Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy az állam...

Miért van az, hogy az állam önmaga nem bocsáthat ki pénzt? Miért kell egy "köztulajdont" magánérdekeknek alávetni?

Figyelt kérdés

Az USA-ban a FED magánbankokból áll, a magyar MNB is független az államtól (az állam a tulajdonosa, de beleszólási lehetősége nincs vagy); azt hiszem, ez nagyjából az európai EKB-re is áll.

De még ha az államnak valamennyire is van beleszólása a pénzkibocsátásba a központi bankján keresztül a kereskedelmi bankok így is lényegesen több pénzt állítanak elő, mint a központi bank.


Másrészt, ha az állam a központi banktól kap pénzt, azt hitel formájában kapja (vagyis nem érvényesül az állam pénzkibocsátó szerepe).


2011. nov. 17. 20:47
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Miért lennének jobb pénzkibocsátók a bankok, amikor számtalan pénzügyi válságot okoztak, és ezek árát mindig az állam és a lakosság fizeti meg szó szerint is, meg átvitt értelemben is. Különös módon a legnagyobb bankokat pedig meg kell menteni, akik leginkább ludasak az ilyen válságokban. Tehát az állam akkor is bukik, amikor nem ő okozta a válságot, a bank meg akkor is nyer, ha ő okozta.


Pénzmennyiség szabályozva van a központi bankok által. És? Ez gyakran olyan alacsony, hogy a bankok bőven annyi pénzt bocsáthatnak ki, amennyit akarnak. Gyakorlatilag ez nem különösebben korlát.

Ha az alapkamat nő, ekkor meg legfeljebb kevesebben vesznek fel hitelt, viszont a bankok ilyenkor jóval drágábban is adják a hiteleket, tehát a nyereségük ekkor is megvan.


A pénzügyi válságok azt is mutatják, hogy ezek a központi banki szabályozók nem elégségesek.

Vagyis nem a szabályozás a döntő, hanem maga a pénzkibocsátás joga. A kérdésem is erre irányult.

2011. nov. 19. 20:07
 12/14 anonim ***** válasza:

"Miért lennének jobb pénzkibocsátók a bankok,..."

Azért mert jól-rosszul, de a rendszer működik, míg a másikról ez nem mondható el.

Tegyük fel átnevezzük az MNBét mondjuk Nemzeti Pénzszabályzó Hivatalnak. Attól az még éppen úgy jegybank lesz, ha a jegybank feladatait fogja ellátni. Sok minden nem változik. Csak ha az állam a saját embereit fogja odarakni szakemberek helyett, ezeknek fontosabb lesz, hogy nyaljanak a politikai hatalomnak, mint a szakmai szempontok.


Ebben tévedsz, a jegybank nagyon pontosan tudja szabályozni a forgalomban lévő pénz mennyiségét, amelyet a kereskedelmi bankok hitelezéssel hoztak létre.

Ideális esetben a bankok pontosan annyi pénzt hoznak, létre, amennyire a szükség van a gazdaság működéséhez. Azért csak ideális esetben, mert egyszerre kell(ene) megfelelni ellentétes követelményeknek. Abban viszont egyetértek, hogy a rendszer működésének szabályait szigorítani kellene. Elsősorban Amerikában.


Számtalan pénzügyi váltás azért egy kicsit túlzás. Az ismétlődő válságok a kapitalizmus természetes velejárói, de ez az első válság, amelyet a bankok okoztak.

Hogy miért nem jó, ha az állam direktben belebeszél azt hiszem elég szemléletesen leírtam #3/11 hozzászólásban a Pengő példáján.

2011. nov. 19. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

12-re:

Tegyük fel, hogy mindenben igazad van.


Fogalmazzuk át (vonatkoztassunk el politikától, banktól):


Van „X” és „Y” entitás.

X azt mondja Y-nak termelj a saját belátásod szerint.

Ha X-nek szüksége van Y termékére, akkor elad neki, ha X fizetni tud. Ha Y veszteséges lesz, akkor meg X kisegíti.


Miért jó ez X-nek? Miért nem alkalmazza X Y-t?

2011. nov. 19. 22:07
 14/14 anonim ***** válasza:

"X azt mondja Y-nak termelj a saját belátásod szerint. "


ez a válasz az utolsó kérdésedre

2011. dec. 1. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!