módszertanával nem a természettudósok, hanem a tudományfilozófusok szokták foglalkozni, az ő szakértelmük érdekel engem, nem egy asztrofizikusé.


"Én azt mondom, szabadság az, ha kimondhatod, hogy XX kromoszómákból nem lehet XY kromoszóma"


De b@zmeg ezt bárhol a világon kimondhatod, és SENKI nem fog ezzel vitatkozni :D



"Ez egy tény. Ez a nemváltás, erről beszélünk"


Te azt nem vagy képes felfogni, hogy a te definíciód, mint minden más definíció, szubjektív, és SENKI nem beszél arról, hogy a nemváltás az lenne, hogy XX kromoszómából XY kromoszómát csinálnánk, vagy fordítva. A nemváltás sosem a biológiai nemről szól, hanem a társadalmi nemről. A transznemű emberek TÁRSADALMI NEMET váltanak, nem biológiai nemet, mert az utóbbira jelenleg nem képes a tudomány.



"A nemet nem igazán értem, mi más alapján tudnánk definiálni, mint a biológia alapján, hiszen az alakítja ki a nemeket"


Hát a társadalmi nemeket bizony nem a biológia, hanem a társadalom alakítja ki. Tudod, innen jön a neve...


"Orwell azt mondja, hogy szabadság az, ha kimondhatod, hogy 2 + 2 = 4"


Ez egyébként egy elképesztően jó példa, ugyanis bizony a 2+2 nem minden esetben egyenlő a 4-el. A négyes számrendszerben 2+2 például nem 4, hanem 10, a hármas számrendszerben 11, a kettes számrendszerben pedig értelmezhetetlen. Az, hogy 2+2 egyenlő a 4-el, bizony egy társadalmi definició és konszenzus eredménye. Ahogy a társadalmi és a biológiai nemek definíciói is.


"Csak nincs értelme ezeket a konszenzusos fogalmakat megváltoztatni."


A történelem során lazán a 20. századig a "nem" kifejezés elsősorban nem a biológiai nemet, hanem a társadalmi nemet jelentette, hiszen a biológiai nemet nem lehetett megállapítani. A te definíciód a nemre teljesen használhatatlan, hiszen így a saját nemedet sem tudod, hacsak nem végeztek el rajtad kromoszómavizsgálatot.

2022. ápr. 23. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/54 anonim ***** válasza:

"Főleg, mivel a politika erőteljesen belemászott a témába."


Giganagy [Citation needed]. Ez nem valami aduász, amit csak úgy bedobhatsz, alá is kellene támasztanod valamivel, hogy a politika belemászása okozta azt, hogy mára már a kutatások egyértelműen az én álláspontomat támasztják alá.


"Továbbra sem értem, ha szerinted nem a biológia az, ami meghatározza a nemünket (ami szerintem abszurd állítás, elvégre még a növényeknél is van nem), akkor mi? Az, hogy milyen neműnek érzed magad? Hogy szoknyát szeretsz viselni vagy gatyát?"


Továbbá is azt mondom, amit a tudomány: kétféle nem van, a biológiai, és a társadalmi nem. Veled ellentétben én azon az állásponton vagyok, hogy a biológiai nemet a genetikai és a humán fiziológia együttesen határozza meg, bimodális elosztással a két fő nem, férfi és nő között. A társadalmi nemeket pedig maga a társadalom együttesen definiálja, és az egyén társadalmi nemét pedig az egyén önidentitása határozza meg.


A magyar nyelvben a "nem" szó mindkét jelentést lefedheti, de más nyelvekben, például az angolban, ezekre külön szavak vannak. Mivel én nem vagyok a Magyar Tudományos Akadémia tagja, így nincs közvetlen befolyásom abba, hogy ezen változtassak, de tőlem nyugodtan hívhatjuk "genderváltásnak" is, ha az jobban tetszik.

2022. ápr. 23. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/54 A kérdező kommentje:

#29: Ezt írod a 12-es válaszodban:


"A nemiség alapvetően három dologból áll össze:


1) Elsődleges nemi jellegek. Pl. hogy XX vagy XY kromoszómája, vagy milyen nemi szerve van valakinek. Ezt a DNS határozza meg közvetlenül.


2) Másodlagos nemi jellegek. Pl. hogy cicije vagy szakálla van valakinek. Ezt a hormonok határozzák meg.


3) Kulturális szerepek. Pl. hogy egy nő végzi a házimunkát, a férfi meg egy építkezésen melózik, és füttyög az arra járó nők után. Ezt a kultúra határozza meg."


