Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért kell Magyarországon...

Miért kell Magyarországon mindenkinek saját lakás annyira, hogy eladósítják magukat egy életre érte?

Figyelt kérdés
Angliában élek pár éve, most hazajöttem egy hónapra látogatóba, és nem értem mi ez a nagy hepaj a lakáshitelekkel. Miért kell saját lakás? Odakint a legtöbb ember bérli a lakását havi vagy heti fix összegért, amiben benne van a lakás, a villany, az internet, minden. Én is ezt teszem. Amikor ezt megkérdezem, akkor jön a válasz, hogy "hát de a saját lakás az biztos". Miért lenne biztosabb, mint egy bérelt? Ugyanúgy fizetni kell a havi részletet, jó esetben nem devizában, plusz még a fenntartási költségeket is. Nem jobb a lakbért fizetni mint a hitelt? Ha esetleg megszorul valaki, akkor is átköltözhet egy olcsóbb lakásba, de a hiteles ezt nem teheti meg. Nem értem a logikát.
2011. szept. 1. 15:53
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
69%
Mert a Kádár-rendszerben ezt szokták meg! Akkor nem jelentett gondot annak,aki dolgozott,saját lakást vagy házat venni és fenntartani. Ma viszont már igen.
2011. szept. 1. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
77%
Mert az albérletnél fizetsz mint a gép, és mégsem lesz tied a ház. Ha hitelt veszel fel, egy ideig ugyanannyit fizetsz, de lesz házad évek múlva, amiben nem kell külön díjakat fizetni.
2011. szept. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
14%

Kerdezo:

Te szoke vagy?

2011. szept. 1. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert a legtöbb magyarban még él a vágy, hogy kötődjön valamihez. Ebbe beletartozik egy fészek is, ahol eléldegélhet és az biztosan az övé és ez biztonságérzetet és elégedettséget ad.

Mellesleg, ha megszűnik valakinek a munkaviszonya, akkor hogy fizeti tovább az albérletet?


Ráadásul annyit papolnak mostanában, hogy a nyugati világ nagy válsága, hogy nem születik elég gyerek, akikkel fenn lehetne tartani a civilizációnkat. Ahhoz, hogy sok gyerek szülessen és egészséges légkörben tudjanak ezek a gyerekek felnőni, hogy normális felnőttek legyenek és tovább tudják vinni a fejlett világot, először is szilárd családok kellenek, ahol normális nevelést kapnak és ezekhez a szilárd családokhoz biztos lakás is kellene.


Lehet persze azt csinálni, hogy albérletekben éljük le az egész életünket, hol ezzel, hol azzal az emberrel vagyunk 3-4 hónapig, nincsen családunk, akikhez kötődünk, de van munkánk, aminek az életünket szenteljük, hogy minél több pénzünk legyen, hogy ki tudjuk fizetni hónap végén a rezsit meg a párizsit, de ez minden, csak nem teljes élet.

2011. szept. 1. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Mi az, hogy fizetek, mint a gép? Kifizetek egy bizonyos összeget havonta, amiért van lakásom, villanyom, internetem, gázom. Ebben mi olyan nagyon extra?
2011. szept. 1. 19:59
 6/23 anonim ***** válasza:
73%
Kérdező! Teljesen egyetértek veled, én magam Kanadában élek és mikor mesélem a barátaimnak hogy Magyarországon szinte minden generációnak van saját lakása, akkor teljesen elképednek ezen, hogy hogyan lehetséges ez egy közép európai országban, mikor a gazdagabb országoknál nem ez a módi. Én azt gondolom, hogy a legnagyobb probléma a gondolkodásmóddal van, mivel teljesen más egy nyugati ember gondolkodás módja, mint egy keletié! Sokan megszokták a szocializmus alatt azt hogy jár a saját lakás! De most nem szocializmus van, hanem kapitalizmus! Sokan úgy vágtak bele egy lakáshitelbe, hogy nem gondoltak bele abba, hogy mi lesz akkor ha nem tudják fizetni! Mielőtt külföldre költöztem, nekem is álmom volt egy saját lakás, de azóta nem. Megváltozott a gondolkodásmódom. Nem ragaszkodom beteges módon egy saját lakáshoz! Főleg nem úgy, hogy annyi hitelt vegyek fel amennyit nem tudok fizetni! Mellesleg aki a saját lakásában lakik, az nem mobil! Mivel csak azon a környéken tud dolgozni, ahol lakik! Mi a feleségemmel, már a harmadik városban dolgozunk, mert oda megyünk lakni, ahol éppen munkát kapunk! Példa: ha saját lakásunk lett volna Montreálban, akkor most nem tudnék Torontoban dolgozni egy sokkal jobb, jobban fizető, kellemesebb légkörű cégnél dolgozni, mert röghöz lettem volna kötve! Nagyon sokan ezt nem értik meg, hogy a saját lakás esetleg időskorra megoldás, mert akkor nyugodtabbak a nyugdíjas évek, de előbb semmiképp. A jelszó pedig az öngondoskodás és megtakarítás! Majd mikor eljön a saját lakás ideje, akkor csak annyi hitelt kell felvenni(ha kell egyáltalán) amennyit nagyon muszáj!
2011. szept. 1. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

