Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » 2022. januárja óta vagyok...

2022. januárja óta vagyok nyugdíjas. A nyugdíjam mértékének megállapításakor még sehol sem volt ez az óriási infláció, és nem kapok/kaptam emelést. Hogyan lesz az én nyugdíjam inflációkövető? Hiszen az árak emelkedése most gyűrűzik be az életünkbe.

Figyelt kérdés

2022. aug. 11. 16:22
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

én 15 éve vagyok nyugdíjas...nekem meg pláne nem volt bekalkulálva ez a nagy infláció.


Majd most októberben adnak egy inflációkövető emelést..

Figyelni kell a médiát, abból kiderül ki kap, ki nem...


Szerintem mindenkit érint, minden nyugdíjas kap emelést.(visszamenőleg)

2022. aug. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
akinek idén állapították meg, annak nem szoktak csak következő évben emelni
2022. aug. 11. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A nyugdíj összegének megállapításánál évről évre magasabb a legfrissebb valorizációs szorzó, mivel az az átlagkeresetek növekedésével, nő.

Tehát, az adott évben nyugdíjba vonulók nyugdíja kedvezőbb megállapítású, mint a megelőző éveben nyugdíjba vonulóké, és így tovább; akkor is, ha csak egy nap választja el őket (december 31., január 1.).

Kevesen vannak, akik épp december 31-én töltik be a nyugdíjkorhatárt, de még ők is dönthetnek, hogy az adott évben vonulnak nyugdíjba, vagy tovább dolgoznak; legalábbis, ha a tovább dolgozásra van lehetőségük.


Nem kell jogszabályt bújni, mindenféle nyugdíjjal foglalkozó cikkben megfontolást ajánlanak, hogy ki-ki döntse el, hogy amint teheti, nyugdíj magállapítását kéri, vagy vár a következő évre, hogy egy magasabb valorizációs szorzó bekerülésével magasabb nyugdíjösszeg kerüljön megállapításra. Utóbbi esetben viszont arra kell számítania, hogy a magasabb nyugdíjért cserébe nem kap az év során a nyugdíj emelésekből, nem kap nyugdíjprémiumot sem, és az utóbbi időben a visszavezetett tizenharmadik havi nyugdíjat sem. Ezek egy részénél tippelés is szükséges, hogy egyáltalán várhatók-e, és ha igen, akkor érdemi mértékűek-e? Ha kedvezőbbnek tartja, hogy ezekből hamarabb részesül, mint amennyire fontos számára a megállapított magasabb nyugdíj, akkor elég december 31-én nyugdíjba vonulni például a rákövetkező január helyett.


Egyáltalán nem friss módosítások a törvényben, hogy a nyugdíjba vonulás évében nem jár emelés, nyugdíjprémium; és ezekhez igazítottan a tizenharmadik havi nyugdíj sem.

1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról:

┌ 𝐀 𝐭á𝐫𝐠𝐲é𝐯 𝐣𝐚𝐧𝐮á𝐫 𝟏-𝐣𝐞 𝐞𝐥ő𝐭𝐭𝐢 𝐢𝐝ő𝐩𝐨𝐧𝐭𝐭ó𝐥 𝐦𝐞𝐠á𝐥𝐥𝐚𝐩í𝐭𝐨𝐭𝐭 társadalombiztosítási nyugellátást - ideértve a 6. § (4) bekezdésében meghatározott ellátásokat és a baleseti járadékot is - a megállapítás naptári évét követően minden év január hónapjában az e̲m̲e̲l̲é̲s̲ évére tervezett fogyasztói árnövekedésnek megfelelő mértékben kell emelni.

Ha a fogyasztói árak növekedésének tárgyévben várható mértéke legalább 1 százalékponttal meghaladja az (1) bekezdés szerinti mértéket, akkor november hónapban - január 1-jére visszamenőleges hatállyal - kiegészítő nyugdíjemelést kell végrehajtani. Amennyiben az eltérés az 1 százalékpontot nem éri el, akkor november hónapban az egész évre járó különbözetet egy összegben kell kiutalni. ┘

┌ Ha a bruttó hazai termék változatlan áron számított növekedésének a tárgyévben várható mértéke a 3,5 százalékot meghaladja, és az államháztartás - a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott - tárgyévi egyenlegcélja várhatóan teljesül, a tárgyév novemberében n̲y̲u̲g̲d̲í̲j̲p̲r̲é̲m̲i̲u̲m̲ot kell fizetni annak a személynek, 𝐚𝐤𝐢 𝐚 𝐭á𝐫𝐠𝐲é𝐯𝐞𝐭 𝐦𝐞𝐠𝐞𝐥ő𝐳ő é𝐯 𝐥𝐞𝐠𝐚𝐥á𝐛𝐛 𝐞𝐠𝐲 𝐧𝐚𝐩𝐣á𝐧, 𝐯𝐚𝐥𝐚𝐦𝐢𝐧𝐭 𝐚 𝐭á𝐫𝐠𝐲é𝐯 𝐧𝐨𝐯𝐞𝐦𝐛𝐞𝐫é𝐛𝐞𝐧 a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó vagy azzal a 6. § (4) bekezdése alapján egy tekintet alá eső ellátásban részesül. ┘

┌ T̲i̲z̲e̲n̲h̲a̲r̲m̲a̲d̲i̲k̲ ̲h̲a̲v̲i̲ ̲n̲y̲u̲g̲d̲í̲j̲ra az jogosult, 𝐚𝐤𝐢 𝐚 𝐭á𝐫𝐠𝐲é𝐯𝐞𝐭 𝐦𝐞𝐠𝐞𝐥ő𝐳ő é𝐯 𝐥𝐞𝐠𝐚𝐥á𝐛𝐛 𝐞𝐠𝐲 𝐧𝐚𝐩𝐣á𝐫𝐚, 𝐯𝐚𝐥𝐚𝐦𝐢𝐧𝐭 𝐚 𝐭á𝐫𝐠𝐲é𝐯 𝐣𝐚𝐧𝐮á𝐫𝐣á𝐫𝐚 társadalombiztosítási nyugellátásban vagy a 6. § (4) bekezdése szerinti ellátásban részesül. ┘

2022. aug. 11. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!