Most akkor, kérlek, fejtsd ki, ha ez a három dolog foglalja magában a nemiséget, akkor szerinted milyen nemű az, akinek XY kromoszómái vannak, férfi nemiszervvel született, nincsenek mellei, nőnek érzi magát és nővé operáltatja magát! Ha a válaszod nő, akkor furcsán fogok rád nézni az emberiség 99%-ával együtt. Ha a válaszod transznő, akkor te is elismered, hogy az nem nő, az valami más. Vagyis te is tudod, hogy ő eredetileg férfinak született, nő akart lenni, de az nem lehetett belőle, csak "transznő". Vagyis nem lett nő, nem tudott nemet váltani.


#31: "A nemváltás sosem a biológiai nemről szól, hanem a társadalmi nemről. A transznemű emberek TÁRSADALMI NEMET váltanak, nem biológiai nemet, mert az utóbbira jelenleg nem képes a tudomány."


Ha társadalmi nemet változtatnak, akkor miért metéltetik le a fütyijüket? Az is társadalmi konstrukció, amit eltávolítanak? Mert ha az egy biológiai jelenség, akkor maradhatunk abban, hogy biológiai nemet akarnak váltani, azt pedig te is elismered, hogy arra jelenleg nem képes a tudomány.


"Az, hogy 2+2 egyenlő a 4-el, bizony egy társadalmi definició és konszenzus eredménye."


Nyilván. Csak Orwell nem írta le, hogy 10-es számrendszerről beszél, mert ez egyértelmű. De még 10-es számrendszerben is átdefiniálhatjuk a számok fogalmát, és máris nem lesz értelme az egyenlőségnek. Kérdés, miért tennénk ezt, ha már egyszer megegyeztünk ebben, hogy így van.

2022. ápr. 23. 23:53
 34/54 anonim ***** válasza:
8%
Nem csak a nyugati világ Orwelli, Izrael, Kína és Oroszország is ugyanúgy a totális megfigyelésre hajt, nem csak USA, EU
2022. ápr. 24. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/54 anonim ***** válasza:

"Ha társadalmi nemet változtatnak, akkor miért metéltetik le a fütyijüket?"


Mert a nemváltás egy pszichiátriai kezelés része, és a "gender affirmation surgery" sok esetben csökkenteni a nemi diszfória tüneteit. Ez egy orvosi kérdés. Továbbá megjegyezném, hogy ez nem maga a nemváltás, annak csupán egy része, és nem végzik el minden transznemű személyen. A pénisz jelenléte nem kizáró ok, hogy valakinek a társadalmi neme nő legyen, és ezáltal átessen a nemváltáson.


"Ha a válaszod transznő, akkor te is elismered, hogy az nem nő, az valami más"


Helyesen transz nő, különírva, mert a "transz" szó jelentesetben melléknév. Ugyanúgy, ahogy a biológiai nők, akik társadalmi neme szintén nő, azok meg cisz nők. Mindkét csoportot nők alkotják. Csak az egyik egy csoportot cisz nők, a másikat meg transz nők. Mint ahogy az is lehet, hogy az egyik barna hajú nő, a másik meg szőke hajú nő. Vagy magas nő, vagy alacsony nő. Érted.


Egyébként akkor most, végre válaszolj már a 6-os kérdésre, és mondd meg, hogy az 1.-4. képeken ki nő, és az 5.-8. képeken pedig ki férfi. Az én definícióm szerint az első négy képen nők, az ötödiktől a nyolcadik képig pedig férfiak szerepelnek, de nem lőném le a poént, hogy közölük kik transz- vagy ciszneműek. Segítek: mindkettő csoportból van legalább egy.

2022. ápr. 24. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/54 A kérdező kommentje:

#35: "A pénisz jelenléte nem kizáró ok, hogy valakinek a társadalmi neme nő legyen, és ezáltal átessen a nemváltáson."


Tehát akkor végső soron mitől függ a nemváltás? Holnaptól azt mondom, hogy én nő vagyok, és akkor az vagyok? Van így bármi értelme a fogalmainknak? Van értelme beírni a személyibe, ha igazából azt mondasz, amit akarsz?


Minek találgassak a képekre? Szerinted attól lesz valaki férfi vagy nő, hogy mennyire ügyesen álcázza magát? De legyen: 2-es nő, 6-os és 8-as férfi. A többi mentális beteg.

2022. ápr. 24. 00:21
 37/54 anonim ***** válasza:
91%

"Tehát akkor végső soron mitől függ a nemváltás"


A nemi önkifejezéstől, amibe beletartozhat, de nem tartozik bele minden esetben a nemi szervek az adott társadalmi nemhez köthető biológiai nemhez való igazítása.


