Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Valóban nem mindenhol válna...

Valóban nem mindenhol válna be egységesen a négynapos munkahét? Mit gondoltok róla?

Figyelt kérdés

[link]


A tanulmány szerint két leginkább elterjedt módja a négynapos munkahét kísérletének, hogy egyrészt továbbra is a korábbi heti munkaórát dolgozzák le a munkavállalók, de már 4 nap alatt, sűrítve; másrészt arányosan csökkentik a heti munkaórák számát a 4 munkanap vonatkozásában (pl. heti 32 óra), miközben a korábbi fizetést kapják a dolgozók. Az első esetében fokozott a stressz-szint, illetve megborulhat a munka-magánélet egyensúlya, így nagyobb arányban a második módszert tesztelik. Fontos szempont, hogy nem minden munkakörben alkalmazható a 4 napos munkahét, és ahol alkalmazható, ott is a munkavállalók részéről rugalmasságot igényelhet. Mindemellett ugyanakkor számos kísérlet bebizonyította, hogy a négynapos munkahét növeli a munkavállalók jólétét, csökkenti a kiégés kockázatát, költségmegtakarítással is jár, a motiváltabb és elkötelezettebb munkavállalók pedig a négy munkanap alatt is a korábbihoz hasonló, egyes esetekben akár magasabb hatékonysággal is dolgozhatnak. Az elmúlt évek során több országban is kísérleteztek a négynapos munkahét bevezetésével, egyebek mellett Izlandon, Belgiumban, az Egyesült Királyságban, Németországban, USA-ban, Írországban és Japánban. A tesztidőszakok eredményei egyértelműen megmutatták, hogy a produktivitás nem csökkent a munkavállalók körében, miközben kevésbé voltak stresszesek és javult a munka-magánélet egyensúlya.

Magyarországon a Telekom kísérletezett a négynapos munkahéttel 2022 júliusától 2024 februárjának végéig, azonban annak lezárását követően visszaálltak 5 napos munkahétre. Ezt azzal indokolták, hogy a négynapos munkarend nem volt alkalmazható egységesen minden munkatársra, és a négy- és az ötnapos munkarend párhuzamos működése hosszú távon üzleti kockázatokat jelentene. Magyarországon a Telekom mellett a Libri-Bookline tesztelte 137 irodai dolgozójával négynapos munkahetet. Itt is mutatkoznak akadályok a munkaszervezés tekintetében, valamint több dolgozó jelezte a leterheltséget a 4 munkanap alatt, így a kiemelt időszakokban (karácsonykor, nyári csúcsidőben) visszaállnak ötnapos munkahétre.


ápr. 23. 10:07
 1/4 anonim ***** válasza:
19%

Én sem tartom jó magoldásnak.

Az ügyfélszolgálat, üzletek, vendéglátás,hogyan működne 4 napos munkahéttel?


Én inkább a munkaidő csökkentését támogatom.Napi 8 ára általánosról, 7 óra általánosra.

ápr. 23. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Jobb ötlet mint az alapjövedelem. A munka napok és a ledolgozza órák csökkentésével lehet majd a jövőben mindenkinek munkája.
ápr. 23. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én szellemi foglalkoztatott vagyok, irodában dolgozok, ráadásul otthonról -igy van időm kommentelni-, ráadásul kötetlen munkafázisaim vannak, ami azt jelenti, hogy a deadline-ra legyen meg minden, hogy mikor, azt senkit sem érdekel, igy nálam ez működne, de ahol nyitvatartási idő van, meg időszakokhoz történő igazodás, vagy időzónák szerinti munkavégzés... nyilván át kell gondolni.

De az alapötletet én támogatom.

ápr. 23. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A pandemia idejen, masfel evet csak heti 3 napot dolgoztam. Azt is tavmunkaban.


Nagyon elveztem. Azota is tavmunkaban vagyok, nem tudnek visszamenni az irodaba, de a heti ot nap sok.


Nekem meg az is jobb lenne ha a napi 7 ora helyett, 9-et dolgoznek heti negy nap.

ápr. 23. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!