Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A halálraítélt nőkön is a...

A halálraítélt nőkön is a férfi ítéletvégrehajtók hajtották végre az ítéletet?

Figyelt kérdés
A közelmúltra gondolok, nem a középkorra vagy azelőttre :)
2009. jún. 16. 12:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
igen
2009. jún. 16. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Én nem hallottam még női hóhérról,de azért még lehetettek.
2009. jún. 16. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%
Hát, mivel a középkorban nem nagyon voltak női szakmák, talán csak a javasasszony, bába, priorissza, cselédlány, konyhalány, szakácsnő, házvezetőnő, dajka, jah, és az ősi szakma űzői, így nem hiszem, hogy női hóhér lett volna. Szóval a nőket is férfiak végezték ki. De szerintem a halálraítélt szempontjából ez úgyis tök mindegy volt...
2009. jún. 16. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A közelmúltban lehetséges, hogy nők is csinálták.Egy gombot megnyomni(méreginjekció), vagy egy kart meghúzni(villamosszék) egy nő is képes.Akasztani nem igen hiszem.
2009. jún. 16. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez kimondottan férfi szakma volt,és valamiért elvből nem alkalmazták a nőket...Régen az volt a felfogás,hogy a nők sokkal gyengébbek mint a férfiak,és elképzelhető,hogy úgy gondolták,hogy a hóhér szerepét egy nő nem tudná idegileg feldolgozni....Sehol nem találtam olyan feljegyzést,hogy volt valaha Női hóhér...De női rab őrzők voltak...
2009. jún. 16. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Konkrétan arra gondoltam egyébként, hogy például Pradlik György akasztott-e Kalocsán a női börtönben vagy ott egy fegyőrnő és segédei látták el ezt a feladatot?

2009. jún. 16. 17:33
 7/9 anonim ***** válasza:
47%
Pipás Pista a tanyavilág hóhéra nő volt.
2009. jún. 16. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
93%
Pipás Pista nem állami itéletvégrehajtó volt (hóhér), hanem egy férfinek öltözött nő, aki gyilkolt!
2009. jún. 17. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
88%

Jó estét. Nos azt hiszem a válasz még nem teljes. Én történész vagyok, s történetesen ezt a témát igen alaposan végigjártam még anno. Szóval:

-női hóhérok hivatalosan nem léteztek, legalább is a hivatalos gyakorlat egy hóhércsaládból mindig a férfit választotta ítélet-végrehajtónak

-ténylegesen léteztek(nagyon ritkán) női hóhérok, de szinte kivételesen csak ideiglenesen-egy kivégzés erejéig, ha a férfi hóhér(rendszerint férjük, édesapjuk) sürgős kivégzés előtt hirtelen elhunyt, vagy nagyon megbetegedett.

-különleges körülmények is juttathattak nőt ehhez a pozícióhoz-a 18.-sz közepén, Lyonban egy Marguerite nevű hölgy álruhában(férfinak öltözve) több éven át végzett ki embereket; szintén ebben a században, Írország Roscommon nevű tartományában, az azonos nevű városban dolgozott(igen nagy bizonyossággal) egy Lady Betty nevű női hóhér-volt köztörvényes. E hölgy bizonyos relikviái máig megtekinthetők a roscommoni régi börtönből lett múzeumban.

-A hóhérok a régebbi korokban egymás között házasodtak, s rendkívül szigorú törvények korlátozták civil életüket:nem esküdhettek templomban-tehát minden utóduk törvénytelen lett;nem temetkezhettek szent földbe, nem ülhettek a többi polgárral egy helyen a templomban. Ezek a tények a kor vallásosságához mérten igen komoly dolgok, így érthető, hogy csak igen kevesen vállalták fel az egyébként jól megfizetett hóhérmunkát. A hóhér családokban élő nők apja, férje, valamint fiai is hóhérok lettek, tehát hozzá volt szokva a véres valósághoz-esetenként tehát nem lehetett neki különösebb lelki teher, ha a család érdekében önnön kezével kellett ölnie.

-Szent Lajos francia király(1215-1270) hozott egy törvényt, miszerint a bűnös nőket nőknek kell megvesszőznie-,hogy nemi problémák ne adódjanak. Bár a francia nyelvben a hóhér szóból(bourreau) külön szót képeztek az ilyen végrehajtó nőkre(bourrelle), ez a törvény végül is hosszú távon nem vált be-kevés olyan nő akadt, aki ezt vállalta.


Végezetül, jómagam hosszan sorolhatnám azoknak a nőknek a nevét, akik hivatalosan egy-vagy több ízben kivégeztek embereket(általában nem nőket), az eddig szolgálatot teljesítő férfi hóhérok számához mérten arányuk elenyésző.

De léteztek, s léteznek ma is női hóhérok,(egy biztosan létezik, a nyugati sajtóban fénykép is van róla) pl. Iránban-ott azonban csak nőket végeznek ki eddigi ismereteim szerint.

2009. szept. 13. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!