"Azért, mert a legtöbb magyarban még él a vágy, hogy kötődjön valamihez."


Ugyanúgy kötődöm a lakásomhoz, mintha a sajátom lenne.


"Ebbe beletartozik egy fészek is, ahol eléldegélhet és az biztosan az övé és ez biztonságérzetet és elégedettséget ad."


Nade az a lakás, ahol most élek, miért ne lehetne biztosan az enyém? Ki dobna ki? Rendesen fizetem a lakbért, nem egészen értem, miért ne érezném magam biztonságban.


"Mellesleg, ha megszűnik valakinek a munkaviszonya, akkor hogy fizeti tovább az albérletet? "


És a hitelt hogyan fizeti tovább? Valamelyik nap egy magyar műsorban volt egy család, ott mondták hogy ha minden jól megy 60+x éves korukra végeznek a hitellel. És ha a gyerekük el akar esetleg költözni? Újabb hitel, aztán az ördögi kör forog tovább. A saját lakás nem az átlag ember kiváltsága, sehol a világon.


Írod a gyerekvállalást, amit megint nem értek. Miért kell saját lakás a gyerekhez? Tán a gyereked megnézi a tulajdonlapot, vagy nem tudom mit, mielőtt megszületik?


Azt meg végképp nem értem, hogy mi az, hogy hol ezzel, hol azzal élek 3-4 hónapot. Jelenleg két éve élek egy egyszobás lakásban London egyik külső részében, soha senkivel nem osztoztam rajta. Ha egyszer családot akarok majd, akkor nyilván költöznöm kell, mert egyszobás lakásban nem igazán fér el több ember. Nade akkor meg a lakbér is feleződik.

2011. szept. 1. 22:36
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

"Miért kell Magyarországon mindenkinek saját lakás annyira, hogy eladósítják magukat egy életre érte?"


Történelmi okai vannak.


1. Mo.-on az elmúlt 100 évben 3-szor is elértéktelenedett a pénz. Ezért az emberekben az rögzült, hogy nem szabad sok pénzt tartani. Ráadásul a szoci időkben még aranyat se lehetett tartani és nem voltak jó befektetési lehetőségek sem. Mindenki "úgy tudja", hogy az egyetlen stabil megtakarítási lehetőség az ingatlan.


2. Régen sok bérlakás volt, még a szociban is, a tanácsi lakások. Ezeket viszont a 90-es években öröklakássá alakították. Ezért nagyon kevés a bérlakás. Mivel kevés a bérlakás, magasak a bérleti díjak. A főbérlők bizalmatlanok, részben az albérlők viselkedése miatt. Ezért Mo.-on szívás bérlakásban lakni (magas az albérlet, a főbérlő mindenbe beleüti az orrát, több havi kauciót kér, amit az esetek 99,99%-ában meg is tart), és pénzügyi szempontból sem éri meg általában. Bár amikor megéri, akkor sem szokták ezt végiggondolni.


Azokon a helyeken, ahol sok a bérlakás, simábban megy a lakásbérlés és a bérleti díjak sem annyival magasabbak a lakáshitel-törlesztőrészleteknél, mint itt.

2011. szept. 2. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

22:04


Tévedés, hogy a szocializmusban "járt" a saját lakás. Amit kutaltak, az nem saját volt, hanem tanácsi. A rendszerváltás környékén viszont ezeket a lakásokat a lakók szаrért-húgyért megvásárolták az önkormányzatoktól, ekkor alakult ki, hogy a lakások több mint 90%-a öröklakás.

2011. szept. 2. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

17:21


"Azért, mert a legtöbb magyarban még él a vágy, hogy kötődjön valamihez. Ebbe beletartozik egy fészek is, ahol eléldegélhet és az biztosan az övé"


A hitelből "vett" lakás minden, csak nem "biztosan a lakóé". Az a banké addig a pillanatig, amíg a törlesztés le nem járt.

2011. szept. 2. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!