"Holnaptól azt mondom, hogy én nő vagyok, és akkor az vagyok"


Ha te nőnek érzed magad, akkor nő vagy. Ha megváltoztatod a nemi önkifejezésedet, hogy passzoljon a nemi identitásodhoz, akkor nemet váltottál.


"Van így bármi értelme a fogalmainknak?"


Igen, van. Az én definícióm tök egyértelmű, míg a tiéd használhatatlan.


"Van értelme beírni a személyibe, ha igazából azt mondasz, amit akarsz?"


Szvsz szerintem full felesleges beleírni a személyibe az adott egyén nemét, szóval ebben nem foglalnék állást.


"Szerinted attól lesz valaki férfi vagy nő, hogy mennyire ügyesen álcázza magát?"


Nem, szerintem az önidentitásától lesz valaki férfi vagy nő.


"De legyen: 2-es nő, 6-os és 8-as férfi. A többi mentális beteg."


Az első négy képen cisznemű nők, az utolsó négy képen pedig transznemű férfiak vannak. De a te definíciód szerint mindegyik nő. Mutasd meg a transznemű férfiak képét az utcán 100 járókelőnek, hogy szerintük a képeken férfiak, vagy nők vannak, és garantálom, hogy 99 azt fogja mondani, hogy ezek mind férfiak. És valószínűleg neked sem tűnne fel, hogyha szembejönnének veled az utcán, hogy transzneműek.


Külön szeretném kiemelni a hármas és a hatos képeket. A hármast az USA-ban egy női mosdóban bántalmazták, mert azt hitték róla, hogy transznemű. A hatos képen látható férfit pedig megverték, mert az állami szabályozás szerint nem mehetett be a nemének megfelelő férfi mosdóba, ezért a női mosdót használta. Ide vezet az effajta transzfób esszencializmus.

2022. ápr. 24. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/54 A kérdező kommentje:

#37: Oké, akkor maradhatunk abban, hogy a társadalmi nem fogalmának az égvilágon semmi értelme, mert az egész hasraütésszerű: attól függ, hogy te épp mit mondasz magadról. A biológiai nemnek ellenben továbbra is van értelme, mert annak objektív ismertetőjegyei, definíciója van (nemi kromoszómák, nemi szervek stb.). Arról pedig te is kijelentetted, hogy jelenleg nem megváltoztatható.


Lenne egy kérdésem: szerinted a transzneműeket támogató, elfogadó emberek hány százaléka járna, élne együtt transzneművel? Nem lehet, hogy azért alig páran, mert a transzneműség nem normális dolog? Vagy mert egy férfi nem fog nőnek elfogadni egy embert, aki férfinak született, és fordítva? És ha ez így van, akkor talán mégse ugyanaz a különbség egy szőke nő és egy barna nő között, mint egy "cisz nő" és egy "transz nő" között?

2022. ápr. 24. 00:55
 39/54 A kérdező kommentje:

#37: "A hármast az USA-ban egy női mosdóban bántalmazták, mert azt hitték róla, hogy transznemű."


Ha nem lenne az LMBTQ-propaganda, talán kevésbé fortyannának fel ilyen esetekben az emberek. A "bántalmazás" mit jelent? Kapott egy pofont, megtépték a haját?


"A hatos képen látható férfit pedig megverték, mert az állami szabályozás szerint nem mehetett be a nemének megfelelő férfi mosdóba, ezért a női mosdót használta. Ide vezet az effajta transzfób esszencializmus."


Fordítva ülsz a lovon. Ha a társadalom 99%-a szerint te nő vagy, csak te és még pár hozzád hasonló gondolja másképp, akkor el kellene gondolkodni rajta, hogy talán nem a 99%-ot kellene megváltoztatni, hanem magadat és a hozzád hasonlóakat. Persze, amíg a politika és néhány világmegváltó adja alád a lovat, hogy te erre legyél büszke és hogy ez teljesen normális dolog, addig ez nehezen jut eszedbe, ezt elismerem.

2022. ápr. 24. 01:06
 40/54 A kérdező kommentje:

"Ide vezet az effajta transzfób esszencializmus."


Ja, és ezzel leírtad magad. Eddig hajlottam arra, hogy lehet neked érvelni, bár a vakságod néha elég bosszantó volt már, de azzal, hogy transzfóbnak nevezted a tényekhez való ragaszkodást, megmutattad, hogy milyen is vagy valójában. Egy tipikus jó szolgája az orwelli rendszernek.

2022. ápr. 24. 01:09
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!