Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi az a harmadik utas politika?

Mi az a harmadik utas politika?

Figyelt kérdés

Valaki lenne olyan kedves, és ÉRTHETŐEN le tudná nekem írni? Próbáltam magam utánajárni, de nem sok sikerrel.


Holnap vizsgázom, és ezzel az egy résszel nem tudok mit kezdeni. Mi ennek a lényege?


2011. dec. 15. 10:41
 1/6 anonim ***** válasza:
29%

A harmadik útnak a fasiszta (jellegű) mozgalmak hívták magukat, és se nem hagyományosan baloldali, se nem hagyományosan jobboldali politikát jelent.

Gyakorlatban valami a szocializmusból és a konzervativizmusból összeollózott zagyvaság.

2011. dec. 15. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Sokféle jelentése van a szónak. Harmadikutasnak általában populisták hívják magukat, akik azzal toboroznak maguknak híveket az elégedetlen tömegekből (a GYK-n nagy számban fellelhető "minden politikus gazember", "akárkire szavazol, csak kirabolják a kisembert", "ezek mind egyformák, csak kihasználnak minket", "nincs kire szavazni, kellene egy új párt" típusú emberek közül), hogy ők "valami mást" akarnak, ami nem egyik vagy másik bevett pozíció, hanem valami "harmadik".


Ilyen "harmadik út" lehet pl. a kapitalizmus és kommunizmus helyett egy harmadik út, vagyis a fasizmus meg a mindenféle "népi" utópiák a 20-as, 30-as években, vagy a mai szélsőjobbos mozgalomban.


A "harmadik út" kifejezést a Blair-féle szociáldemokráciára is használták. Ez olyan szocdem politika, ami igazából a legtöbb kérdésben enged a liberalizmusnak, és az ún. "esélyteremtő államot" kívánja megteremteni. A gyakorlatban nehezen meghatározható, hogy mindez micsoda, és kudarcba is fulladt.

2011. dec. 15. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

Azt hiszem, imádkozom hogy ne ezt húzzam, mert kétlem, hogy erről értelmesen tudnék beszélni :) De azért tényleg nagyon köszönöm a segítséget, egy picit jobban körvonalazódik már a fejemben, hogy nagyjából mi ez.

2011. dec. 15. 17:13
 4/6 anonim ***** válasza:

"Köszönöm szépen a válaszokat.

Azt hiszem, imádkozom hogy ne ezt húzzam, mert kétlem, hogy erről értelmesen tudnék beszélni :)"


Lehet róla értelmesen beszélni, csak éppen az a kérdés, hogy melyik korszakról van szó. Mert mást jelent Mo.-on 1930-ban, megint mást Angliában 1998-ban és megint mást Oroszországban 1995-ben.

2011. dec. 15. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Persze, lehet róla értelmesen beszélni, csak én nem tudom, hogy fogok-e tudni :)

Különben a válaszod alapján azt hiszem, a Blair-féle szociáldemokráciáról lesz szó, akkor ennek nézek most gyorsan utána.

2011. dec. 15. 17:55
 6/6 A kérdező kommentje:
Nem ezt húztam végül, de így visszagondolva, ment volna ez is (utólag már marha könnyű okoskodni :)), de nagyon köszönöm a segítséget mégegyszer, magamtól ezzel nem mentem volna sokra.
2011. dec. 19. 22:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!